Направо към съдържанието

Александра Фьодоровна (Алиса)

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Вижтепояснителната страницаза други личности с иметоАлександра Фьодоровна.

Александра Фьодоровна
императрица на Русия
Родена
Виктория Алиса Елена Луиза Беатрис фон Хесен-Дармщат
Починала
17 юли1918г.(46 г.)
Погребана„Св. св. Петър и Павел “,Санкт Петербург,Русия

РелигияРуска православна църква
лутеранство
Управление
Период18941917
Коронация14 май1896
ПредшественикМария Фьодоровна
Герб
Семейство
БащаЛудвиг IV
МайкаАлиса Сакс-Кобург-Готска
Братя/сестриВиктория фон Хесен-Дармщат
Елизавета Фьодоровна
Ирена фон Хесен-Дармщат
Ернст Лудвиг
СъпругНиколай II(26 ноември 1894 – 17 юли 1918)
ДецаОлга Николаевна
Татяна Николаевна
Мария Николаевна
Анастасия Николаевна
Алексей Николаевич
Други родниниВиктория(баба)
Подпис
Александра ФьодоровнавОбщомедия

Александра Фьодоровна(7 юни187217 юли1918) е германска принцеса иимператрицанаРусия,съпруга на последния руски император,Николай II.

Ранни години и годеж за руския царевич[редактиране|редактиране на кода]

Родена е като принцесаВиктория Алиса Елена Луиза Беатрис фон Хесен-Дармщатв гр.Дармщат,великото херцогствоХесен-Дармщат,тогава вече част отГерманската Империя.Тя е дъщеря на великия херцог на Хесен-ДармщатЛудвиг IV фон Хесен-Дармщати на принцесаАлиса,която е дъщеря накралица Виктория.Кръстена е на1 юли1872г. полутеранскиобред. Името ѝ се състои от първото име на майка ѝ и имената на баща ѝ. Нейни кръстници са кралЕдуард VII,императорАлександър III,императрицаМария Фьодоровнаи принцесаБеатрис.

През ноември1878г. във великото херцогство Хесен-Дармщат избухва епидемия отдифтерия,която убива майка ѝ и по-малката ѝ сестра, Мей, а Алиса успява да се възстанови от болестта, която засяга и нея. След това голямо нещастие Алиса се установява да живее известно време вБалморал,ШотландияОсборн хаус,о-вУайт,Великобритания,при баба си, кралица Виктория, с която се сближава изключително много. Алиса става любима внучка на кралица Виктория, която я наричаслънчице,въпреки че след смъртта на майка си и баща си Алиса става мрачна и затворена. През1892г. умира баща ѝ Лудвиг IV, а брат ѝЕрнст Лудвигстава велик херцог на Хесен-Дармщат.

През1884г. Алиса придружава вРусияпо-голямата си сестраЕла,която се омъжва за великия князСергей Александрович.По време на тази визита в Русия Алиса среща за първи път царевич (престолонаследник) Николай, бъдещия руски император. Николай и Алиса се влюбват един в друг при следващото посещение на Алиса вРусияпрез1889г., когато става ясно, че тя е избраницата на царевича. От избора на Николай не са очаровани родителите му, които имат резервирано отношение спрямо Алиса. Въпреки че тя им е кръщелница, императорът и императрицата не я одобряват за съпруга на сина си, главно поради трудния ѝ характер и антигерманското настроение в дома на руското императорско семейство, но не се противопоставят на годежа им[1].Алиса и Николай се сгодяват през април1894г. На първо време проблем пред годениците се оказва лутеранската религия на Алиса, която като бъдеща съпруга на руския престолонаследник трябва да е православна християнка. Затова принцеса Алис започва да изучава основните постулати наПравославиетопод ръководството на протопрезвитер Николай. Освен това тя усилено изучава ируския език.Алиса приемаправославиетона21 октомври1894и променя името си на Александра Фьодоровна.

ИмператорАлександър IIIумира на1 ноември1894 г. Престолът заема годеникът на Александра,Николай II.Александра придружава императорското семейство вЛивадияза пренасянето останките на покойния император. На26 ноември1894Александра и Николай са венчани на пищна церемония в параклиса наЗимния дворецвПетербург.

Руска императрица[редактиране|редактиране на кода]

Николай II и Александра в традиционни руски царски одежди

Александра Фьодоровна ставаИмператрица на Русияоще в деня на сватбата си на26 ноември1894г. Официалната коронация наНиколай IIи Александра става на14 май1896г. на пищна церемония вМосковския Кремъл[2].

През повечето време императорското семейство жиевее в Александровския дворец вПетербург.Скоро след коронацията си Александра придружава съпруга си на първата му всеруска обиколка като император на Русия. През август 1896 г. двамата предприемат тримесечна официална обиколка изЕвропа,като посещаватАвстро-Унгария,Германия,Дания,АнглияиФранция.

В следващите години Александра Фьодоровна ражда четири дъщери наНиколай II:Олга Николаевна(15 ноември 1895),Татяна Николаевна(10 юни 1897),Мария Николаевна(26 юни 1899),Анастасия Николаевна(18 юни 1901). На12 август1904императрицата ражда дъгоочаквания наследник на руския престол, царевичАлексей Николаевич.Радостта от раждането на Алексей бързо е помрачена, след като се разбира, че Александра е придала на сина си наследствената болестхемофилия,която преследва много от потомците на кралица Виктория. Хемофилията прави Алексей изключително крехък, причинява му болезнени пристъпи и кръвоизливи. Това кара Александра да се съсредоточи изключително върху грижите за сина си.

Със сина си Алексей
Александра Фьодоровна с дъщерите си

Междувременно като императрица Александра е натоварена с множество задължения. Като съпруга на императора главна нейна задача е благотворителността. Към1909г. под ръководството на Нейно Величество вече са открити над 33 благотворителни общества, сдружения на милосърдни сестри, убежища, приюти и учреждения, сред които: Комитет за грижи за пострадалите войници отвойната с Япония,Дом за войници-инвалиди, Императорско женско патриотично общество, Попечителство за трудова помощ, Школата на Нейно Величесто вЦарское село,Петроградско общество за подкрепа на бедните, Братство на Небесната Царица за грижи за изоставени деца с умствени увреждания иепилепсия,Александровски приют за жени и др.

Тежките кризи на Алексей, чувството за вина, че детето ѝ страда заради нея, непрекъснатото раздвоение между грижите за него, възпитанието на дъщерите ѝ и официалните ѝ задължения се отразяват зле на психичното равновесие на императрицата. Тя става изключително лабилна, истерична и лесно манипулируема. Изгубила надежда, че грижите на най-добрите лекари в Европа ще помогнат за оздравяването на сина ѝ, императрицата попада под силното влияние на религиозниямистицизъми се оказва обсебена от мисълта, че единственият, който може да помогне на сина ѝ, еГригорий Распутин.Този „свят човек “, както го нарича императрицата, успява по незнаен начин да облекчава кризите на Алексей. Така императрицата се привързва изключително силно към него и попада под силното му въздействие, така че от1912г. нататък тя е обладана от мисълта за спасителната роля на Распутин. Освен че облекчава страданията на сина ѝ, Распутин започва да се ползва с привилегията да бъде най-довереното лице на императрицата, от което тя получава съвети и по редица политически въпроси. Това дава на Распутин голяма политическа власт, което не се одобрява от общественото мнение. Скандалното поведение на Григорий Распутин и близостта му с императрицата подкопава авторитета на Александра сред нейните поданици. Все по очевидно става и влиянието, което Александра оказва над императора. Тя се превръща в медиатор между съветите на Распутин и политиката на съпруга си, което става очебийно в първите години наПървата световна война.

Първата световна война[редактиране|редактиране на кода]

Избухването на Първата световна война през1914г. се оказва повратен момент в живота на Александра Фьодоровна. Войната изправяРуската империяна династиятаРомановисрещу силен противник в лицето наГерманската империя,управлявана от династията наХоенцолерните.[3]Когато научава за мобилизацията на руската армия срещу Германия императрицата германка се вбесява и вдига огромен скандал на съпруга си. Александра има от какво да се бои. Великото херцогствоХесен-Дармщате част от Германската империя, а брат ѝ е съюзник на германския императорВилхелм II,който е първи братовчед на Александра. Това прави императрица Александра изключително непопулярна в Русия, където тя е обвинявана във връзки с германците.[4]

През 1915 г. Николай II заминава на фронта, където поема командването на армията. Императорът оставя Александра да управлява каторегентвПетербург.За две години и половина, през които императрицата взима пряко участие в управлението, политиката на правителството деградира със скорост, която няма паралел в новата история на Русия.[4]Александра няма никакъв опит в управлението, постоянно уволнява и назначава нови министри, което прави правителството нестабилно. В своето еднолично управление през този период Александра се намира под изключителното влияние на съветите наРаспутин,което се оказва изключително опасно за Руската империя в условията на война. Съзнавайки пагубното влияние на Распутин върху бъдещето на империята някои приближени до руското императорско семейство, в това число и негови членове, правят неуспешни опити да отстранят Распутин от управлението на страната и да откъснат императрицата от влиянието му. След като увещанията и молбите не дават успехи, князФеликс Юсупови великият князДмитрий Павловичрешават да отстранят проблема, наречен Распутин, като го ликвидират окончателно. Така на16 декември1916те убиват Григорий Распутин в двореца на княз Феликс Юсупов.

Ликвидирането на Распутин не връща доверието в Александра. Неуспехите на фронта, лошото снабдяване на войските и на мирното население и рязкото падане на жизнения стандарт настройват обществото срещу императрицата. За влошаващото се положение на Русия общественото мнение обвинява и нея. Срещугерманкатавалят обвинения вдържавна измяна,в подкопаване устоите на империята в услуга на германските роднини. Не ѝ помага фактът, че тя организира евакуационни центрове вЦарское село,Павловск,Петерхофи други места, като издръжката на някои от тях е осигурена от личните средства на императрицата.

Революцията и съдбата на Александра[редактиране|редактиране на кода]

Александра Фьодоровна. Портрет от Александър Соколов (1901).

На22 февруари1917г. избухваФевруарската революциявРусия.Бунтовете срещу царизма се разрастват, а императорското правителство не е способно да ги овладее. На15 март1917 г. император Николай IIабдикирав щаба вМогилев.Така се слага край на над тривековното управление на династията Романови. След абдикацията на императора Александра Фьодоровна е арестувана по нареждане на временното правителство на рускатаДума.Бившата царица е поставена под домашен арест заедно с цялото си семейство в Александровския дворец в Царское село. Сега Александра се надява на братовчед си – английския кралДжордж V,от когото чака помощ, за да се евакуира със семейството си от революционна Русия. Неочаквано за нея английският крал отказва да прати евакуационен корпус за руското императорско семейство и да ги приеме вЛондон.Знаейки, че бившият цар е непопулярен в родината си, кралят се опасява, че ако окаже съдействие на Александра и семейството ѝ, може да предизвика отказ на временното руско правителство да изпълнява поетите от царска Русия ангажименти къмАнтантата.[5]

„Храм върху кръв “, построен на мястото на Ипатиевата къща

През август 1917 г. правителството наАлександър Керенскирешава да премести семейството на Александра вТоболск,Сибир,заради собствената им „безопасност “. В Тоболск бившето царско семейство остава до завземането на властта отболшевикитепрезноември1917 г. Болшевишкото правителство нарежда бившият цар да бъде преместен вЕкатеринбургпрез1918г. Александра и дъщеря ѝ Мария заминават заедно с него в Екатеринбург, където на30 април1918 г. са настанени в къщата на Ипатиев. През май в Екатеринбург пристигат и останалите членове на семейството. В къщата на Ипатиев Романови са поставени под строга охрана и в пълна изолация от останалия свят. Животът на Александра и останалите членове на семейството ѝ в Екатеринбург е изключително тежък и изпълнен с неизвестност. Условията, в които бившата царица живее, са съвсем далеч от разкоша, в който е прекарала по-голямата част от живота си. Въпреки тежкото положение Александра Фьодоровна до последно се надява на помощ от английските си братовчеди.

В ранното утро на17 юли1918 г. Николай II, Александра Фьодоровна, децата им и няколкото им верни слуги са разстреляни в мазето на Ипатиевата къща под надзора на местния ръководител на болшевишкотоЧК,Яков Юруковски, който дава заповедта за екзекуцията на13 юли1918 г.[1][5]

Александра Фьодоровна става свидетел на убийството на съпруга си и слугите си, преди военният комисар Петър Ермаков да я застреля от лявата страна на главата точно преди тя да успее да се прекръсти. Пияният Ермаков намушква сщикняколко пъти мъртвото ѝ тяло и това на съпруга ѝ, натрошавайки ребрата и на двамата. Александра е оставена да лежи до Николай II в огромна локва кръв, докато болшевиките разстрелват и децата им.[4]

След убийството на семейството, според сведения на участници в деянието, убитите са съблечени, а дрехите им – изгорени. Телата са хвърлени в стара минна шахта в Ганина Яма, на 19 км северно от Екатеринбург. Няколко дни по-късно те са изровени, лицата им са обезобразени, телата са осакатени, залети са съссярна киселинаи са заровени под един железопътен траверс с изключение на телата на две от децата, Алексей и Мария, които не са открити до2007г.[6]

Само ден след убийството на Александра Фьодоровна е екзекутирана и сестра ѝЕлизавета Фьодоровна.

Идентификация на останките[редактиране|редактиране на кода]

В началото на1990г., след краха наСъветския съюз,предполагаемите останки на по-голямата част от царското семейство и прислугата им са локализирани,ексхумирании идентифицирани. За локализацията на останките помага тайният доклад на Юруковски, намерен през1970г., но пазен в тайна от обществеността до 1990 г. За идентификацията на телата е използванДНКанализ с помощта на кръвни проби отФилип, херцог на Единбург,който е внук на сестрата на Александра, принцеса Виктория Хесенска. Идентификацията на телата на Александра и дъщерите ѝ е извършено чрез сравнение на митохондриалната ДНК. Тялото на император Николай II е идентифицирано чрез сравнение с ДНК на по-малкия му брат, великия княз Георги Александрович, който е починал оттуберкулозапрез1890г. и е погребан в Петропавловската катедрала вПетербург.[7][8]

Препогребение и канонизация[редактиране|редактиране на кода]

Александра Фьодоровна, Николай II и децата им (без Алексей и Мария) са препогребани с държавни почести в катедралата „Св. Петър и Павел “в Петропавловската крепост,Санкт Петербург,на17 юли1998г. на осемдесетата годишнина от смъртта им.

През2000г. Александра, съпругът ѝ, децата им и слугите, с които са разстреляни, са обявени замъченициотРуската православна църквазаедно с други членове на императорското семейство, убити по време на Революцията, в това число и сестрата на Александра, великата княгиня Елизавета Фьодоровна.

Генеалогия[редактиране|редактиране на кода]

Титли[редактиране|редактиране на кода]

  • Нейно Височество, Принцеса Алиса фон Хесен-Дармщат
  • Нейно Имперско Височество, Великата княгиня Александра Фьодоровна
  • Нейно Имперско Величество, Царица Александра Фьодоовна, Императрица на Русия

Източници[редактиране|редактиране на кода]

  1. абMassie, R. Николай и Александра.
  2. Coronation of Tsar Nicholas IIвGoogle Video
  3. Cowles, Virginia. Последният цар.
  4. абвKing, Greg. Последната императрица.
  5. абTames, R. Последният от царете.
  6. Foxnews (24 август 2007) Remains of Czar Nicholas II's Son May Have Been Found
  7. Identification of the remains of the Romanov family by DNA analysis.Peter Gill, Central Research and Support Establishment, Forensic Science Service, Aldermaston, Reading, Berkshire, RG7 4PN, UK, Pavel L. Ivanov, Engelhardt Institute of Molecular Biology, Russian Academy of Sciences, 117984, Moscow, Russia, Colin Kimpton, Romelle Piercy, Nicola Benson, Gillian Tully, Ian Evett, Kevin Sullivan, Forensic Science Service, Priory House, Gooch Street North, Birmingham B5 6QQ, UK, Erika Hagelberg, University of Cambridge, Department of Biological Anthropology, Downing Street, Cambridge CB2 3DZ, UK.
  8. Once A Grand Duchess: Xenia, Sister of Nicholas II by John Van Der Kiste & Coryne Hall, p.174
Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницатаAlexandra Feodorovna (Alix of Hesse)и страницата„Александра Фёдоровна (жена Николая II) “в Уикипедия на английски и руски език. Оригиналните текстове, както и този превод, са защитени отЛиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното “,а за творби, създадени преди юни 2009 година – отЛиценза за свободна документация на ГНУ.Прегледайте историята на редакциите на оригиналните страницитукитук,за да видите списъка на техните съавтори. ​

ВАЖНО:Този шаблон се отнася единствено доавторските прававърху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочватконкретни източници на твърденията,които да бъдатблагонадеждни.

Дагмар Датска императрица на Русия(18941918)