Направо към съдържанието

Владимир Потанин

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Владимир Потанин
руски предприемач и политик

Роден

Учил вМосковски държавен институт по международни отношения
НаградиЗа заслуги към Отечеството II степен
Семейство

Уебсайтwww.interros.ru/eng/
Владимир ПотанинвОбщомедия
С президента Владимир Путин, 29 юни 2000 г.

Владимир Олегович Потанине рускиолигарх,предприемач и политик.

Според списаниеForbesсъстоянието му от 30 млрд. щ. дол. е рекордно за страната през февруари 2021 г.[1]

Той е собственик и президент науправляващата компания„Интеррос “- сред най-големите вРусия(владее пакети акции на минно-металургичната компания „Норилски никел “- водещ в света производител наникел,Росбанк, групата „ПрофЭстейт “, холдинга „Проф-медиа “и компанията „Роза Хутор “), както и генерален директор на „Норилски никел “.[2]

Биография[редактиране|редактиране на кода]

ЗавършваМосковския държавен институт по международни отношениясъс специалност „Международни икономически отношения “(1983).

Професионална кариера (1982-1990)[редактиране|редактиране на кода]

Работи във Всесъюзното външноикономическо обединение „Союзпромекспорт “от системата на Министерството на външната търговия на СССР (1983-1988) и на Министерството на външноикономическите връзки на СССР (1988-1990) – след обединяването на МВТ с Държавния комитет на СССР по външноикономическите връзки.

В частния бизнес (1990-1996)[редактиране|редактиране на кода]

От 1990 г. е президент на външноикономическата асоциация „Интеррос “. Запознава се вМеждународната банка за икономическо сътрудничествои се сближава с бъдещия си многолетен партньорМихаил Прохоров,тогава началник на управление в МБИС. Заема поста вицепрезидент, после президент на създадената съвместно с М. Прохоров банка „Международна финансова компания “(1992-1993).

През 1993 г. става президент на „ОНЭКСИМ Банк “, оставайки същевременно председател на Съвета на директорите на банка МФК. През лятото на 1996 г. подконтролните му структуру придобиват пакет акции от компанията „Связинвест “, в чийто Съвет на директорите Потанин влиза през януари 1998 г.

Става инициатор назалоговитеаукциони,проведени в Русия през 1995 г. В резултат „ОНЭКСИМ Банк “получава 51 % от акциите на „Норилски никел “.

В правителството (1996-1997)[редактиране|редактиране на кода]

От 14 август 1996 до 17 март 1997 г. е първи заместник-председател на правителството на Русия (с премиерВиктор Черномирдин). Курира икономическия блок от въпроси и координира работата на Министерството на икономиката, Държавния комитет по антимонополната политика, Държавния комитет по управление на държавното имущество, Руския фонд на федералното имущество, Федералното управление по въпросите на несъстоятелността, Федералната комисия по пазара на ценни книжа, Федералната енергийна комисия.

Заема длъжността управляващ от Руската федерация вМеждународната банка за възстановяване и развитиеи в Многостранната агенция за гарантиране на инвестициите (от Групата наСветовната банка).

В частния бизнес (след 1997)[редактиране|редактиране на кода]

През есента на 1997 г. създава холдинга „Проф-медиа “за управление на всички медии под контрола на „ОНЭКСИМ Банк “, сред които по разно време са популярни издания като „Известия“,„Комсомолска правда “, „Афиша “.

През 1998 г. става президент и председател на съвета на директорите на холдинговата компания „Интеррос “, създадена на основата на финансово-промишлената група с „Интеррос “, „Норилски никел “и „СИДАНКО “.

В началото на 2007 г. Потанин обявява за разделянето на бизнеса със своя многогодишен съдружник Михаилом Прохоров след скандал във Франция, свързан с краткосрочен арест на последния по подозрение в причастност към мрежа за проституция на ски курорта Куршвел (делото е прекратено при предварителното следствие). Разделянето на бизнеса стига до съда.[3][4].

Обществена и благотворителна дейност[редактиране|редактиране на кода]

Активно се занимава с благотворителна и обществена дейност.

В сферата на благотворителността:

  • учредява „Благотворителен фонд на В. Потанин “за дългосрочни проекти в областта на руското образование и култура;
  • председател (2003) е на Попечителския съвет наЕрмитажа(с пожертвувания от 5 млн. щ. дол.);
  • заместник-председател е на Попечителския съвет на МГИМО;
  • член (2001) е на Съвета на попечителите на фондацията „Соломон Гугенхайм “,Ню Йорк.

Член е – от нейното създаване през 2006 г., на Обществената палата на Руската федерация. Член е също на попечителски, надзорни, консултантски и ръководни органи на редица други обществени организации.

Семейно и имотно състояние[редактиране|редактиране на кода]

Владимир Потанин е женен, има 3 деца. През 2010 г. той обявява, че възнамерява да предаде цялото си състояние за благотворителност и да не го остави на наследниците си.[5]

От края на 20 век фигурира в национални и световни класации на милиардерите, публикувани от списание „Форбс“.Така, според списанието, той се издига в световната ранглиста от 89-о място през 2006 г. до 25-о (с лично състояние 19,3 млрд. щ. дол.) през 2008 г., пада до 318-о (с 2,1 млрд.) за 2009 г. и достига до 46-о място (с 14,5 млрд.) през 2012 г. В класацията на милиардерите в Русия е на 4-то място.

Източници[редактиране|редактиране на кода]

Външни препратки[редактиране|редактиране на кода]