Направо към съдържанието

Домат

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Домат
Класификация
царство:Растения(Plantae)
отдел:Васкуларни растения(Tracheophyta)
(без ранг):Покритосеменни(Angiospermae)
(без ранг):Еудикоти(eudicots)
(без ранг):Астериди(asterids)
разред:Картофоцветни(Solanales)
семейство:Картофови(Solanaceae)
триб:Solaneae
род:Кучешко грозде(Solanum)
вид:Домат(S. lycopersicum)
Научно наименование
Синоними
  • Lycopersicon esculentumMill.,1768
ДоматвОбщомедия
[редактиране]
Домат
Tomatoes, red, ripe, raw
(Хранителна стойност за 100 g продукт)
Калций,Ca10 mg
Желязо,Fe0.27 mg
Магнезий,Mg11 mg
Фосфор,P24 mg
Калий,K237 mg
Натрий,Na5 mg
Цинк,Zn0.17 mg
Мед,Cu0.059 mg
Манган,Mn0.114 mg
Селен,Se0 μg
Други
ДоматвОбщомедия

Доматът(Solanum lycopersicum) ерастениеот семействоКартофови(Solanaceae). Споредботаникататой спада къмплодовете,но споредготварствотосе приема зазеленчук.

Описание[редактиране|редактиране на кода]

Родина на домата саЦентралнаиЮжна Америка,отМексикодоПеру.Той емногогодишно растение,отглеждано катоедногодишно растение,обикновено достигащо 1 – 3 m височина със слабо дървесно стъбло, което обикновено лази по други растения.Листатаса сложни, текоперести, дълги 10 – 25 cm, с 5 – 9 листенца, всяко от които е дълго до 8 cm, с назъбен ръб. Различават се два типа листа: обикновен тип и картофен тип. Стъблото и листата са мъхести.Цветоветеса с диаметър 1 – 2 cm, жълти на цвят, с 5 заостренивенчелистчета.Събрани са вкласовидно съцветиепо 3 – 12. Плодът е съестен, ярко оцветен (обикновено червен от пигменталикопен) месест семков плод с диаметър 1 – 2 cm при дивите растения и обикновено много по-голям при културните. Плодът е сочна двугнездна или многогнездна ягода с различна форма или големина. Теглото може да достигне от 1 – 2 г до 500 г и повече при едроплодните домати.

Думатадоматпроизлиза от езиканахуатъл– „томатл “.

Главни производители на домати
през2021г.
(милиониt)
Китай 67,538
Индия 21,181
Турция 13,095
САЩ 10,475
Италия 6,645
Египет 6,246
Испания 4,754
Мексико 4,149
Бразилия 3,679
Нигерия 3,576
Общо в света 189,134
Източник:
Организация за прехрана и земеделие на ООН(FAO)

Изискванията на доматите към температурата и влагата[редактиране|редактиране на кода]

Доматът (Lycopersicum esculentum) е топлолюбиво и влаголюбиво растение. Най-добре се развива при температура 25 – 30 градуса. При температура под 15 градуса растенията не могат да цъфтят, спадне ли под 10, растежът им се прекъсва. Семената не поникват, ако почвата не е затоплена до 15 – 16 градуса. На добива и качеството се отразяват отрицателно и температури над 30 градуса, особено ако са придружени от засушаване.

Доматът е взискателен и към влагата, особено в почвата. Почвената влага трябва да е висока, докато въздушната може и да е малко по-ниска. Твърде влажният въздух затруднява опрашването и подпомага развитието на гъбните болести. Когато почвата и въздухът се засушат, плодовете загниват откъм върха, където се появява тъмно петно. Често погрешно смятано за гъбна болест, то всъщност е физиологично поражение. Обяснява се с факта, че оскъдната вода в растението се насочва към местата на нарастването, а плодовете се обезводняват. Поливките след засушаване са причина за напукване на плодовете. Оттук и изводът, че не трябва да се допуска засушаване, макар че доматът го понася по-леко от пипера и патладжана.