Направо към съдържанието

Китайска пунктуация

от Уикипедия, свободната енциклопедия

Китайската пунктуацияизползва различен стил на пунктуационни отбелязвания, за разлика от европейските езици. Те стават част от писмения китайски език. Учените все пак анотират текстове със символи, наподобяващи модерните '. ' и ', ', за да определят точка или пауза съответно. Традиционнатапоезияикалиграфияостава в стил свободен от пунктуация.

Почти всички източно-азиатски пунктуационни знаци са по-големи от техните европейски съответстващи и заемат квадратната площ, която е същата като на йероглифите около тях. Такива пунктуационни знаци са наречени пълнодлъжни (fullwidth), в контраст с европейските, които са половин дължина (halfwidth).

Китайските йероглифимогат да бъдат изписвани хоризонтално или вертикално. Някои пунктуационни знаци се адаптират към промяната по отношение на посоката.

Част от китайската пунктуация е подобна на европейската, но леката разлика във формата променя предназначението на знака, например запетаята за изброяване (, ).

Знак в паркаДжухай.Ако възпроизведем изброяващите запетаи на български ще бъде преведен дума-по-дума така: „Стриктно забранено е да се берат цветя, листа, плодове, да се изравят корени, лечебни растения! “

Пунктуация взета от европейската, но с различна големина: