Направо към съдържанието

Колюш

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Колюш
Coluche
френски актьор
Роден
Мишел Жерар Жозеф Колучи
Починал
19 юни1986г.(41 г.)
Опио,Франция
ПогребанПариж,Франция

НационалностФранция
Работилактьор
Актьорска кариера
Активност1971-1985
Семейство

Подпис
Уебсайтwww.restosducoeur.org
КолюшвОбщомедия

Колюш(нафренски:Coluche) е артистичен псевдоним на френския хуморист и комикМишел Жерар Жозеф Колучи.[1]

Участвал е в 29 игрални филма, автор е на 2 филмови сценария и е режисирал филм. За българските филмови почитатели е познат откинокомедиитеКрилце или кълка“(в която си партнира сЛуи дьо Фюнес) и „Лудостта на войната“.

Биография[редактиране|редактиране на кода]

Роден е на28 октомври1944г. вПариж.Майка му Симон Буйе (по прякор Монет) е цветарка в кварталМонпарнас.Баща му Онорио Колучи е родом от региона наНеапол,Италияи работи като бояджия, умира през1947г. Майката сама отглежда двете си деца с мизерната си заплата. Тримата — Монет, Мишел и Даниел (сестра му, по-голяма с 1,5 год.) — живеят в стая и кухня. Децата съпровождат майката по време на нейните лечения в градБерк,Северна Франция.

Мишел не е особено пристрастен към ученето. Получава диплома за начално образование през юли 1958 г. Шляе се с приятели в предградията на Париж и се увлича по музиката. Често сменя незначителни и зле платени занятия. През 1964 г. е войник в пехотна рота, но лежи в карцер за неподчинение. След уволнението си работи с майка си като цветар в отвореното нейно магазинче. Тази работа му е скучна, той я напуска и по тази причина се скарва с майка си.

Решава да се занимава с музика и интерпретира песни наБорис Виан,Жорж БрасенсиИв Монтан,но няма особена дарба. Пренасочва се към хумора, за да се надсмива над всичко, тъй като според него„отчайващо е да плачеш за всичко “.

Колюш участва с голям успех в радио- и телевизионни програми. Осмелява се да се шегува грубичко и съумява да утвърди нов стил в телевизионните предавания – повече непосредственост и малко дебелащина. Чувството му захумор,духовитостта му и неговата щедрост го надживяват. Благодарение на тях той е все още актуален.

На30 октомври1980г. организира пресконференция и съобщава, че има намерение да се яви напрезидентскитеизбори през 1981 г. Мнозина предполагат, че това е шега, обаче според допитване 16 % тогава са готови да гласуват за него. Следва паника у някои от политиците. Те сипят удари под кръста и заплахи срещу него. Поради това и поради убийството на неговия режисьор той обявява, че се оттегля през 1981 г.

Израснал в бедни необлагодетелствани среди, Колюш осъзнава несъвършенствата на френската помощ за най-бедните. Асоциацията, основана от него, има за цел да запълни пропуските, като основава благотворителни ресторанти, наречени „Ресторанти на сърцето “(Restaurants du Cœur). ВБелгиясъществуват 16 такива ресторанта. Първият е отворен от Колюш в градЛиежна22 февруари1986г. Днес белгийската федерация предоставя социални и юридически услуги,реинтеграцияи помощи (административна, лекарска, жилищно настаняване). ВГерманиясъщо са отворени „Ресторанти на сърцето “през 1997 г. вЕрфуртиЛайпциг.Програмата в Ерфурт включва театрални и музикални представления, а за децата – и Дядо Коледа.

Комикът прокарва в парламента закон, нареченЗакон на Колюш,приет през 1988 г., с който заради извършено дарение част от данъците на дарителя се намаляват.

През 1984 г. е награден с награда „Сезар“за най-добър актьор във филма„Tchao Pantin “,1983 г. на режисьораКлод Бери(Claude Berri).

Умира на19 юни1986г. при катастрофа с мотоциклета си, след като се удря вкамионв градчетоОпио,Южна Франция.

Избрана Филмография[редактиране|редактиране на кода]

година филм оригинално заглавие роля режисьор
1976 Крилце или кълка L'Aile ou la cuisse Жерар Дюшмен Клод Зиди

Източници[редактиране|редактиране на кода]

  1. Coluche,imdb.com.

Външни препратки[редактиране|редактиране на кода]