Направо към съдържанието

Неапол

Неапол
Napoli
Знаме
Герб
Италия
40.8358° с. ш. 14.2486° и. д.
Неапол
Кампания
40.8358° с. ш. 14.2486° и. д.
Неапол
СтранаИталия
РегионКампания
Площ119,02 km²
Надм. височина99,8 m
Население909 048 души(2022)
7638 души/km²
КметГаетано Манфреди
Пощенски код80121, 80122, 80123, 80124, 80125, 80126, 80127, 80128, 80129, 80131, 80132, 80133, 80134, 80135, 80136, 80137, 80138, 80139, 80141, 80142, 80143, 80144, 80145, 80146, 80147
Телефонен код081
МПС кодNA
Официален сайтwww.comune.napoli.it
НеаполвОбщомедия

Неапол(наиталиански:Napoli,отгръцкотоNea polis,Нов град) е третият по големина град вИталияследРимиМилано.

Обща информация[редактиране|редактиране на кода]

Неапол е италиански град с 976 177 жители, столица на провинция Неапол и на региона Кампания. Нарежда се на трето място по население след Рим и Милано. Метрополисът на Неапол, който се състои от столицата и 172 други общини, наброява население от 4 250 000 жители.

Разположен е почти централно на едноименния залив между Везувий и вулканичната област на Кампи Флегрей. Неговото голямо артистично и архитектурно наследство е защитено от Юнеско, която в 1995 включва историческия център на Неапол, най-широкия в Европа, между местата на световното хуманитарно наследство.

Основан е между IX и VIII век пр. Хр. от гръцки колонизатори, по-късно е наново издигнат като Неаполис в края на VI в. и началото на V век пр. Хр и се нарежда между главните градове на Велика Гърция. В своята почти трихилядолетна история Неапол попада последователно под дълги и многобройни чуждестранни владения, тъй като покрива една важна позиция за Италия и Европа.

След Римската империя, през VII в. градът формира автономно херцогство, независимо от Византийската империя; впоследствие, през XIII в. за приблизително 600 години става столица на Неаполитанското кралство. От Неапол, в началото на XV в., под водачеството на Ладислао I ди Дурацо, тръгва първото усилие за обединение на Италия; впоследствие градът се превръща в политически център на Арагонската империя. Поради исторически, художествени, политически и географски причини става, от късното Средновековие до Обединението, един от главните културни центрове, наравно с другите европейски столици.

Вече като столица на Кралството на двете Сицилии, след присъединяването към Кралство Италия, градът и най-общо казано цялата южна част на Италия, претърпяват относителен социално-икономически упадък. В Неапол се намираВила „Роузбъри “,една от трите официални резиденции на Президентството на Републиката.

География[редактиране|редактиране на кода]

Градът е главен административен център на областта (регион)Кампанияи едноименната провинцияНеапол.Разположен е живописно крайНеаполитанския залив.Населението на града е 963 357 жители към30 септември2009г.

История[редактиране|редактиране на кода]

През Античността[редактиране|редактиране на кода]

Неапол вероятно е бил основан от жителите на тогавашната гръцка колонияКуме(Cumae) приблизително през750 г. пр.н.е.На няколко километра от Куме бива построен друг град –Партеноп(сег. възвишение в средата на НеаполPizzofalcone). След заселването Партеноп се разширява до подножието на планината и старият град приема името Неапол (отгръцкиnea poli– нов град).[1]

Скоро Неапол започва да се смята за един от най-проспериращите градове вМагна Греция(налатински:Magna Graecia– „Велика Гърция “, от гръцкиΜεγάλη Ελλάς,Мегали Елас). Сключеният договор за съюз с тогава разрастващия се Рим през326 г. пр.н.е.,довел до една относителна независимост. Но по време на римските граждански войни8882 г. пр.н.е.Неапол бива присъединен къмРимската империякато зависима провинция от римския държавникЛуций Корнелий Сула.

В Римската империя той е играел относително малка роля, но точно тогава гръцкото население все повече и повече намалявало за сметка налатините,докато накрая към средата на300г. то бива напълно претопено от етническа и културна гледна точка.

Както в столицата, така и в Неапол,раннохристиянскитеобщности биват периодично подлагани на преследвания и гонения. Те често са се укривали в катакомбите, които са им служили като място за събрания, за погребения и за разучаване на техния култ. Това положение се променя едва през313г. с помощта наМиланския едикт.Катакомбите са запазени и до днес и могат да бъдат видени и разгледани.

Последният западноримски императорРомул Августулбива свален от престола и през476г. изпратен „в пенсия “вероятно близо до Неапол.

Паметници и туристически забележителности[редактиране|редактиране на кода]

Кастел Нуово(Maschio Angioino),Неапол

Неапол е един от световните градове с най-голяма гъстота на културни ресурси и паметници, които свидетелстват за неговата историческа и художествена еволюция. Историческият център, включен в списъка на световното културно наследство на Юнеско, е резултат на застъпването на архитектурни стилове, като обхваща приблизително 2800 години история и наследство на различни цивилизации – фактори, допринесли за една универсална стойност без еквивалент. Върху една относително малка територия се намират голям брой замъци, кралски резиденции, величествени сгради, исторически църкви, останки от класическата епоха.

Все пак, слабото разработване и липсата на средства за евентуална реставрация, водят до разруха или упадък на част от това наследство (има повече от 160 църкви в историческия център с тежки структурни проблеми, сгради, а също така фонтани, обелиски, антични архитектурни обекти и др.). За да се справят с тази спешна ситуация, много граждански организации търсят намесата на Юнеско. Също така въпреки постоянния ангажимент на асоциациите за защита на неаполитанското наследство, които навременно уведомяват компетентните органи за най-критичните ситуации, случаите на разруха засягат също и различни обекти извън центъра на Неапол.

Крепости и замъци[редактиране|редактиране на кода]

Кастел дел Ово[редактиране|редактиране на кода]

Кастел дел Ово

Древна легенда разказва, че името му произлиза от факта, че латинският поетВергилийскрива в подземията на сградата магическо яйце, което има силата да поддържа цялата крепост. Счупването на яйцето би причинило не само срутването на замъка, но и поредица от разрушителни катастрофи в град Неапол.

Кастел Капуано[редактиране|редактиране на кода]

Строежът на замъка започва в средата наXII векпо заповед на краля на СицилияВилхелм I Злия,син наРоже II Сицилиански,и е завършен през1160г. от архитект Буоно. Въпреки че е построен като военен гарнизон, здравите добре укрепени стени и позицията на замъка дават възможност да се обособи и кралска резиденция за норманските крале.

Кастел Нуово[редактиране|редактиране на кода]

Кастел Нуово, наричан още Маскио Анжоино, е историческисредновековениренесансовкрепостензамък,както и един от символите на град Неапол. Кастел Нуово е трети поред в Неапол, следКастел дел ОвоиКастел Капуано.

Кастел Сант Елмо[редактиране|редактиране на кода]

Първите исторически сведения за замъка датират от1329г., в коятоРобер Мъдринарежда на регента на Викария, Джовани де Хая, да построи дворец на върха на хълма Сант Еразмо. Архитекти са Франческо де Вико и Тино ди Камаино, наследен след смъртта му през1336г., от архитект Атанасио Примарио, а през1340г., от Балдучио де Бача. Строежът е завършен през1343г. при управлението наДжована I.

Театри[редактиране|редактиране на кода]

Театър Сан Карло[редактиране|редактиране на кода]

Интериорът на театър „Сан Карло “

Театър „Сан Карло “е един от най-известните и престижни в света оперни театри. Построен е през1737г. Салонът във вид на подкова с ложи на пет нива и голяма кралска ложа може да побере 1386 зрители. Предвид размера, структурата и античността си, той е модел за изграждане наЛа Скала,Милано1778г, и по-късните театри в Европа.

С изглед към едноименната улица, Площад Триест и Тренто иГалерия Умберто I,театърът заедно с другите големи архитектурни творби от XVIII век е символът на Неапол, който подчертава статута му на важна европейска столица при управлението на династия Бурбони.

Музеи[редактиране|редактиране на кода]

Национален археологически музей[редактиране|редактиране на кода]

Колекцията на музея от произведения на изкуството и артефакти от археологически интерес е най-богатата в Италия и една от най-ценните в света. Музеят се състои от три основни сектора:Колекция Фарнезе,съставена от археологически находки, намерени вРими околностите,Колекция Помпей,съставена от археологически находки от района на градовете, затрупани през 79 г. от Везувий, иЕгипетска колекция.Обособени са и топографска, епиграфска, нумизматична и др. колекции. Общата изложбена площ е 12 650 квадратни метра.

Национален музей и галерия на Каподимонте[редактиране|редактиране на кода]

Разположен е в бивш дворец (лятна резиденция) наБурбоните,на територията на градския парк „Каподимонте “, на едноименния хълм. Най-ценната част от експозицията е картинната галерия с платна на италиански художници от епохата наРенесанса.

Музей Сан Мартино[редактиране|редактиране на кода]

Открит е през 1866 г. в сградата на едноименния манастир, който след обединението на Италия е включен в списъка на национализираните църковни имоти и обявен за национален паметник. Показва живота на южните кралства (Неаполитанско кралствоиСицилианско кралство,образувалиКралството на двете Сицилии).

Капела Сансеверо[редактиране|редактиране на кода]

Капела Сансеверо, или Параклис Сансеверо (на италиански: Cappella Sansevero) е един от най-известните музеи в Неапол. Разположена близо до Пиаца Сан Доменико Маджоре, църквата Санта Мария дела Пиета или Пиетатела, (днес Капела Сансеверо) е в непосредствена близост до семейния дворец на принцовете на Сансеверо и в миналото е била свързана с него с висящ мост, позволяващ на членовете на семейството да имат частен достъп до мястото за поклонение.

Кралски дворец[редактиране|редактиране на кода]

Кралският дворец в Неапол е историческа сграда, разположена на площад „Плебишито “, в историческия център на града. Строителството на сградата започва през1600г. и достига окончателния си вид през1858г.

През вековете дворецът е владян от създаването му през1600до1734г. от испанските вицекрале в Неапол. От1734г. когато на неаполитанския престол се възкачваКарлос III,до1861г. дворецът е седалище на неаполитанските крале от династия Бурбони, с едно прекъсване от1806до1815,в които Неаполитанското кралство се управлява отЖозеф БонапартиЖоашен Мюра.На17 март1861е обявено съединението наКралство Италияи дворецът преминава във владение на управляващатаСавойска династиядо1919г., когатоВиктор Емануил IIIго предоставя на държавата. Същата година частта Кралски апартаменти е превърната в музей, а богатата библиотека - в Национална, съхраняваща днес 1 480 747 печатни тома, 319 187 брошури и 18 415 ръкописа.

Галерии[редактиране|редактиране на кода]

Италиански галерии – Неапол[редактиране|редактиране на кода]

Художествена галерия, разположена в Двореца на Банката на Неапол, а преди това вПалат „Дзевалос“,създадена през2007г. от Италианската банка, собственик на сградата. Колекциите включват експонати, дело на неаполитански майстори от седемнадесети до двадесети век. Изложени са картини и наКараваджо,Артемизия Джентилески,както и на холандския художникГаспар ван Вител.

Галерия на Академията за изящни изкуства[редактиране|редактиране на кода]

Музейна институция, основана през1864г. и разположена в сградата наАкадемията за изящни изкуства.Експонатите са от различни исторически периоди, като най-старата част от колекцията е от картини на художници от Неаполитанската школа по изобразително изкуство, датиращи от XVI век до средата на XVIII век.

Галерия Пио Монте дела Мизерикордия[редактиране|редактиране на кода]

Религиозна архитектура[редактиране|редактиране на кода]

Християнските катакомби, изградени отвъд стените представляват първите свидетелства за изкуството, историята и архитектурата на християнски Неапол, и в продължение на векове характеризират социално-религиозния живот на града.

Различните чуждестранни владичества, които характеризират историята на Неапол, повлияват значително върху религиозната обстановка в града, както в случая с Анжуйското и Арагонското царуване; в следващите векове градът бива здраво свързан с католическата реформа, под владичеството на испанските Хабсбурги.

През XVII в. имало стотина конвенти и манастири, а църквите през XVIII в. били около 500, заради което градът печели името градът на 500-те купола. В по-модерни времена, през периода на Възстановяването, земетресенията и най-вече бомбардировките (181 на брой) през Втората световна война, броят на неаполитанските църкви намалява с повече от 60. Днес Неапол продължава да притежава най-големият в света брой църкви, манастири и други религиозни обекти. Дори и да вземем предвид само исторически значимите църкви, броят им е особено висок, те достигат 448 броя.

Много са забранените църкви, със затворени от векове врати или изоставени без надзор, но също така често приютяващи работи с висока художествена стойност (като например църквата Santa Maria della Sapienza на Виа Константинополи, в която се намират картини на Лука Джиордано и богат бароков интериор).

Сред най-важните църкви на града заслужават да се отбележат: la Basilica di Santa Chiara, la Cattedrale, la Chiesa dei Girolamini, la Chiesa del Gesù Nuovo (или Trinità Maggiore), San Francesco di Paola, la Basilica santuario di Santa Maria del Carmine Maggiore, la Basilica di Santa Maria della Sanità, la Chiesa di Sant'Agostino alla Zecca (o Sant'Agostino Maggiore), la Chiesa di San Domenico Maggiore и la Chiesa di San Giovanni Maggiore. С висока архитектурна стойност, и един от най-добрите примери за барокова архитектура, е църквата la Certosa di San Martino.

Спорт[редактиране|редактиране на кода]

Футболният отбор на града носи иметоНаполи.В него е играл прочутият аржентински футболистДиего Марадона.

Известни личности[редактиране|редактиране на кода]

Родени в Неапол
Починали в Неапол
Други личности, свързани с Неапол

Международни отношения[редактиране|редактиране на кода]

Нощен изглед от Неапол

Източници[редактиране|редактиране на кода]

  1. ((de))Weltgeschichte: Schicksale der Menschheit von der Frühgeschichte bis ins Atomzeitalter,Dr. Hermann Meyer,стр. 60, Bertelsmann (Gütersloh), 1963.
Тази страница частично или изцяло представлявапреводна страницатаNapoliв Уикипедия на италиански. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени отЛиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното “,а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – отЛиценза за свободна документация на ГНУ.Прегледайтеисторията на редакциитена оригиналната страница, както и напреводната страница,за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО:Този шаблон се отнася единствено доавторските прававърху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочватконкретни източници на твърденията,които да бъдатблагонадеждни.​