Направо към съдържанието

Несебър

Месемврияпренасочва насам. За атничния град на Бяло море вижтеМесемврия (Бяло море).

Несебър
Знаме
Герб
От горе, вляво: северното пристанище, църква „Св. Христос Пантократор“, мелницата на провлака, църква „Св. Йоан Алитургетос“, къщата на капитан Павел, Старата Митрополия, южният залив
От горе, вляво: северното пристанище, църква „Св. Христос Пантократор “, мелницата на провлака, църква „Св. Йоан Алитургетос “, къщата на капитан Павел, Старата Митрополия, южният залив
България
42.6595° с. ш. 27.7247° и. д.
Несебър
Област Бургас
42.6595° с. ш. 27.7247° и. д.
Несебър
Несебър
42.6595° с. ш. 27.7247° и. д.
Несебър
Общи данни
Население15 506 души[1](15 март 2024 г.)
487 души/km²
Землище31,85 km²
Надм. височина30 m
Пощ. код8230
Тел. код0554
МПС кодА
ЕКАТТЕ51500
Администрация
ДържаваБългария
ОбластБургас
Община
кмет
Несебър
Николай Димитров
(независим политик;2007)
Адрес на общината
Несебър, ул. „Еделвайс “10, п.к. 8230
Уебсайтwww.nesebarinfo.com
НесебървОбщомедия

Несѐбъре курортенградв югоизточнаБългария,разположен на брега наЧерно море.Той се намира вобщина Несебър,област Бургас,а в съседство на север почти се слива с най-голямото българско черноморско летовищеСлънчев бряг.Градът е административен център на община Несебър и е един от най-древните градове вЕвропа,възникнал преди повече от 3200 години. По данни наГРАОкъм 15 юни 2022 г. населението на Несебър със Слънчев бряг е 14 898 души, което го нарежда на трето място по големина сред градовете набългарското Черноморие,следВарнаиБургас.[2]

География[редактиране|редактиране на кода]

Градът се намира на 36 km североизточно от областния център Бургас. Разположен е на полуостров в южната част на община Несебър. Общината заема най-северната част от Черноморското крайбрежие на Бургаска област. Обхваща 14 селища, от които 3 града – Несебър,Свети ВласиОбзор.Несебър е най-големият от тях и е общински център. В непосредствена близост северно от него е туристическият комплекс Слънчев бряг. Старият град е разположен на малък полуостров с дължина 850 m и ширина 350 m, свързан със сушата чрез тесен провлак. На запад от него са кварталите на Новия град: Христо Кудев, Младост, Перла, Черно море (1, 2 и 3) и Аурелия.

Крайбрежното разположение на града определя климата като средиземноморски с континентално и морско влияние. Средните температури през лятото са 28 – 30°Cна въздуха и 20 – 26 °C на водата. Постоянният бриз носи прохлада през горещите летни дни. Близостта на морето предопределя висока относителна влажност на въздуха.

Почвите са канелено-горски. В землището на Несебър има 5 пясъчнидюни,които са обявени за природна забележителност през 1976 г., а през 2001 г. влизат и в регистъра и кадастъра на природните феномени. Сред редките растения от пясъчната флора, които са в „Червената книга “на България, са:пясъчна лилия,равенски ериантус,морски ветрогониморски ранилист.Освен тях има още редица красиви и интересни видове: пясъчен мак, жълт пясъчен лен, пясъчна дзука, марздения и други.

Подходящите природо–климатични условия и високата средногодишна температура са фактор, който формира отрасловата структура на общинската икономика – стопански туризъм, отдих и спорт. Плажните наличности на община Несебър са едни от най-големите на българското Черноморско крайбрежие и възлизат на 1517 дка с общ капацитет 139 450 плажни места.

Климатични данни за Несебър
Месеци яну. фев. март апр. май юни юли авг. сеп. окт. ное. дек. Годишно
Средни температури (°C) 3,0 4,5 6,0 11,0 16,5 21,5 24,5 25,0 20,5 16,0 11,0 5,5 13,8
Средни месечни валежи (mm) 39 34 30 38 45 45 33 26 24 39 51 45 449
Източник:Пенин, Румен. Природна география на България. София, Булвест 2000, 2007.ISBN 978-954-18-0546-6.с. 227.

История[редактиране|редактиране на кода]

Античност[редактиране|редактиране на кода]

Елинизъм[редактиране|редактиране на кода]

Името на града е съставено от две части:брия(от тракийски език – „град “) именаилимелса.СпоредСтрабон,менае вероятно името на основателя, споредСтефан Византийски,също става дума за основателя, но съответно с иметомелса.

Полуостровът на Несебър – древният градМесамбрия Понтика,наречен през късното средновековие Месамбрия и по-късно Несебър, е населен преди хилядолетия, в края на бронзовата ера. Старитетракиго наричат „Мелсамбрия “, което означава „град на Мелса “, легендарният основател на селището. Месамбрия има две удобни пристанища – южно и северно, където и до днес се намират множество останки от древни плавателни съдове.[3]

Според данни от древността легендарният автор на басниЕзопе роден в Месамбрия около 620 г. пр.н.е. и е оттракийскипроизход.

В края на VI век пр.н.е. пристигат първите елински заселници – по произходдорийци.Градът постепенно се разраства, построени сахрамове,училище и театър, и постепенно се обгражда с масивна крепостна стена, оформят се жилищните квартали, строят се храмове игимназион.В града се развиват редица занаяти – основно обработка на метал.

Месамбрия започва да сече собствени монети около 440 г. пр.н.е., приблизително оттогава са сечени и първите златни монети. Градът има добри търговски отношения с полисите на Черно и Егейско море и Средиземноморието. Находки, свидетелстващи за богатия икономически, културен и духовен живот от този период, са изложени в археологическия музей в града.

Римски период[редактиране|редактиране на кода]

През 72 г. пр.н.е. градът е завзет без никаква съпротива от римляните. След кратка окупация, през I век градът става част от Римската империя. Месемврия, както е наречен тогава, със своите непокътнати крепостни стени и големи обществени сгради, продължава да сече собствени бронзови монети и остава важен търговски и културен център на Черноморското крайбрежие на римска Тракия. През 134 г.сл.н.е. за Месембрия съобщаваАрианв своето съчинение„Обиколката на Черно море “.[4]

След преместване на столицата на Римската империя вКонстантинополи приемането на християнството за официална религия се създават благоприятни условия за възраждането на Черноморските градове. В Месемврия се строят нови християнски храмове – базилики, изграждат се крепостни стени, нова водоснабдителна система и градски терми. Всичко това се извършва от водещи архитекти и строители на империята, по подобие на столичните прототипи. Централната църква на Месемврия носи името на св. София, така както е и в Константинопол.

Българско и византийско средновековие[редактиране|редактиране на кода]

След катоИзточната Римска империяотстъпва областтаЗагоренаБългарияв началото на VIII век, Месемврия остава в границите на империята, но постепенно запада, изместена от новосъздаденото пристанище Порос при днешното селоДебелт.[5]

Градът за пръв път става част от българската държава през812г., когатохан Крумго щурмува и завладява, и славяни и българи се заселват тук. Несебър, както славяните нарекли града, остава в български ръце за дълъг период по време на царуването на царСимеон Велики.

През XII и XIII в. градът развива активни търговски връзки със земите отСредиземномориетоиАдриатика,както и с княжествата на север от р. Дунав. Строят се и се стенописват църквите „Св. Стефан“(XI век) и „Св. Йоан Кръстител“(XI в.) – станали прототип на строените по-късно несебърски църкви-шедьоври от XIII – XIV в.

В продължение на 62 години, от 1201 до 1263 г., Несебър, както и останалите черноморски градове на юг отБалкана,е трайно включен в пределите на българската държава. Градът играе значителна роля в политическата история наБългарияиВизантияпо това време, когато на трона са българските цареКалоян,Иван Асен II,Константин Тих.По това време са построени църквите „Св. Параскева “(XIII век), „Св. Теодор “(XIV век), „Св. Архангели Михаил и Гавраил “(XIV век), имащи преки аналогии в столичната търновска архитектура. Несебър поддържа активни търговски връзки сКонстантинопол,Венеция,Генуа,Пиза,Анкона,Дубровники др. градове.

След почти 40 години византийско владичество Несебър отново влиза в пределите на българската държава през 1304 г. по времето на царТеодор Светослав.Градът претърпява голям разцвет по времето на царИван Александър.

През 1366 г. Несебър е превзет и плячкосан от рицарите на графАмедео ди Савояи по-късно е преотстъпен на византийския император.

Градът е нападнат и вероятно разрушен от турците за пръв път през 1396 г. Окончателното му падане в ръцете наОсманската империястава през 1453 г., заедно със столицата Константинопол.

Месембрия на Карта на Гърция отАбрахам Ортелий(1542 – 1598),Rijksmuseum

Османски период и Възраждане[редактиране|редактиране на кода]

В Месемврийската кондика е отбелязано, че Месемврия била нападана отказацитри пъти: през 1611, 1613, и 1651 година, като най-мащабно било последното нападение през 1651 година, когато градът бил разграбен и опожарен. Това се потвърждава отЕвлия Челеби,посетил града през 1657 г.[6]

През годините на османско владичество икономическият и културният живот не секват. Построени са църкви, изписвани са икони.Паисий Хилендарскиспоменава града през 1762 година в своята „История славянобългарска“,като го наричаЗамория.[7]

Пристанището на Несебър продължава да бъде главен външнотърговски център на Черно море. Някои от манастирите и метосите около Несебър просъществуват чак до XVIII – XIX век. Запазени са много къщи от периода на Възраждането – типични представители на черноморската архитектура, като и много вятърни мелници, обществени бани и чешми.

На 11 юли 1829 г. по време на Руско-турската война (1828 – 1829 г.) Несебър е превзет от руските войски за първи път. Те пленяват новопостроена турска корвета на дока при село Равда. Тя е наименована „Олга “, на името на руската престолонаследница.

При създаването наБългарската екзархияпрез 1870 г. Несебър не е включен в нейната територия, тъй като повечето православни в града са гърци.[5]

От края на XIX век Несебър е малък град с основен поминък риболов и селско стопанство – предимно лозарство и ленопроизводство.

Градът след Освобождението[редактиране|редактиране на кода]

Месемврия е преименуван като Несебър със Заповед 2820, с която са преименувани общо 1043 населени места в България през 1934 година.[8]Несебър е обявен за архитектурен и археологически резерват през 1956 г., а през 1983 г. културните паметници в града са прибавени към списъка на ЮНЕСКО за световно културно наследство.

Посткомунизъм[редактиране|редактиране на кода]

През ноември 2010 г. част от населението на града протестира срещу решение наМинистерството на регионалното развитие и благоустройствотоза премахване на няколко незаконни постройки. Едновременно с това е подета и подписка за изключването на Стария Несебър от списъка със световно културно наследство наЮНЕСКО.Впоследствие подписката не е внесена в нито една официална институция.

Население[редактиране|редактиране на кода]

В следната таблица са посочени данните за населението на Несебър за дадената година и според съответната територия, която е заемал по това време, като данните могат да бъдат от преброявания (¹), приблизителна оценка (²) или статистически данни на съответните държавните институции (³).[9]

Новият град Несебър на юг
Година Жители
1934 ¹ 2065
1946 ¹ 2286
1956 ¹ 2333
1965 ¹ 3976
1975 ¹ 6780
1985 ¹ 8224
1992 ¹ 8604
2000 ³ 6187
Година Жители
2001 ¹ 8677
2004 ³ 9360
2007 ³ 10 921
2009 ³ 11 626
2011 ¹ 10 143
2015 ³ 12 275
2022 ³ 14 898

По данни наГРАОкъм 15 юни 2022 г. в Несебър и курорта „Слънчев бряг “живеят 14 898 души по настоящ адрес.[2]

Към 31.12.2021 г. според НСИ населението на Несебър заедно комплекс „Слънчев бряг “е 14 539 души, от които 6865 мъже и 7674 жени, с което заема четвърто място по големина в Бургаска област.[10]

Населението на Община Несебър наброява 30 721 души към 31 декември 2021 г.[11]

Етнически състав[редактиране|редактиране на кода]

Преброяване на населението през 2011 г.

Численост и дял наетническите груписпоредпреброяването на населението през 2011 г.:[12]

Численост
Общо 10143
Българи 8845
Турци 386
Цигани 31
Други 82
Не се самоопределят 35
Неотговорили 764

Политика[редактиране|редактиране на кода]

Кметове от 1990 г.[редактиране|редактиране на кода]

Николай Димитров е избран на местните избори през 2007 г. като независим кандидат, подкрепен от инициативен комитет. Изборите спечелва във втори тур, където успява да получи 68,04% от подадените гласове и да победи Магдалена Мандулева.[13]Наместните изборина 23 октомври 2011 година Николай Димитров печели на втори тур с 60,38 на сто от подадените гласове. Втори с 39,62 на сто остава кандидатът наГЕРБАтанас Терзиев.[14]Николай Димитров печели трети мандат на местните избори през есента на 2015 г. и четвърти мандат през есента на 2019 г.

Общински съвет[редактиране|редактиране на кода]

Според Закона за местното управление и местната администрация управлението на община Несебър е със структура, съставена от кмет и общински съвет от 21 съветници. Съставните населени места имат изборен кмет или кметски наместник. Общинският съвет приема основните наредби и правилници, които действат на територията на община Бургас. Общинските съветници и кмета имат право на инициатива за внасяне на предложения. Обсъждането е в постоянните комисии на общинския съвет и неговата сесия. Изпълнението на взетите решения от общинския съвет се осъществява от общинската администрация. На всеки четири години се избира нов общински съвет и кмет, катоследващите избориса предвидени за 2023 г. Разпределението на местата в общинския съвет следпоследните избориот 27 октомври 2019 година е следното:[15]

Общински съвет (2019 – 2023)
Партия/Коалиция Изборен резултат Получени гласове Места
Български социалдемократи 26,24 % 3181 6
ПП „Море “ 17,40 % 2109 4
Местна коалиция „Нова алтернатива “ 15,69 % 1902 3
ГЕРБ 13,38 % 1622 3
Местна коалиция „Съюз на свободните демократи “
(ССД,СДС,ВМРО– Българско национално движение)
10,42 % 1263 2
БСП за България 9,94 % 1205 2
Движение 21 5,74 % 696 1

Побратимени градове и сътрудничество[редактиране|редактиране на кода]

Несебър е побратимен с градовете:[16]

Градът има договор за сътрудничество с:

Икономика и инфраструктура[редактиране|редактиране на кода]

Значителната крайбрежна ивица и нейният разнообразен характер създават благоприятни условия за развитие натуризма,който е водещ отрасъл в икономиката. Те превръщат община Несебър в най-голямата туристическа агломерация на българското Черноморие. На нейната територия функционират 730 хотела и 2923 частни квартири с над 155 218 легла и 3537 заведения за обществено хранене. Комплексът Слънчев бряг се разраства бурно, вече се е сраснал с новата част на града и е най-големият курорт на българското Черноморие.

В областта на земеделието се отглеждат предимно овощни видове. Животновъдството се развива предимно в дребни семейни стопанства, но в последните години се наблюдава развитие в овцевъдството, птицевъдството и пчеларството. От добивните отрасли е развит единствено дърводобивът.

Транспорт[редактиране|редактиране на кода]

Несебър се намира в централната част на Черноморското крайбрежие. Има редовни автобусни връзки с областните центровеБургас(30 km) иВарна(90 km). Градът се обслужва от международнолетище Бургас(30 km), Пристанище Бургас (45 km) и жп гара Бургас (35 km). Новоизградената пътна магистрала до областния град прави пътуването с автомобил удоволствие. Пътищата са добре поддържани. През летния сезон в пиковите часове на деня са възможни задръствания. В Несебър се ползва екологично чист вътрешентранспорт– атракционни минивлакчета,велорикши ивелосипеди.Пристанище Несебър има регионално значение и се използва изключително за пътнически превози и развлекателни туристически пътувания.

Редовни градски автобуси обслужват града и го свързват със Слънчев бряг, Равда и Свети Влас.[17]

Култура и забележителности[редактиране|редактиране на кода]

Древният град Несебър
Обект на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО
В регистъраAncient City of Nessebur
РегионБългария
МестоположениеБългария
ТипКултурно
Критерииiii, iv
Вписване1983(7-а сесия)
Координати42°39′30″ с. ш.27°44′01″ и. д./ 42.658333° с. ш.27.733611° и. д.
Древният град НесебървОбщомедия

Културното наследство на Несебър е запазено в пет музейни експозиции. В старата част на града е имало около 42 църкви, от които по-малко от половината са открити от археолозите и консервирани, а действаща е само една. Другите по-запазени са превърнати в картинни галерии. Провлакът, свързващ старата част с новата, е дълъг около 400 метра. По средата на провлака се намира старата мелница на града, която не функционира като такава, а е само туристическа атракция. В началото на квартала, в новата част на Несебър, се намира истинската мелница на града, която сега е вградена в хотел.

Музеи[редактиране|редактиране на кода]

В Несебър се намира забележителност № 7 отСтоте национални туристически обектанаБългарския туристически съюз– архитектурно-исторически резерват Старият Несебър сАрхеологически музей.Музей „Старинен Несебър “включва:

  • Археологически музей Несебър;
  • ЦъркватаСвети Стефан (Несебър);
  • ЦъркватаСвети Спас (Несебър);
  • Етнографски музей Несебър – къща Москояни. Уреден е в стара възрожденска къща, строена през 1840 г. на южния бряг на полуострова. Къщата, която е типичен представител на несебърската жилищна архитектура от късния период на българското Възраждане, е била собственост на заможния търговец Панайот Москояни. Сградата е двуетажна. Приземният етаж е каменен, висок, с двукрила врата. Горният жилищен етаж е еркерен и обшит с дъски. Той е с високи и много на брой прозорци с изглед към морето. Петте стаи на етажа са разположени около салон с дърворезбован таван, в средата украсен със звездовидна розета. Северните стаи, използвани и през зимата, са с камини.
  • Измежду уникалните артефакти на музей Старинен Несебър са изложени надпис-декрет на тракийския вожд Садала, съществуващ от III в. пр. Хр.

Църкви[редактиране|редактиране на кода]

6. Несебър
Архитектурно-исторически резерват
Археологически музей

Други[редактиране|редактиране на кода]

  • Останки от крепостта Месемврия
  • Вятърната мелница
  • Статуята на Рибаря
Старият град

Музикални формации[редактиране|редактиране на кода]

В града са създадени и функционират следните музикални формации:

Редовни събития[редактиране|редактиране на кода]

Ежегодни фестивали „Златна Месемврия “, Международен арт фестивал „Съзвездия в Несебър “, Международен детски фестивал „Слънце – радост – красота “, Международен фестивал на меда, провеждащ се в периода края на август – началото на септември, Национален поп-рок фестивал Поп рок фест.

15 август, Успение Богородично – ден на град Несебър.

Обществени учреждения[редактиране|редактиране на кода]

  • В Несебър има народно читалище „Яна Лъскова-1905 “, основано преди повече от век. Към него функционира общински театър.
  • През ноември 2015 г. е създадено народно читалище „Месемврия-2015 “.
  • Районно управление на полицията
  • Районен съд

Спорт[редактиране|редактиране на кода]

Футбол

Основен местен футболен отбор еОФК Несебър,който се състезава в Трета аматьорска футболна лига. Градският стадион на отбора е с 6000 зрители капацитет, терен с размери 100/50 m и малко изкуствено игрище зад стадиона.

Градският стадион
Бойни изкуства

Несебърски клуб по Шинкиокушинкай карате, известен с многобройни победи в национални и международни карате състязания. Функционира в специално оборудвана зала, разположена край СОУ „Любен Каравелов “.

Известни личности[редактиране|редактиране на кода]

Родени в Несебър

Други[редактиране|редактиране на кода]

На Несебър е наречена улица в квартал „Факултета“вСофия(Карта).

Вижте също[редактиране|редактиране на кода]

Външни препратки[редактиране|редактиране на кода]

Бележки[редактиране|редактиране на кода]

  1. www.grao.bg
  2. абТаблица на населението по постоянен и настоящ адрес. Посетен на 2.9.2022.
  3. История на Несебър и регионаАрхив на оригинала от2012-04-24 вWayback Machine., visitnessebar.org, посетен на 25 април 2012
  4. „Обиколката на Черно море “от Фравий Ариан, ald-bg
  5. абВълканов, Вълкан. Морска история на България. София, „Албатрос “, 2000.ISBN 954-751-008-8.с. 34.
  6. Красимир Т. Кръстев, МОНЕТНАТА ЦИРКУЛАЦИЯ В АНХИАЛСКАТА КААЗА ПО ВРЕМЕ НА КРИЗАТА В ОСМАНСКАТА ИМПЕРИЯ (КРАЯ НА XVI – СРЕДАТА НА XVII В.) (ВЪЗ ОСНОВА НА ДАННИ ОТ КОЛЕКТИВНИТЕ НАХОДКИ). НАЦИОНАЛНА НАУЧНА КОНФЕРЕНЦИЯ ГРАДЪТ В БЪЛГАРСКИТЕ ЗЕМИ (По археологически данни), стр.546,архив наоригиналаот 23 септември 2020,https://web.archive.org/web/20200923150726/https://www.bulgari-istoria-2010.com/booksBG/BG_grad.pdf,посетен на 26 март 2020
  7. История Славяноболгарская, Зографска чернова с превод на съвременен български език отПетър Динекови Божидар Райков, „БГ Учебник “2017, стр 173
  8. Пело Михайлов, 80 ГОДИНИ ОТ НАЙ-МАСОВОТО СЕЛИЩНО ПРЕИМЕНУВАНЕ В БЪЛГАРИЯ
  9. Справка за населението на град Несебър,НСИ, посетен на 22 май 2012 година
  10. Население по градове и пол | Национален статистически институт// НАСЕЛЕНИЕ КЪМ 31.12. 2021 Г. ПО ГРАДОВЕ И ПОЛ. www.nsi.bg. Посетен на 2.9.2022 г.
  11. Население по области, общини, местоживеене и пол,НСИ. Посетен на 02.09.2022 г.
  12. Ethnic composition, all places: 2011 census// pop-stat.mashke.org. Посетен на 9 юни 2019.
  13. ЦИК:Резултати от местните избори 2007 в община НесебърАрхив на оригинала от2011-12-27 вWayback Machine., посетен на 2 март 2012
  14. ЦИК:Резултати от местните избори 2011 в община НесебърАрхив на оригинала от2011-10-26 вWayback Machine., посетен на 2 март 2012
  15. Резултати от местните избори 2019 г. в община Несебър – Обобщени данни от избор на общински съвет,ЦИК.
  16. Побратимени градове,архив наоригиналаот 9 януари 2009,https://web.archive.org/web/20090109060258/http://www.nessebarinfo.com/static_info.php?id=1,посетен на 20 ноември 2008
  17. сайт на община Несебър
  18. Църкви в Стария град (Месемврия) – гр. Несебър