Направо към съдържанието

Персеполис

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Вижтепояснителната страницаза други значения наПерсеполис.

Персеполис
Местоположение
29.935° с. ш. 52.89° и. д.
Персеполис
Местоположение в Иран
СтранаИран
ОстанФарс
Археология
Видград
ПериодVI-IV в. пр.н.е.
ЕпохаАхеменидско царство
Сайтpersepolis.info/en/
Световно наследство на ЮНЕСКО
ИмеPersepolis
РегионАзия и Океания
ТипКултурно
Критерийi, iii, vi
Вписване1979
ID114
ПерсеполисвОбщомедия

Персеполис(настарогръцки:Περσέπολις– букв.град на перситеегръцкотоиме на древнияперсийскиградПарсанастароперсийски:Pārsa) е град, възникнал през VI – V век пр.н.е., една от столиците наПерсийската империяпо време наАхеменидите.Завладян отАлександър Македонскипрез 330 пр.н.е. и разрушен от пожар.

Останките му са разположени вИран,на 70 км североизточно от градШираз,на 900 км южно отТехеран.[1]Административно е разположен вшахрестанМарвдащ,остан Фарс.

История[редактиране|редактиране на кода]

Предполага се, че строителството на града е започнато около515 пр.н.е.от царДарий I.Персеполис е опожарен отАлександър Македонскипрез330 пр.н.е.И след това градът продължава да служи за столица на провинция Персия, но скоро е изоставен и центърът на областта е пренесен в съседнияИстахр.През 1979 останките на Персеполис са включени вСписъка на световното наследство на ЮНЕСКО.[1]

Детайл отрелефитена Ападана (палата наДарий I) в Персеполис

Разкриването на Персеполис[редактиране|редактиране на кода]

Останки от двореца наДарий IВелики, VI – V в. пр.н.е.

Разкриването на Персеполис започва едва през 1930-те години. Археологическа експедиция от САЩ разкрива монументалното стълбище към залата за приеми, наричанаападана,под осемметров слой от пепел – свидетелство, че градът бил опожарен от Александър Велики. По-късно с помощта на самолетни снимки били регистрирани повече от 40 постройки. В съкровищницата на двореца е открит архив от глинени плочки склинопис,по които историците възстановили уредбата и начина на управление наПерсийската империя.

Описание[редактиране|редактиране на кода]

План на Персеполис

В центъра е разположена основната престолна зала на Персеполис ападана, издигната на 4 метра над терасата. Към нея водят две полегати парадни стълби, по които е възможно да са минавали на колесници. Украсени са сбарелефи.Други забележителни съоръжения на двореца са стоколонната зала за приеми, носена от 72 колони, високи по 20 метра, която побирала 10 хил. души.

Източници[редактиране|редактиране на кода]

  1. абPersepolis | ancient city, Iran// Енциклопедия Британика. Посетен на 19 март 2019.(на английски)