Направо към съдържанието

Уикипедия:Редакторска война

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Първи стъпки Правна рамка Енциклопедично
съдържание
Уикиетикет Редактиране
на страници
Портал на
общността
Навигация

Редакторска войназапочва, когато спорът между редактори по отношение съдържанието на някоя страница се превръща в непрекъснато връщане на собствения принос и изтриване на приноса на другия, вместо спорният проблем да се реши чрез обсъждане.

Редакторските войни не са продуктивни и създават враждебни чувства в участниците, което пречи напостигането на консенсус.Затова спрямо участниците в редакторски войни могат да се приложат крайни мерки като временно или дори постоянноблокиране.

Съществуваправило на трите връщания:един редактор няма право да извърши повече от три връщания на една страница за срок от 24 часа (това не включва и връщания, които не са точно 100% еднакви), като са предвидени и изключения — например в случаи на вандализъм. Нарушаването на това правило е достатъчен повод за блокиране.

Кога възниква[редактиране на кода]

Основната идея на Уикипедия е, че една отворена система може да произведе енциклопедично съдържание с добро качество. Неминуемо обаче възникват ситуации, когато редакторите имат различни възгледи за съдържанието. Когато това се случи, горещо се препоръчва редакторите да встъпят вцивилизована дискусияс цел да достигнат консенсус, а не да се опитват да наложат собствената си позиция чрез „войнствено “редактиране (правейки редакции, за които съзнават, че няма да бъдат приети) и давръщатстраницата непрекъснато. Не всеки спорен принос, както и не всяко връщане се квалифицират като редакторска война. Следните ситуации са по-особени:

  • Уикипедия насърчава редакторите сида бъдат смели.Една потенциално спорна промяна може да бъде направена, за да се провери доколко ще има съпротива срещу нея и да се инициира обсъждане. Ако друг редактор има сериозно основание да ѝ се противопостави, той ще направи връщане към предходното състояние и ще започне дискусия. Този цикъл — смелост, връщане, дискусия — не е редакторска война. Последната възниква само когато ситуацията се изроди в серия от неконструктивни редакции, прехвърлящи напред-назад едно и също.
  • Връщането следвандализъмсъщо не е редакторска война.
  • Връщането с цел да се прокарат някои възприети редакционни политики също не е редакторска война. Например въвеждането на негативна информация вбиографиите на живи хорабезизточникподлежи на незабавно премахване поради големия риск от съдебни дела за целия проект.
  • Не се счита за редакторска война и премахването на редакции на блокирани потребители.

Когато връщате страницата, посочете причините за това, освен ако не са очевидни, както е в случаите навандализъм.Това се прави или врезюметоили набеседата.Връщането без основателна причина вероятно ще се възприеме като „войнствено “редактиране. Помнете, че връщането „изхвърля “приноса на другия редактор и затова направете опит да подобрите неговия текст или поне да го обсъдите с него, вместо директно да го отхвърлите.

Редакторите, взели участие в редакторска война, могат да получат като начало предупреждение за блокиране. Освен това съществува и специално правило на тройното връщане: един редактор няма право да извърши повече от три връщания на една страница за срок от 24 часа.

Под „страница “се разбира всяка страница в Уикипедия, включително беседите и проектите. Под „връщане “в контекста на това правило се разбира всяка редакция или административно действие, което частично или изцяло връща назад действията на други редактори. То може да е съвсем малко, например една дума. Една серия от последователно запазени върнати редакции от един потребител, между които няма междинни редакции на друг потребител, се счита за едно връщане.

Следните действия не се считат за връщане:

  • връщане на собствени действия,
  • връщания в собственото вилично потребителско пространство,
  • връщания на действия, извършени от блокирани потребители,
  • връщане на очевиден вандализъм като премахване на цялото съдържание на страницата или използване на нецензурен език,
  • премахване на очевидни нарушения наавторското право,
  • премахване на клеветнически, пристрастни твърдения без източници от биографиите на живи хора.

Правилото за тройното връщане се прилага към човека, а не към потребителската сметка — връщания от различни сметки от един и същ човек се сумират.

При първо нарушение потребителят се блокира за 24 часа. Понякога нарушениетостава по погрешка (при начинаещи потребители),затова крайното решение за налагане на санкция е на администраторите.

Препоръчвано поведение[редактиране на кода]

При редакторска война участниците трябва да се опитат да обсъдят и решат спорния въпрос на беседата.

Какво да направите, ако станете свидетел на редакторска война[редактиране на кода]

По-добре потърсете помощ за решаването на проблема. Когато противоречието е очевидно, участниците следва да прекратят войната и да започнат преговори на беседата или да отнесат спора на съответните страници за помощ.

Ако един или повече участници не спират войната, отказват да работят в сътрудничество, не съобщават информация или не преминават към разрешаване на спорове,потърсете намесата на администратор.Той ще отправи необходимото предупреждение към участника — ако го отправите вие, това може да се възприеме като заплаха.

Как опитните потребители избягват въвличането в редакторска война[редактиране на кода]

Основният принцип е комуникацията. Щом стане ясно, че има спор, не разчитайте само на резюметата на промените, а обсъдете нещата на беседата на статията. Това е първото място за среща на опонентите и там преглеждащият администратор ще търси информация и доказателства, за да помогне за решаването на спора. Помнете, че няма срокове за участие в дискусията. Ако не се постигне съгласие, привличането на по-широк кръг участници може да доведе поне до компромис. Опитайте да намерите трето мнение или да поискате коментари. Неутралните редактори, които знаят за спора, могат да помогнат за постигането на консенсус.

Някои опитни редактори нарочно възприемат тактиката да се ограничават само с едно връщане и ако възникне спор, търсят помощ отвън вместо да го задълбочават. Това е подходяща тактика особено за спорни теми, при които възгледите са поляризирани истрастите се нагорещяват,което води до чести редакторски войни.

Накратко:използвайте здрав разум и не участвувайте в редакторски войни.

Тази страница частично или изцяло представлявапреводна страницатаEdit warringв Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени отЛиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното “,а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – отЛиценза за свободна документация на ГНУ.Прегледайтеисторията на редакциитена оригиналната страница, както и напреводната страница,за да видите списъка на съавторите. ​