Направо към съдържанието

Хепатология

от Уикипедия, свободната енциклопедия

Хепатологията(отстарогръцки:ἧπαρ, ἥπᾰτοςчерен дроби λόγος – учение) e дял от медицината, занимаващ се със строежа, функциите и заболяванията начерния дроб,жлъчния мехур,жлъчния тракт ипанкреаса.

Заболяванията и усложненията, свързани с вируснияхепатити алкохола, са основните причини да се търси консултация със специалист хепатолог. Повече от два милиарда души са били инфектирани от вируса нахепатит Вв някой момент от живота си, и примерно 350 милиона са станали постоянни носители.[1]До 80% от случаите нарак на черния дробможе да се отнесат към вируса на хепатит B или хепатит C. По ниво на смъртност първото отстъпва само на пушенето сред известните агенти, предизвикващи рак.

Хипократе един от първите учени, който прави изследвания в тази област. Той описва чернодробен абсцес през 400 г. пр.н.е. в „Афоризми “[2],а римският анатом Гален счита черния дроб за главен орган в тялото. Той също така определя неговата връзка с жлъчния мехур ислезката.[3]

Към днешна дата, хепатологията се е развила като отделна наука отгастроентерологията.Д-р Шийла Шерлок (1918 – 2001), е пионер в тази наука и е смятана се за „майка на хепатологията “.[4]През1948-ма година вСАЩсе създава Американска асоциация за изследване на чернодробните заболявания (American Association for the Study of Liver Diseases– AASLD).

През 1959-та година в Кралската свободна болница (Лондон) се създава първото отделение и изследователски център, свързан с хепатологичните заболявания.[5]