Направо към съдържанието

Хинтерланд

от Уикипедия, свободната енциклопедия

Хинтерланде термин отнемския език,означаващ „земята отзад “(напр.град,пристанище,или нещо подобно). Ванглийския езикза първи път думатаhinterlandе употребена през1888година отДжордж Чисхолмв неговия трудHandbook of Commercial Geography(„Наръчник по търговска география “).[1]

Терминът хинтерланд се отнася за всяка част зад крайбрежие или брегова линия на река. По-точно, под това понятие се разбира континенталната зона, която е покрай пристанище, и за която има претенции от държавата, към която принадлежи крайбрежието.[2]Там, откъдето стоките се доставят в пристанището за изпращане и превоз навън, се нарича хинтерланд на пристанището. Терминът се използва и за областта покрай град, малък или голям.

В по-широк смисъл, хинтерландът е селската територия, която има икономически връзки с градскатата система на по-големите градове или агломерации. Големината на хинтерланда зависи от географски фактори, но също и от лекотата, скоростта и цената за транспорта между пристанището и хинтерланда. Според употребата в превозите, хинтерландът на пристанището е територията, за която то се грижи, както за вноса, така и за износа. В колониалната употреба, терминът се използва за заобграждащите земи на бившите европейски колонии в Африка, които макар да не са технически част от колонията, са повлияни от колонията. По аналогия в икономиката, хинтерландът е земята, от която се набират клиенти за дадена услуга, също наричана и пазарна зона.

В немския езикHinterlandсе използва и по-общо за тези части от страната, където има малко население, а инфраструктурата не е добре развита. Въпреки това,Provinz(аналог на 'провинция') е по-често срещана дума. В САЩ и вАмериканския Среден Запад,където се изпитва немско културно влияние, думата има това последно значение, като е синоним наcountryside,backcountryиboondocks.Австралийският еквивалент еOutback.

По-дълбоко значение терминът има описването на британските политици, в конкретност за дълбочината и пространствеността на знанията от други области, например култура, академично знание, изкуство, литература и наука. Така например може да се каже, че даден политик "has a vast hinterland" ('има обширен хинтерланд'), илиhas no hinterland('няма никакъв хинтерланд'). Навлизането на този термин се приписва на Денис Хийли (британски министър на отбраната 1964-70 и канцлер на хазната 1974-1979) и съпругата му Една Хийли, както се упоменава в преглед на една от биографиите му.[3]

Източници[редактиране|редактиране на кода]

  1. Britannica.com.Дефиниция на терминаhinterlandв Енциклопедия Британика., Проверен на 17 септември 2015 година.
  2. Дъглас Кър.Eastern Figures: Orient and Empire in British Writing.Хонг Конг Универсъти Прес, 1 юни 2008 година.ISBN 978-962-209-934-0.с. 11.
  3. в-к „Гардиан“.Преглед на Рой Хатърсли за биографията на Хийли от Едуард Пиърс.14 април 2002 година. Проверен на 17 септември 2015 година.