Направо към съдържанието

Гей

от Уикипедия, свободната енциклопедия

Гей(наанглийски:gay) есинонимнахомосексуаленмъж. В случаите, в които се упротребява за жена, това обикновено е в словосъчетание, което съдържа дума, даваща информация за биологичния пол на лицето: например, гей жена или гей момиче (на английски:gay woman,gay girl). Думата идва в българския от английския език.

Етимология

Гей парад в Аржентина

Коренът на думата е свързан със старофренското (или по-точно провансалското)gai:„весел “[1](както вgai saber– „веселата наука “, която според средновековните френски поети е науката за любовта), което преминава в английския език под форматаgay.ПрезXVIII вектази дума започва да се използва в английския език със значение на „разпуснат “, „който пренебрегва утвърдените норми “.

ПрезXIX векзначението на думата придобива по-негативно значение, като започва да се употребява в смисъл на „похотлив “, „развратен “. Ето защо в този период вАнглиясе употребяват изрази катоgay woman,със значение на „весела жена “, т.е. проститутка, иgay house(буквално преведено „весела къща “), със значение на публичен дом. В този период думата все още не е съдържала значение на хомосексуален.

Значението нахомосексуаленсе заражда в разговорния английски език вСАЩ,като от1920г. в американскатасубкултуразапочва да се среща употребата на думата „гей “със значение на хомосексуален (отнесено единствено за мъже, като се запазва насмешната асоциация с изразаgay woman).

През 30-те години терминът „гей “се разбира от мнозинството от американците със значението „хомосексуален “: това става ясно от филма от1938годинаBringing Up Baby,в койтоактьорътКари Грантбива хванат поради комично недоразумение, облечен в женски дрехи. Запитан защо се е облякъл по този начин, той отговаря с раздразнение:Because I just went gay all of a sudden.(„Защото току-що съвсем ненадейно станах гей! “;макар че през 30-те години думата гей в Америка е по-широка разспространена в смисъл на жизнерадостен).

Големият „скок “в употребата на тази дума настъпва обаче едва през1969г. със зараждането вСАЩна едно ново движение за освобождение на хомосексуалните. Дейците в това движение отхвърлят предишните термини като „хомосексуален “и най-вече термина „хомофилия “.Хомосексуалната общност не желае вече да бъде определяна с термини, използвани от хетеросексуалните хора, които в повечето случаи са обидни, и решава да се самоопредели (както вече са били направили чернокожите, които отхвърлят думата „негър “, избирайки на нейно място „черен “или „чернокож “), използвайки термин от собствения сижаргон,т.е. избира да се самоопредели като „гей “. Заражда сеGay Liberation Front(GLF), съкратено наGay lib.

По американски образец терминът „гей “се разпространява във всички страни, където съществува движение за освобождение на хомосексуалните.

От първоначалното си значение на „горда и борческа хомосексуална личност “(в контраст с „хомосексуалния “от миналото) в наши дни „гей “се употребява единствено с цел да обозначи хомосексуалната личност просто като такава, без да се вземат предвид каквито и да е политически идеи.

В английския език думатаgayсе употребява и залесбийкиgay woman.[2]

История на мъжката хомосексуалност

20-ти и 21-ви век

Съвременното движение за гей права възниква през 60-те години на ХХ в. вСАЩкато част от по-широкото движение за сексуална революция и контракултура, в частност като отговор на маккартизма от 50-те години на ХХ в.

Вижте също

Източници

  1. Етимология
  2. gayАрхив на оригинала от2016-08-27 вWayback Machine., oxforddictionaries, посетен на 15 април 2015 г.
Тази страница частично или изцяло представлявапреводна страницатаGayв Уикипедия на италиански. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени отЛиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното “,а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – отЛиценза за свободна документация на ГНУ.Прегледайтеисторията на редакциитена оригиналната страница, както и напреводната страница,за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО:Този шаблон се отнася единствено доавторските прававърху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочватконкретни източници на твърденията,които да бъдатблагонадеждни.​