Направо към съдържанието

Дискотека

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Диско светлини

Дискотека(нафренски:Discothèque– хранилище за дискове), или самодиско,същонощен клуб,е нощно увеселително заведение, в което се слушамузикаи сетанцува.Музиката не се изпълнява на живо, а е записана и се пуска отдиджей.

Discothèqueе съставна дума отdisc– диск, плоча (т.е. грамофонна плоча с музикален запис) иthèque– хранилище (в биологията, но и преносно: на книги, записи на филми и музика). Възниква вПарижоколо1941г.[1]

С окупирането на Европа отнациститемного от чернокожите изпълнители се завръщат в САЩ.Жозефин Бекере сред малкото, които остават. Сред първите задачи на нацистите е да затворяткабаретатаи джаз клубовете. За Хитлеровата доктрина за „чиста арийска нация “сътрудничеството между евреи и чернокожи е обидно и осъдително.

Това като последица някак си естествено прави джаза музикален стил на френската Съпротива. Масово започват да се появяват нелегални барове и клубове, които периодично сменят местоположението си и ползватпароли,защото изпълненията наживо са криели доста опасности като например изпращане в концентрационен лагер. Тази нова форма на нощен клуб започва да се наричадискотека.Дискотеките служат като място за събрания на дейците на Съпротивата, както и на техни симпатизанти и професионални танцьори.

След края на Втората световна война клубовете стават легални, чернокожите се завръщат, а джазът се свири свободно, примесен с многоалкохол.Клубовете стават по-големи и по-луксозни. През1947година е откритWhiskey au Go-Go– място за най-новите джаз записи и най-новите алкохолни напитки, който привлича и много танцьори. СледваChez Castel– клуб, който може да бъде посещаван само със специални покани. Всичко това продължава до 1960-те години, по този начин се полагат основите на диско ерата.[2]

Характерната диско топка

Първата съвременна дискотекаScotch Clubе отворена вАахен,Германияпрез 1959 година. През следващите 15 – 20 години дискотеките стават популярни в цялаЕвропаиСАЩ.

През 1970-те години думата придобива ново значение.Дискотекизапочват да се наричат младежки увеселителни заведения, в които се слуша и танцува музикалният стилдиско.Голяма популярност придобиват диско топките и разноцветните пулсиращи светлини.

Няколко дискоклуба в САЩ стават легендарни –WarehouseвЧикаго,който отваря врати през1977година, и вНю ЙоркParadise GarageиStudio 54.Обединяващото звено в тези клубове става музиката без значение на пол, раса или сексуална ориентация. Свири се блус, R&B, диско и други музикални жанрове.

Друг символ на този период е филмът „Треска в събота вечер“сДжон Траволтав неговия бял костюм и характерните танцувални движения, които започват да се имитират от много младежи по света.

Това е и периодът на първите професионалнидиджеи.Те са хората, които сменят грамофонните плочи, подреждат музиката и развличат аудиторията.[3]

Много интересно е и облеклото, с което се ходи на дискотека. Стават модерниобувкитес дебела платформа. Мъжките вратовръзки стават по-широки и в нетипични цветове. Яките на ризите и реверите на саката стават по-големи и по-заострени. Най-популярният материал за дрехи ставаполиестерът,а в женския гардероб се настаняватуниката.

В началото на 1980-те години диското започва да запада и бива изместено от нови музикални стилове. Това обаче не намалява значението на дискотеките, само за пореден път в тях започва да се влага нов смисъл.

Танци

В много страни употребата на думата дискотека престава в началото на 1980-те години. Но в други страни катоБългарияиРусиятерминът се запазва, но придобива ново значение. В днешно време под дискотека обикновено се разбира обществено заведение, което оперира през нощта и в което се свири музика – на запис или на живо, и в което може да се консумират напитки – алкохолни или не.