Направо към съдържанието

Кристиан Диор

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Кристиан Диор
Christian Dior
френски моден дизайнер
Роден
Починал
ПогребанФранция

Активен периодот 1929 г. до 1957 г.
Наградикавалер на Почетния легион(1950)
Семейство
Съпруганяма

Подпис
Уебсайтdior
Кристиан ДиорвОбщомедия

Кристиан Диор(нафренски:Christian Dior) (21 януари 1905 – 23 октомври 1957) е значимфренскимоден дизайнер,известен като основателя на една от най-големите модни къщи в света, носеща също така името му –Christian Dior.

Кристиан Диор е роден вГранвилвъвфренския департаментМанш.Той е второто от петте деца на Александър Луи Маурис Диор, богат производител на продукти за наторяване. Диор желае да стане архитект, но по настояване на баща си се записва да учи в престижния „École des Sciences Politiques “вПариж,за да се подготви задипломат.Но Диор се е интересува главно от мода и скици. За да спечели пари, той продава своите модни скици за по 10 цента всяка. След като завършва училище, получава пари от баща си, с които през1928година отваря малка галерия. Диор продава произведения на изкуството, сред които и такива наПабло Пикасо.

В резултат на финансови неуспехи, които докарват семейството му до банкрут, Диор е принуден да затвори галерията си. От 1930 до 1940 година той работи за Робер Пиге, след което постъпва на военна служба. След като напуска армията – през 1942 година, Кристиан Диор започва работа в модната къща на Люсиен Лелонг, където той и Пиер Балмен са главнидизайнери.По време наВтората Световна войнаДиор облича съпругите на френските офицери. На 16 декември 1946 година основава собствена модна къща със съдействието на магнатаМарсел Бусак,собственик на фабрики запамук.Умрял е след падане от скала.

Прочутият „костюм за барове “, изложен в Художествената галерия наДенвърпрез 2019 г.

Истинското име на линията на първата колекция на Кристиан Диор, представена през 1947 г., еCorolle(което идва от corolla – венче, венчелистче). Тогавашният главен редактор наHarper's BazaarКармел Сноу прекръства колекцията наNew Look.В сравнение с предлаганите по времето на Втората световна война дрехи, тези на Диор изглеждат по-чувствени и пищни[1].Диор е бил майстор в сътворяването на форми и силуети, а по собствените му думи създавал„жени-цветя “.

Диор работи главно с хасе, бодита тип бюстие, различни уплътнения, подчертаващи бедрата, корсети, подчертаващи тънката талия и фусти, които правят дрехите му да изглеждат по-плътни и пищни в долната си част. Подгъвите на полите са украсени около коленете или глезените и оформят красив силует. Първоначално жените остро приемат моделите на Диор, защото предлаганите дрехи покриват краката, а това не е било обичайно за периода, поради наложените от войната ограничения по отношение на платовете. Количествата материали използвани за създаването на дрехите на Диор предизвикват недоволството на мнозина: по време на фотосесия в магазин в Париж, моделите са атакувани от продавачки, заради прахосничеството на материали. С края на войната и на тежката рецесия недоволството приключва. „New Look “прави революция, като променя коренно женското облекло и превръща Париж в модна столица. В тези години асистенти на дизайнера са все още безизвестнитеПиер КардениИв Сен Лоран,който по-късно оглавява и самата компания „Dior “.

Диор умира по време на почивка вМонтекатини Терме,Италия на 23 октомври 1957 година. Според някои той умира от сърдечен удар, причинен от задавяне с рибена кост.[2] Според списаниеTimeдизайнерът умира от сърдечен удар след игра на карти.[3]В парижкото висше общество се носел слух, че Диор е починал след изключително изтощителен сексуален акт. Подобна теза споделя и неговият близък приятел и предполагаем негов любовник Алексис фон Розенберг, Барон де Ред в мемоарите си, издадени почти половин век след смъртта на дизайнера. Други предполагат, че причината за смъртта на Диор е апоплектичен удар, но и до днес не е ясна истинската причина за внезапната му кончина.

Присъствието му в поп културата

[редактиране|редактиране на кода]
  • Романът на американския писател Пол Галико от 1958 г. „Мисис 'Арис отива в Париж “разказва за домакиня, която се увлича по шивачеството и решава да отиде в Париж, за да се представи на Диор.
  • Британската детрок/готик групаChristian Deathе кръстена в чест на Диор.
  • В мюзикъла „Евита“,в песента„Rainbow High “се пее„I came from the people, they need to adore me. So Christian Dior me from my head to my toes “(„Дойдох от народа, той има нужда да ме обожава, затова облечете ме в Диор от глава до пети “).
  • През 2006 година изпълнителятМорисииздава песен, озаглавена„Christian Dior “.Песента използва живота на дизайнера като сравнение с този на певеца, за да изрази идеята, че и двамата са пропуснали ценни неща от живота, тъй като като са се отдали изцяло на усъвършенстването само на едно: Диор – на модата, а Мориси – на музиката.
  • Във видеото към клипа наЛейди ГагаPaparazziпевицата носи четири пръстена на дясната си ръка, които образуват надписDior.
  • През 2010 годинаКристина Агилеразаписва песента„Woohoo “,в която се пее:„Keep me and Chrissy in Christian Dior “.
  • В песента си„Stronger “Кание Уестрапира:„Awesome, the Christian in Christian Dior/ Damn they don't make 'em like this anymore “.Той прави също и песен, наречена„Christian Dior Denim Flow “и отнасяща се за дизайнера.
  1. Grant, L.Light at the end of the tunnel// Life & Style. London, 22 септември 2007. Посетен на 23 септември 2007.
  2. Waldman, Hb.Christian Dior// Design Museum, Nov 1979. с. 58 – 60. Посетен на 7 март 2008.
  3. Time news// Time. 4 ноември 1957. Архивиран оторигиналана 2008-04-17. Посетен на 7 март 2008.
Уикицитат
Уикицитат
Уикицитатсъдържа колекция от цитати от/за