Направо към съдържанието

Разказ

от Уикипедия, свободната енциклопедия

Разказъте кратъкповествователентекст,в който се описва отделна случка.[1]

Лесно е да се определи дължината на един разказ. Класическото определение е, че един разказ трябва да може да се прочете наведнъж. В днешно време обаче разказът най-често е литературно произведение, което се състои от не повече от 20 000 думи. Съществуват обаче регионални различия.

Счита се, че разказът е един от труднитебелетристичнивидове. В него най-често участват ограничен брой действащи лица, защото са ограничени възможностите на малката интрига за включване на многоперсонажи.За да има голямо познавателно и естетическо значение, разказът трябва да представлява убедително и в същото време художествено обобщение на типични явления от живота. С оглед на това, от къде е взет сюжетът и с какви черти се отличават, разказите биват: битови, исторически, приключенски, батални, научнофантастични, психологически, хумористични, сатирични и др.

В новата българска литература от времето наВъзражданетописателите развиватреалистичнияразказ. Началото на този разказ поставяЛюбен Каравелов(„Дончо “, „Мъченик “, „Неда “). СледОсвобождениеторазкази пишатИван Вазов,Т. Г. Влайков,Елин Пелин,Антон Страшимиров,Георги Стаматов,Георги Райчев,а в по-ново време –Георги Караславов,Ангел Каралийчев,Светослав Минков,Емилиян Станев,Павел Вежинов,Богомил Райнов,Николай Хайтов,Йордан Радичков,Йордан Йовков,Дончо Цончев,Васил Попов,Йордан Вълчев,Георги Марковски, Ангел Г. Ангелов,Стефан Кисьов,Деян Енев,Людмил Станев, Людмил Тодоров, Кристин Димитрова, Здравка Ефтимова и други.

Бележки[редактиране|редактиране на кода]

  1. РЕЧНИК НА БЪЛГАРСКИЯ ЕЗИК// ibl.bas.bg. Посетен на 6 април 2021.