Направо към съдържанието

Ядрена мина

от Уикипедия, свободната енциклопедия

Ядрена мина,илиядрен фугасядрен боеприпасза създаване на ядрено-минни заграждения. Състои се от ядрен заряд, система за иницииране, предпазител, система за поставяне в готовност, източник на захранване.

Учени разлеждат ядрена мина MADM с корпуса ѝ̀̀̀ (ядреният заряд е вляво)

Описание[редактиране|редактиране на кода]

През времето наСтудената войнаНАТОпредлага да се създаде по границите наФРГи в нейната територия ядрен минен пояс, като зарядите се поставят на стратегически важни за придвижването на нападащите войски точки – на големи автопътища, под мостове (в специални бетонни кладенци) и т.н. Целта е при детонирането на всички заряди да бъде създадена зона нарадиоактивно заразяванеи труднопреодолими прегради, което да задържи придвижването на съветските войски за 2-3 денонощия. Използването на ядрени мини е признато за неефективно.

В културата[редактиране|редактиране на кода]

Ядрено-минните заграждения фигурират внаучнофантастичнатаповест„Обитаемият остров “наА. и Б. Стругацкии във втората част на кинофилма „Обитаемый остров. Схватка “на Фьодор Бондарчук по нейни мотиви.

Вижте също[редактиране|редактиране на кода]

Външни препратки[редактиране|редактиране на кода]

Тази страница частично или изцяло представлявапреводна страницата„Ядерная мина “в Уикипедия на руски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени отЛиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното “,а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – отЛиценза за свободна документация на ГНУ.Прегледайтеисторията на редакциитена оригиналната страница, както и напреводната страница,за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО:Този шаблон се отнася единствено доавторските прававърху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочватконкретни източници на твърденията,които да бъдатблагонадеждни.​