Направо към съдържанието

Глаголица

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Глаголицата

Глаго̀лицатаеазбука,създадена от византийските духовнициКирил и Методийв периода между 855 и 862 година. Предназначена за превод на богослужебна литература захристиянскатацърква въвВеликоморавия,тя става и първата азбука, специално адаптирана за писане наславянски езици.

На глаголица са били написани първите преводи на църковна литература, с коитосв. Кирилисв. Методийи технитеученициса разпространявалихристиянствотовъвВеликоморавияиПанонияпрезIX век.

На глаголица са били написани и първите български оригинални произведения. Този ранен период се отразява например отКиевските листове,в които се откриват фонетични промени и думи, характерни за езика назападните славяни.

Произход и значение на името[редактиране|редактиране на кода]

Названиетоглаголицаидва от думатаглаголъ,означаваща„дума “(такова е и названието на букватаГ). Тъй катоглаголатиозначаваговоря,глаголицата поетично е наричана„знаците, които говорят “.

Самото название е образувано от удвоения общославянски корен*gol(срв. стб. глаголъ, глаголати, и др., без удвоение: гласъ, гласити, глашати)[1].

Названието на азбуката на чешки еhlaholice,на словашки –hlaholika,на полски –głagolica,на руски –глаголица,на хърватски и сръбски –glagoljica (глагољица).

История[редактиране|редактиране на кода]

Башчанската плоча (11 век) – един от най-старите запазени глаголически текстове

През863г. Константин-Кирил Философ и брат му Методий са изпратени отвизантийскияимператорМихаил IIIда покръстятзападните славянии да организират богослужение въвВеликоморавия.Това е станало по молба на великоморавския князРостислав.За тази цел Константин-Кирил Философ създал една новаазбукаглаголицата.Тя е била използвана за държавни и религиозни документи и книги, а също и в създадената от Кирил Великоморавска академия (Великоморавско училище), където са били обучавани учениците на Константин Философ и Методий.

През септември885г. папаСтефан VIиздавабула,с която забранява богослужението на славянски език. От друга страна князСвятополкзащитава интересите на Франкската империя и така през886г. и учениците на Константин-Кирил Философ и Методий са били принудени да избягат вБългария.С тяхното идване глаголицата е получила широко разпространение там. С глаголица икирилица(създадена вПреславската книжовна школав края наIX век) са пишели старобългарските книжовници от IX, X и XI в. В Североизточна България са открити и многобройни надписи, писани с глаголица.

Някои от учениците са посетилиХърватскоиДалмация,където възникнал ъглестият вариант на глаголицата и останал в употреба доста дълго време. Други отишли вБохемия,където използването ѝ е частично възстановено презXиXI век.

В продължение на няколко века глаголицата и кирилицата се употребяват заедно, като постепенно кирилицата измества глаголицата презСредновековието.Отделни откъси или думи, писани с глаголица, се откриват в кирилски ръкописи до XIV век.

С глаголица са писали и вРусия,но доста рядко. В Хърватско глаголицата в т.нар. ъглест илиилирийски вариантсе запазва най-дълго – до средата на XVII в., но дори в края на XIX в. там излиза от печат богослужебна книга на нея.

От IX век нататък, в зависимост от предназначението на текста, се развиват различни типове писмо – устав, полуустав, попгерасимово писмо, под силно влияние на гръцкияминускул(бързопис).

Усъвършенства се и начинът на оформяне на ръкописната книга. Под влияние на украсата във византийските ръкописи презXIIIXIV векв славянските книги се налагат три стила:

  • заставки– украсени композиции преди началото на блок;
  • инициали– украсена начална буква;
  • концовки– завършителни орнаментални мотиви, оформящи края на текста.

Появяват се илюстративни цикли в царските кодекси – катоТомичовия псалтироколо1360г.,Лондонското евангелиеот1356г.,Манасиевата летописот1344-45г.,Мюнхенския сръбски псалтирот края на XIV век,Киевския псалтирот1397г. Първата буква се украсява и оцветява в червен, син или зелен цвят или се изписва със злато.

През1483г. въвВенецияе отпечатана първата книга с глаголица, като печатната глаголица в голяма степен имитира ръкописната.

В Далмация глаголицата се използва широко, главно в религиозни текстове на местните католици, до началото на XIX век.[2]В сегашни дни тя се използва само като локално писмо на католическата епархия Крижевци в Хърватия.

Глаголица и кирилица[редактиране|редактиране на кода]

Доказателствата, че глаголицата е първото славянско писмо, могат да се обобщят по следния начин:

  1. Следите от глаголическа писмена дейност вМоравияиПанония.В ранни глаголически ръкописи и в текстове, преписи на старинни произведения, се срещат думи и форми, които са явни следи от дейността на светитеКирил и Методийв западнославянските говорни области.
  2. Глаголицата е оригинална азбука. Нейният създател е бил добре подготвен „граматик “, който е познавал отлично византийската писменост, но същевременно е имал познания за различни други графични системи. Писмената система, която е успял да създаде, почива на добре премислена езикова организация.
  3. За буквите“наЧерноризец Храбърсвидетелства, че първата славянска азбука е била създадена от Константин-Кирил Философ. Списъкът на буквите в това произведение, който може да се възстанови по архаични по текст преписи, съвпада в състава си с най-ранните абецедари (списъци на букви) – Преславския, Мюнхенския, Парижкия Abecenarium Bulgaricum, както и със запазените старобългарски творби с азбучен акростих.
  4. В глаголицата могат да се проследят звукови особености, някои от които се срещат в т. нар.рупски български говори.
  5. Практиката припалимпсеститее била да се използват глаголически оригинали, върху които се е писало на кирилица, а не обратното[3].

Състав и структура[редактиране|редактиране на кода]

Глаголицата съдържа около 44 букви в зависимост от варианта. 24 от оригиналните 38 букви са изведени отграфемина средновековния гръцкиминускул.Предполага се, че буквитеШа,ЩаиЦиса извлечени отсеверносемитското писмофонемите,които тези букви представят, не съществуват в гръцкия, но са доста разпространени във всички славянски езици. Произходът на останалите букви е неизвестен. За някои от тях се предполага, че произлизат от древноеврейски и самарянски ръкописи, с които Кирил се е запознал по време на пътуването си дохазарите.

Според петербургските филолози М. И. Привалова и Г. М. Прохоров глаголицата е мисионерска азбука, подобна по структура и функция с църковното грузинско писмохуцурии други източни азбуки. Повечето букви в глаголицата действително наподобяват хуцури по облик, а броят им в двете азбуки е почти еднакъв (38 – 40). При това „съответните звуци на речта се представят чрез видоизменяне на един и същ знак “, а повечето букви имат цифрово значение за разлика от кирилицата, в която цифрово значение имат само заимстваните от гръцката азбука. Тази теория води началото си от края на19 веки нейни основоположници са Е. М. Гастер (1887г.,Лондон) и Р. Абихт (1895г.,Лайпциг).

Глаголицата е съставена само от един вид букви – няма главни и малки букви. Според графическото си представяне, азбуката се развива в две форми: българска (обла глаголица) ихърватска(ъглеста глаголица).

Характеристика[редактиране|редактиране на кода]

Глаголицата има два варианта: объл и ъглест.

В облия вариант преобладават кръгове и плавни криви, докато при ъглестия се срещат доста прави ъгли, а понякога и трапеци. Вижтеизображение на двата варианта.

Българската обла глаголица е по-старият вариант. С течение на времето колелцата загубват кръглия си характер и стават ъгловати и начупени. Основните писмени паметници с използвана глаголица са от Х век. Най-известните сред тях са:Зографско четвероевангелие,Асеманиево евангелие,Мариинско евангелие,Рилски глаголически листове,Охридско евангелие,Мюнхенски абецедар,Синайски псалтир.Историческите източници са свързани главно с места, свързани с непосредствената дейност на Кирил и Методий и техните последователи вМоравия,ПанонияиОхрид.

Хърватската (ъглеста) глаголица се използва от хърватските католици. До края на 11 век не се е различавала от българската глаголица. По-късно буквите стават остри, високи и тесни, тъй като са писани с право перо.

Всички букви имат свои имена, като повечето от тях са приети и за кирилските букви:аз, буки, веди, глагол, добро, естьи т.н. Буквите имат и числена стойност – първите десет за единиците, вторите – за десетиците, третите – за стотиците. Съществува разлика в означаването на числата в глаголицата и в гръцката азбука. Численият ред в глаголицата е оригинален и не следва гръцкия буквен ред.

Зографското четвероевангелие – глаголически паметник от X в.
Асеманиевото евангелие – глаголически паметник от X-XI в.
Синайският псалтир – глаголически паметник от X-XI в.
Мариинското евангелие – глаголически паметник от XI в.

Следната таблица представя всички букви в глаголицата:

  • самата буква (объл вариант);
  • името ѝ;
  • нейният звуков еквивалент;
  • съответната гръцка буква, за която тази буква е използвана;
  • и съответната ѝ съвременна кирилска буква (ако съществува).
Буква Unicode Име Звук Числена стойност Връзка с гръцкия Връзка с кирилицата
Аз Аз а 1 Alpha (Α) А
Буки Буки б 2 Б
Веди Веди в 3 Beta (Β) В
Глагол Глагол г 4 Gamma (Γ) Г
Добро Добро д 5 Delta (Δ) Д
Есть Есть е 6 Epsilon (Ε) Е
Живете Живете ж 7 Ж
Дзело Дзело дз 8 S („дз “)
Земля Земля з 9 Zeta (Ζ) З
И,Иже Ⰹ, Ⰺ Йота и 10 Iota (Ι) Й, I
И Иже и 20 Eta (Η) И
Джерв Герв г' 30 Г' („гь “), сръбскоЂ(„джь “))
Како Како к 40 Kappa (Κ) К
Люди Люди л 50 Lambda (Λ) Л
Мислете Мислете м 60 Mu (Μ) М
Наш Наш н 70 Nu (Ν) Н
Он Он о 80 Omicron (Ο) О
Покой Покой п 90 Pi (Π) П
Рци Рци р 100 Rho (Ρ) Р
Слово Слово с 200 Sigma (Σ) С
Твердо Твердо т 300 Tau (Τ) Т
Ук Ук у 400 Upsilon (Υ) У
Ферт Ферт ф 500 Phi (Φ) Ф
Хер Ха х 600 Chi (Χ) Х
От От о 700 Omega (Ω) използвана само за
възпроизвеждане на гръцки
Ци Ци ц 900 Ц
Черв Черв ч 1000 Ч
Ша Ша ш 2000 Ш
Ща Ща щ 800 Щ
Ер Ер голям ъ 3000 Ъ
Еры Еры ы Ы
Ерь Ер малък ь Ь
Ят Ят (е-двойно) ѣ 4000 ѣ(произнася се „е “или „я “), премахната през 1945
Йот Я я Я
Ю Ю ю 5000 Ю
Юс малък Юс малък ен ѧ, не се употребява
Юс малък йотиран Юс малък йотиран йен ѩ, не се употребява
Юс голям Юс голям (носовка) он ѫ(чете се „ъ “, „он“), премахната от българския през 1945
Юс голям йотиран Юс голям йотиран йон ѭ, не се употребява
Фита Тита Т Theta ѳ,използвана само за
възпроизвеждане на гръцки
Ижица Ижица и Upsilon ѵ,премахната от руския през 1917

Уникод[редактиране|редактиране на кода]

Глаголицата е въведена за първи път в уникод версия 4.1. Областта на знаците е U+2C00 – U+2C5E. Вижте: *Unicode таблица (PDF)

Във версия 12.1 са добавени надредни глаголически букви (област: 1E000–1E02F). Вижте: *Unicode таблица (PDF)

Вижте също[редактиране|редактиране на кода]

Външни препратки[редактиране|редактиране на кода]

Литература[редактиране|редактиране на кода]

Източници[редактиране|редактиране на кода]

  1. Илчев, Петър. Глаголица //Кирило-Методиевска енциклопедия1. БАН, 1985. с. 491 – 509.
  2. Алекзандър, Ронел.Език и идентичност: съдбата на сърбохърватския език // Даскалов, Румен и др. Преплетените истории на Балканите. Том 1. Национални идеологии и езикови политики. София, Издателство на Нов български университет, 2013.ISBN 978-954-535-793-0.с. 371.
  3. Велчева, Боряна. Старите български ръкописи и техният език. София, Народна просвета, 1983. с. 45 – 47.
  • Емил Георгиев, „Нашето Аз Буки Веди “– София, 1981 г.

Бележки[редактиране|редактиране на кода]