Ambasadorisu bili popularnapoprokgrupa izSarajeva,Bosna i Hercegovina. Ambasadori, osnovani 1968. godine, jedna su od značajnijih grupasarajevske pop rok scene.Njeni osnivači bili su gitaristSlobodan Vujovići klavijaturistRobert Ivanović,koji je uvođenjempuhačkih instrumenataunio novi zvuk na sarajevskoj pop rok sceni.[1] Kroz ovaj sarajevski pop-rok sastav prošao je nizmuzičarakao što su:Perica Stojanović,Miroslav Šaranović,Sead Avdić (bubnjari) Ivica Vinković iEnes Bajramović(basisti),Vlado Pravdić(klavijature), Neven Pocrnjić (klavijature),Sinan Alimanović(klavijature),Andrej Stefanović(saksofon),Krešimir Vlašić(truba), te vokalnih solista –Zdravko Čolić,Hajrudin Varešanović,Jasna GospićiIsmeta Dervoz,koja je bila zaštitni znak grupe u njihovoj najplodnijoj fazi od 1972. do 1976. godine.

Ambasadori
Osnovne informacije
PorijekloSarajevo,SR Bosna i Hercegovina,SFRJ
ŽanroviPop,rok,šlager
Karijera1969–1989
IzdavačiJugoton
Diskoton

Muzičko stvaralaštvo

uredi

Na samom početku karijere njihovi prvi koncertni nastupi bili su vezani za u to vrijeme poznata okupljališta sarajevske omladine: Trasa, FIS, Sloga i Doma mladih. U ovom sastavu Ambasadori su djelovali godinu dana, nakon čega se članovi izmjenjuju. U takvom ustaljenom sastavu sviraju jedan od prvih značajnijih nastupa u sarajevskom Domu JNA (maj1969. godine).[2] Nakon što su angažirali solistuZdravka Čolića,do tada nepoznatog sarajevskoj sceni, grupa je dobila upečatljiv vokal i ubrzo postala nenadomjestiv dio sarajevske pop rok scene. Uz gore već navedene i vokalnog solistu Zdravka Čolića, ostali članovi grupe bili su: Slobodan Jerković - bas gitara, Andrej Stefanović -trombon,Ivica Sindičić -saksofon,Vlatko Anković -trubai Tihomir Določek -bubnjevi.

Ambasadori za vrijeme nastupa naEurosongu 1976.uDen Haagu.

U početku su Ambasadori svirali višežanrovsku muziku zasnovanu na svjetskim hitovima, ali nakon prvih nastupa na domaćim festivalima zabavne muzike, počinje i njihova autorska afirmacija. Prije objavljivanja njihove prve LP ploče"Ambasadori"1975., snimili su šest singl ploča sa poletnim pjesmama u pop, rok išlagerstilu pogodnom za izvedbe na festivalima ove vrste muzike. Povremeno bi napravili muzički izlet svirajućifunkirokmuziku kao na singl ploči"Sviraj mi, sviraj / Sve što kaže mama"pokazujući kvalitet muziciranja i u ovim muzičkim stilovima. Zanimljivo je da su svi pjevači Ambasadora počinjali u ovoj grupi kao potpuno anonimni solisti, a onda su napuštanjem sastava postizali uspješne samostalne karijere. Prvi je bioZdravko Čolić,koji je pjevao na njihovoj debitantskoj singl ploči "Plačem za tvojim usnama / Zapjevaj".Poslije nekoliko mjeseci pjevanja s Ambasadorima 1969. godine, odmah ga je zapazioKornelije Kovači pozvao u svojuKorni grupuda zamijeniDadu Topića.Nakon 1972. Čolić napušta ovu grupu i započinje uspješnu solističku karijeru. [3]

Grupa Ambasadori je tokom svog muzičkog djelovanja objavila 22singlploče, 4 LP ploče i 4 audio kasete. Najveće uspjehe i popularnost Ambasadori su postigli na festivaluVaš šlager sezone1975. godine s pjesmom "Zemljo moja",te nafestivalu u Opatijii na takmičenju zaEurosongu 1976.godine uDen Haagus pjesmom "Ne mogu skriti svoju bol".[2]Ova pjesma zajedno s "Noćas mi se pjesma piše"biće objavljena na njihovoj zadnjoj singl ploči s pjevačicom Ismetom Dervoz, koja ubrzo nakon toga započinje samostalnu pjevačku karijeru. Na njeno mjesto dolazi Jasna Gospić i s njom grupa ostvaruje svoj veliki muzički uspjeh pjesmama"Dođi u pet do pet"i"Imam jedan strašan plan".Tokom njenog dvogodišnjeg nastupanja s Ambasadorima snimila je šest singl ploča, a svojim kvalitetnim pjevačkim izvedbama pokazala se kao dobra zamjena za Ismetu Dervoz. Ubrzo nakon njenog odlaska početkom 1979., s Ambasadorima počeo je pjevati mladi i do tada nepoznatiHajrudin Varešanović,koji je pjevao u sarajevskoj pop rok grupiZov.Već na prvoj singl ploči s Ambasadorima dao je doprinos svojom pjesmom "Pokušaj bar malo"koja je privukla pažnju publike. Godine 1980. Ambasadori su objavili prvi i posljednji studijski LP album – pokazat će se da je imao" proročanski "naziv –"Dao sam ti sve što se moglo dati".Predstavlja najkvalitetnije muzičko izdanje Ambasadora u kojem su se uspješno okušali u više muzičkih stilova. Njihovo višegodišnje sviračko iskustvo najbolje se pokazalo na ovom albumu uz dobru kombinaciju plesnih pop pjesama (poput" Neka ide sve do vraga "," Kad tad ") preko popularnog hita" Da sam tvoj "pa sve do" Dao sam ti sve što se moglo dati "odsvirane ureggaestilu. Posebno značajan doprinos muziciranju Ambasadora dao jedžez-rokvirtuoz na klavijaturiSinan Alimanović,a to se posebno može čuti u instrumentalnim džez-rok kompozicijama "Mirnine I i II" u kojima je vještinu sviranja električne gitare pokazao i vođa ovog sastavaSlobodan Vujović.Godine 1981. snimaju posljednju singl ploču "Vidimo se sutra / Nikad, nikad ti nećeš znati"nakon koje Hajrudin Varešanović odlazi na odsluženje vojnog roka uJNA,a Ambasadori ubrzo zatim nastavljaju samo s povremenim muzičkim djelovanjem. Njihov zadnji koncertni nastup bio je uNovom Sadu1989. povodom jugoslavenskog takmičenja za odlazak na Eurosong. Tom prilikom odsvirali su pjesmu "Kada ljubav umire", koju je otpjevalaJelena Džoja.[3][4] Procjenjuje se da je ukupno prodato oko 3 miliona nosača zvuka sa svim objavljenim pjesmama Ambasadora. Grupa Ambasadori prestaje s radom u septembru 1989. godine.[2]

Muzička djela

uredi

Singl ploče

uredi

Albumi

uredi

Kompilacije

uredi

Uspjesi i nagrade

uredi
  • Sviraj mi, sviraj - Skoplje '72 (vokal Ismeta Dervoz) nagrada za najboljeg mladog interpretatora
  • Zemljo moja, Vaš šlager sezone 1975. (Ismeta Dervoz) nagrada za interpretaciju
  • Ne mogu skriti svoju bol, Opatija 1976. / Evrovizija 1976. uDen Haagu,Nizozemska
  • Usne imam da ga ljubim - Vaš šlager sezone '76, nagrada za tekst
  • Zlatna značkaRTV Sarajevo1976.
  • Estradna nagradaJugoslavije1978.
  • Estradna nagrada Bosne i Hercegovine 1979.[2]

Festivali

uredi
  • Vaš šlager sezone:
  • Plačem za tvojim usnama - Vaš šlager sezone '71 (vokal Zdravko Čolić)
  • Srce te želi - Vaš šlager sezone '73 (vokal Ismeta Dervoz - Krvavac)
  • Negdje na nekom moru - Vaš šlager sezone '74
  • Zemljo moja - Vaš šlager sezone '75
  • Usne imam da ga ljubim - Vaš šlager sezone '76
  • Dođi u 5 do 5 - Vaš šlager sezone '77 (vokal Jasna Gospić)
  • Imam jedan strašan plan - Vaš šlager sezone '78
  • Baš bi bilo dobro - Vaš šlager sezone '79 (vokal Hari Varešanović)
  • Vidimo se sutra - Vaš šlager sezone '81
  • Skoplje:
  • Sviraj mi, sviraj - Skoplje '72 (vokal Ismeta Dervoz)
  • Opatija:
  • Lijepe riječi - Opatija '73 (vokal Ismeta Dervoz - Krvavac)
  • Kao rijeka - Opatija '74
  • Budi s njom - Opatija '75
  • Ne mogu skriti svoju bol - Opatija '76 i Evrosong '76
  • Ne traži me - Opatija '79 (vokalJasna Gospić)
  • Split:
  • Tri bijela kruga - Split '78 (vokal Jasna Gospić)
  • Zagreb:
  • Otkriću ti jednu važnu stvar - Zagreb '78 (vokal Jasna Gospić)

Reference

uredi
  1. ^"Ambasadori".sarajevo.co.ba.Pristupljeno 18. 12. 2022.
  2. ^abcd"Arhivirana kopija".Arhivirano soriginala,20. 8. 2011.Pristupljeno 8. 7. 2013.CS1 održavanje: arhivirana kopija u naslovu (link)
  3. ^ab"Arhivirana kopija".Arhivirano soriginala,29. 8. 2013.Pristupljeno 8. 7. 2013.CS1 održavanje: arhivirana kopija u naslovu (link)
  4. ^Janjatović, Petar (2007).EX YU ROCK enciklopedija 1960-2006 str. 25.Beograd.Nepoznati parametar|str=zanemaren (pomoć)
  5. ^ab"Ambasadori - Diskografija".discogs.com.Pristupljeno 16. 12. 2022.

Vanjski linkovi

uredi