Antička Makedonija

Kraljevina Makedonija(grčki:Μακεδονία,trans.Makedonía) bilo jeantičkokraljevstvona sjevernoj periferijiklasične Grčke[1],a kasnije dominantna državahelenističke Grčke.Većim dijelom njenog postojanja vladala je legendarnadinastija Argead,a zatimAntipatridii konačnoAntigonidi.Makedonsko kraljevstvo se nalazilo na sjeveroistočnom dijelugrčkog poluotoka,omeđenaEpiromna zapadu,Peonijomna sjeveru,Trakijomna istoku iTesalijomna jugu.

Kraljevina Makedonija
Μακεδονία
808. - 168. p.n.e.
Nasljednice:
Kraljevina Pergamon
Seleučko carstvo
Ptolemejsko kraljevstvo
Makedonija (rimska provincija)
Zastava Grb
Položaj na karti
Glavni grad Aigai(808. - 399.p.n.e.)
Pela(399. - 167.p.n.e.)
Državno uređenje Monarhija
• 808. - 778. p.n.e.
Karan Makedonski
• 179. - 168. p.n.e.
Perzej Makedonski
Zakonodavstvo

Prije 4. stoljeća p.n.e. Makedonija je bila malo kraljevstvo u sjevernoj Grčkoj i nalazilo se izvan područja kojim su dominirali velikipolisiAtina,SpartaiTeba,i jedno je vrijeme bila podređenaAhemenidskom carstvu.Za vrijeme vladavineFilipa II(359.p.n.e. - 336.p.n.e.) dolazi douspona Makedonije,koja se prvo oslobodila perzijske vladavine i počela da kontroliše čitav grčki svijet.[2]Pomoću inovativnemakedonske vojske,Filip je porazio Atinu i Tebu u odlučujućojbici kod Heroneje338. godine p.n.e. i pokorio ih, držeći Spartu pod kontrolom. Njegov sinAleksandar Velikije ostvario san svog oca da komanduje cijelom Grčkom osnivajućiSavez grčkih država,nakonzauzimanja Tebe.Mladi Aleksandar je tada bio spreman da vodi vojsku koja je težila da se osvetiAhemenidskom carstvu,zboginvazije na Grčku u 5. stoljeću p.n.e.

Aleksandar Veliki je bio uspješan u ratovimaprotiv Ahemenidskog carstva i na kraju je zauzeo teritoriju koja se protezala do rijekeInd.Tada je njegovo Makedonsko carstvo bilo najmoćnije carstvo na svijetu stvarajućihelenističkudržavu. Grčka umjetnost i književnost je cvjetala u novim osvojenim zemljama a napredak u filozofiji i nauci se proširio antičkim svijetom. Od najvećeg značaja su doprinosiAristotela,učitelja Aleksandra Velikog, čija su se djela proučavala stoljećima nakon njegove smrti.

Nakonsmrti Aleksandra Velikog323. godine p.n.e., slijederatovi dijadosai podjela carstva. Kraljevina Makedonija nastavlja svoje postojanje kao grčki kulturni i politički centar u Mediteranskom regionu zajedno saPtolemejskim kraljevstvom,Seleučkim carstvomiAtalid kraljevstvom.Važni gradovi poputPele,PidneiAmfipolisasu bili uključeni u borbi za kontrolu teritorija. Osnovani su novi gradovi, kao što jeSolunod strane uzurpatoraKasandera,koji je danas drugi grad po veličini u današnjojGrčkoj.Pad utjecaja Makedonije započeo jeusponom Rimasve dok je nije zauzeo tokomMakedonskih ratova.

Historija

uredi

Rana historija i legenda

uredi

Klasični grčkihistoričariHerodotiTukididsu objasnili da sumakedonski kraljeviizdinastije Argijadbili potomciargoskogkraljaTemenusai da su zbog toga mogli tvrditi da su potomciHeraklai glavnog grčkog bogaZeusa.Tvrdnju da dinastija Argijad vodi porijeklo od Temenusa su prihvatilehelanodikajskevlastiantičkih Olimpijskih igaradozvoljavajućiAleksandru I Makedonskom(498. - 454. p.n.e.) da bude dio natjecanja zbog svoje percipirane grčke baštine. Međutim, vrlo se malo zna o Makedonskom kraljevstvu tokomarhajskog perioda.Kraljevina Makedonijaje bila smještena na plodnoj aluvijalnoj ravnici koju navodnjavaju rijekeBistricaiVardaruDonjoj Makedoniji,sjeverno od planineOlimp.HistoričarRobert Malcolm Erringtonsugerira da je jedan od najranijih kraljeva iz dinastije Argijad osnovaoAjgu(današnjuVerginu) kao prvu makedonsku prijestolnicu sredinom 7. stoljeća p.n.e. Tada je Kraljevina Makedonija pokrivala područje koje otprilike odgovara zapadnom i centralnom dijeluMakedonije,u današnjojGrčkoj.Nakon toga se postepeno proširila na područjeGornje Makedonijekoja je bila naseljena grčkim plemenimaLinkestidiiElimeji,dok su regioneEmatija,Eordeja,Beotija,Migdonija,KrestonijaiMeglennastanjivali različiti narodi poputTračanaiFrigijaca.

Godinu dana nakon što je perzijski kraljDarije I(522. - 486. p.n.e.) pokrenuoinvazijuna Europu protivSkita,Peonaca,Tračanai nekoliko grčkih gradova-država naBalkanskom poluostrvu,perzijski generalMegabazje upotrijebio diplomatiju kako bi ubijedio makedonskog kraljaAmintasa Ida postanevazalAhemenidskog carstvačime je započeo periodAhemenidske Makedonije.Makedonija je imala veliki stepenautonomijei nikada nije bilasatrapija(provincija) Ahemenidskog carstva, jer je Aleksandar I pružio makedonsku vojnu potporu perzijskom kraljuKserksu I(486. - 465. p.n.e.) tokomDruge Perzijske invazije na Grčku.Nakon grčke pobjede ubici kod Salamine480. godine p.n.e., Aleksandar I je bio ahemenidski diplomata koji je predložio mirovni sporazum i savez sa Atinom, ali je ova ponuda odbijena. Ubrzo nakon toga, Ahemenidske snage su bileprisiljene da se povuku iz kopnene Europešto je označilo prestanak perzijske kontrole nad Makedonijom.

Uključivanje u Grčki svijet

uredi

Iako je bio perzijski vazal, Aleksandar I Makedonski je imao prijateljske diplomatske odnose sa koalicijom grčkih gradova-država koje su predvodiliAtinaiSparta.Njegov nasljednikPerdikas II Makedonski(448. - 413. p.n.e.) je predvodio Makedonce u ratu protivDelskog saveza,ali su napadi tračkog kraljaSitalkazaprijetili teritorijalnom integritetu Makedonije na sjeveroistoku. Atinski državnikPerikleje 437. godine p.n.e. osvojio teritoriju u južnom dijelu rijekeStrumegdje je osnovao kolonijalni gradAmfipoliskako bi pružio Atini stalnu opskrbu srebra, zlata i drveta. Nakon sklapanja saveza između Atine i Perdikasovog brata koji se protiv njega pobunio, makedonski kralj se osvetio promovirajući pobunu protiv atinskih saveznika naHalkidikijuosvajajući strateški gradPotideju.Nakon zauzimanja makedonskih gradovaTermeiBeroje,Atina je opkolila Potideju koju nije uspjela da savlada pa je mirovnim sporazumom Terma je vraćena Makedoniji a veći dio Halkidikija Atini.

Perdikas II je staona stranu SpartetokomPeloponeskog rata(431. - 404. p.n.e.), pa je Atina 429. godine p.n.e. uvjerila Sitalka da napadne Makedoniju ali je bio prisiljen da se povuče zbog jake zime. Lokalni vladarArabejse 424. godine p.n.e. pobunio protiv Perdikasa II kojem je priskočila Sparta u pomoć. Nakon što su tokombitke kod Linkestisavojnici spartanskog generalaBrasideopljačkali brodove bez nadzora, Perdikas II je promijenio stranu podržavši Atinu koja je ugušila Arabejevu pobunu. Nakon Brasidine smrti 422. godine p.n.e., Atina i Sparta su potpisaleNikijin mirkoji je Makedoniju oslobodio od obaveza atinskog saveznika. Nakon pobjede ubici kod Mantineje418. godine p.n.e., Sparta je sklopila savez sa Argosom i makedonskim kraljem Perdikasom II koji je dobio cijeli Halkidiki. Kad je Argos iznenada prešao na stranu Atine, atinska mornarica je uspostavila blokadu makedonskih luka izvršivši invaziju na Halkidiki 417. godine p.n.e. Perdikas II je potpisivanjem mira 414. godine p.n.e. uspostavio savez sa Atinom koji je nastavio njegov sin i nasljednikArhelaj I Makedonski(413. - 399. p.n.e.). Atina je tada pružila pomorsku podršku Arhelaju I tokom makedonske opsade Pidne 410. godine p.n.e. u zamjenu za drvnu i pomorsku građu.

Iako je Arhelaj I bio suočen sa unutrašnjim pobunama i invazijom Ilira, uspio je učvrstiti makedonsku vlast u Tesaliji gdje je poslao vojnu pomoć svojim saveznicima. Iako je zadržao grad Ajgu kao svečano i religiozno središte, Arhelaj I je prijestolnicu kraljevstva preselio u gradPelukoja se rijekom spajala saEgejskim morem.Zatim je poboljšao makedonskuvalutukovanjem kovanica sa većim sadržajem srebra, kao i izdavanjem posebnih bakarnih novčića. Njegov kraljevski dvor je privukao prisustvo mnogih poznatih intelektualaca poput atinskog dramatičaraEuripida.Nakon njegovog ubistva Kraljevina Makedonija je utonula u haos koji je trajao od 399. do 393. godine p.n.e. i obuhvatao vladavinu četiri različita monarha:Oresta,sina Arhelaja I;Aeropa II,strica i ubice Oresta;Pauzanija,sina Aeropa II; iAmintasa IIkoji je bio oženjen najmlađom kćeri Arhelaja I. Ovaj nemirni period je završen kada jeAmintas III Makedonski(393. - 370. p.n.e.) ubio Pauzanija i preuzeo makedonsko prijestolje.

Amintas III je bio prisiljen napustiti svoje kraljevstvo 383. godine p.n.e. nakon masovne invazijeDardanacana čelu saBardilisom.Nakon povratka uz pomoć solunskih saveznika, Amintas III je zajedno sa spartanskim kraljemAgesilajem IIuništio snage halkidijskog gradaOlintai raspustioHalkidikijski savez379. godine p.n.e. Njegov nasljednikAleksandar II Makedonski(370. - 368. p.n.e.) je napaoTesalijukojom je vladao tiraninAleksandar Ferejskičime je izazvao intervenciju Tebe. Nakon osvajanja grada Larise uslijedio je mirovni sporazum između Tebe i Makedonije. Ubistvom Aleksandra II od strane njegovog zetaPtolemeja Alorosova,na vlast dolaziPerdikas III Makedonski(368. - 359. p.n.e.) čija je vladavina obilježena političkom stabilnošću i financijskim oporavkom. Međutim, nakon što je Atina zauzela makedonske gradove Metoni i Pidnu, uslijedila je invazija Dardanaca na čelu sa Bardilisom koji je ubio Perdikasa III i 4.000 makedonskih trupa.

Uspon Makedonije

uredi

Perdikasov nasljednikFilip II Makedonski(359. - 336. p.n.e.) je upotrebom spretne diplomatije uspio uvjeriti Tračane i Atinjane da prestanu davati podršku ostalim pretendentima na makedonsko prijestolje. To je postigao potkupljivanjem Tračana i njihovihpeonskihsaveznika i sklapanjem sporazuma sa Atinom kojoj je ustupio luku Amfipolis. Nakon toga je radikalno transformiraomakedonsku vojskuuvođenjemmakedonskih falangikoji su bili naoružani dugimpiketima(tzv.sarisima). Zbunjujući antički izvori su natjerali moderne naučnike na raspravu da li su prethodni makedonski kraljevi mogli doprinijeti ovim reformama i u kojoj mjeri je Filip preuzeo ideje koje je vidio tokom zatočeništva uTebi.Makedonci su, kao i ostali Grci, tradicionalno prakticiralimonogamiju,ali je Filip II imao sedam supruga. Nakon saveznih brakova sa makedonskom aristokratkinjomFilom Elimejskomi ilirskom princezomAudatom,uspostavio je savez sa Tesalijom oženivši tesalsku plemkinjuFilinukoja mu je rodila sina koji je kasnije vladao kaoFilip III Makedonski(323. - 317. p.n.e.). Kako bi osigurao savez sa Epirom, Filip II je oženioOlimpijukoja mu je rodila sina koji je kasnije vladao kaoAleksandar III Makedonski(336. - 323. p.n.e.). Nejasno je jesu li perzijski kraljevi utjecali na Filipovu poligamiju, iako je njegov prethodnik Amintas III imao tri sina sa dvije žene.

Dok je Atina bila preokupiranaSavezničkim ratom(357. - 355. p.n.e.), Filip II je 357. godine p.n.e. zauzeo Amfipolis, a slijedeće godine okupirao Pidnu i Potideju. Nakon zauzimanjaKrenidosa356. godine p.n.e., makedonski generalParmenionje porazio ilirskog kraljaGrabosa.Tokom opsade Metonija 354. godine p.n.e., Filip II je izgubio oko koje je pogođeno strijelom, ali je uspio zarobiti grad i srdačno se ophoditi sa stanovnicima. Time je Filip II uključio Makedoniju uTreći sveti rat(356. - 346. p.n.e.) koji je započeo nakon zauzimanjaApolonovoghrama uDelfimaod straneFokide.Pobjeda nad fokidskim generalomOnomarhom352. godine p.n.e. ubici na Kročkom poljuje dovela do izbora Filipa II za vođu (arhonta)Solunskog savezašto mu je osiguralo mjesto u Amfiktionskom vijeću i omogućilo bračni savez sa Ferom nakon vjenčanja saNikesipolidom,nećakinjom tiraninaJasona Ferejskog.Pošto je želio napasti moćnoAhemenidsko carstvo,podupirao je satrape i plaćenike koji su se pobunili protiv centralne vlasti. Tako je satrapHelespontske FrigijeArtabazzajedno sa porodicom potražio utočište na makedonskom dvoru. Kasnije je njegova kćerkaBarsinapostala supruga Aleksandra III.

Nakon kampanje protiv trakijskog kraljaKerseblepta349. godine p.n.e., Filip II je započeo rat protivHalkidikijskog saveza.Uprkos atinskoj intervenciji, Filip II je 348. godine p.n.e. zauzeo Olint i njegove stanovnike prodao u ropstvo. Pošto nije mogla nagovoriti svoje saveznike u protivnapad, Atina je sa Makedonijom 346. godine p.n.e. sklopilaFilokratov mir.Mirovnim sporazumom je predviđeno da se Atina odrekne zahtjeva prema makedonskim obalnim teritorijama, Halkidikiju i Amfipolisu u zamjenu za oslobađanje porobljenih Atinjana i garancije da Filip II neće napasti atinska naselja u Trakiji. U međuvremenu su makedonske snage zauzele Fokidu iTermopilski klanacgdje su pogubili pljačkaše hrama u Delfima čime je Filip II dobio položaj majstora ceremonija naPitskim igrama.Atina se u početku protivila njegovom novom položaju odbivši prisustvovati igrama u znak protesta, ali su na kraju prihvatili ove uslove.

Tokom slijedećih nekoliko godina, Filip II je nakon reformiranja lokalne samouprave u Tesaliji predvodio kampanju protiv ilirskog kraljaPleurata Ii trakijskog kralja Kerseblepta. To mu je omogućilo da proširi makedonsku kontrolu nadHelespontomu iščekivanju invazije na Ahemenidsko carstvo. Nakon osvajanja trakijskog grada i preimenovanja uFilipolis(današnjiPlovdiv) 342. godine p.n.e., izbio je rat sa Atinom u kojem je Filip II učestvovao u neuspješnoj opsadiPerintaiBizantijuma.Nakon toga je uslijedila uspješna kampanja protiv Skita dužDunavai uključivanje Makedonije uČetvrti sveti ratprotivAmfisa339. godine p.n.e. Nakon što je protjerala makedonski garnizon izNikeje(u blizini Termopilskog klanca), Teba se zajedno sa Atinom,Megarom,Korintom,AhajomiEubejomsukobila sa Makedonijom ubici kod Heroneje338. godine p.n.e. Nakon makedonske pobjede kod Heroneje Filip II je u Tebi uspostaviooligarhiju,ali je ipak bio popustljiv prema Atini želeći da iskoristi njenu mornaricu u planiranoj invaziji na Ahemenidsko carstvo. FormiranjemKorintskog savezakoji je obuhvatao sve veće grčke gradove-države osim Sparte, izabran je za vođu (hegemona) ikomandanta(strategos autokrator) predstojeće invazije na Ahemenidsko carstvo. Ovu kampanju je započeo jer je želio da kazni Perzijance zbog stradanja Grka i da oslobodi grčke gradove-države u Maloj Aziji. Također je isticao stratešku potrebu Makedonije da osigura Trakiju i Egejsko more protiv sve većih napada Ahemenidskog carstva koje je još više učvrstilo svoju kontrolu nad satrapijama u zapadnojAnadoliji.

Tokom vjenčanja saKleopatrom Euridikom,nećakinjom generalaAtala,Filip II je započeo razgovor o novim potencijalnim nasljednicima što je naljutilo Aleksandra III i njegovu majku Olimpiju. Kada je Filip II dogovorio brak između svog sina Arhideja iAde Karijske,kćerke perzijskog satrapaPiksodara,Aleksandar je intervenirao i predložio da se umjesto Arhideja on oženi Adom. Filip II je otkazao svadbu protjeravši Aleksandrove savjetnikePtolemeja,NearhaiHarpala.Kako bi se pomirio sa Olimpijom, Filip II je kćerkuKleopatruudao za Olimpijinog brataAleksandra I.Tokom njihove svadbe Filipa II je ubio njegov tjelohraniteljPausanije Orestis,pa ga je naslijedio sin Aleksandar 336. godine p.n.e. Moderni naučnici raspravljaju moguću ulogu Aleksandra III i njegove majke Olimpije u atentatu na Filipa II konstatujući isključivanje Aleksandra iz njegove planirane invazije na Ahemenidsko carstvo i potencijalno rođenje drugog nasljednika između njega i njegove nove supruge Kleopatre Euridike.Aleksandar III Makedonski(336. - 323. p.n.e.) je odmah proglašen makedonskim kraljem pa je prvo njegovo djelo bilo očeva sahrana u gradu Ajgi. Članove Korintskog saveza je potresla vijest o smrti Filipa II pa su uvjerljivom diplomatijom izabrali Aleksandra III za hegemona kako bi izvršili planiranu invaziju na Ahemenidsko carstvo.

Aleksandar III je 335. godine p.n.e. predvodiokampanju protiv trakijskog plemenaTribaliprisilivši ih na predaju naostrvu Peuce.Ubrzo nakon toga je ilirski kraljKleituszaprijetio napadom na Makedoniju, ali ga je Aleksandar opkolio ubici kod Peliona.Nakon Tebine pobune i napada na makedonski garnizon uKadmiji,Aleksandar III je napustio ilirski front i krenuo premaTebi koju je opkolio.Nakon što su slomili zidove, Aleksandrove snage su ubile 6.000 Tebanaca, uzele 30.000 stanovnika kao ratne zarobljenike i spalili grad do temelja kao upozorenje svim ostalim grčkim gradovima-državama. Tokom vojne karijere Aleksandar III je pobijedio u svakoj bici kojom je lično zapovijedao. U pobjedi nad Perzijancima ubici kod Granika334. godine p.n.e. iskoristio je malu konjicu kako bi omogućio pješadiji da prijeđe rijeku nakon čega je uslijedijuriškonjanika. Nakon poraza ubici kod Isa333. godine p.n.e. ibici kod Gaugamele331. godine p.n.e., perzijskog kraljaDarija IIIje zarobio i pogubio vlastiti satrapBes.Makedonski kralj je nakon toga lovio i pogubio Besa na teritorijiSogdijaneu današnjem Afganistanu. Tokombitke kod Hidaspa326. godine p.n.e.ratni slonoviindijskog kraljaPorasu zaprijetili Aleksandrovim trupama, pa ih je on koristeći sarise natjerao da formiraju otvorene redove koji su okružili slonove i rastjerali njihove rukovodioce. Kada su makedonskim trupama zaprijetilipobunjeniciu bliziniBabilona324. godine p.n.e. (blizu današnjegBagdada), Aleksandar III je ponudio makedonske vojne titule i veće odgovornosti perzijskim oficirima i jedinicama prisiljavajući ih da traže oprost na insceniranom banketu pomirenja između Perzijanaca i Makedonaca. Aleksandar je možda potkopavao svoju vladavinu pokazujući znakovemegalomanije.Nakon posjete proroku uLibijskoj pustinji331. godine p.n.e. koristio je djelotvornu propagandu poput rezanjaGordijeg čvoraprikazujući sebe kao živog boga i sina Zeusa želeći da ga ljudi prosvjećuju u činuproskinezekao mnoge perzijske kraljeve. Međutim, prema dvorskom historičaruKalistenuMakedonci su smatrali da je to religijsko bogohuljenje i odbili su izvršiti ovaj obred. Nastavljajući poligamne navike svog oca, Aleksandar je nakon ženidbi sa baktrijskom princezomRoksanomi perzijskim princezamaStateiromiParisatidomohrabrivao Makedonce da se ožene Perzijankama.

U međuvremenu, u Grčkoj je spartanski kraljAgis IIIpokušao izvesti pobunu protiv Makedonije. Nakon pobjede ubici kod Magalopolisa331. godine p.n.e. Antipater je pomilovao sve Spartance pod uvjetom da polože pedeset plemića kao taoce. Njegova hegemonija je bila pomalo nepopularna u Grčkoj zbog njegove prakse (možda po nalogu Aleksandra III) proterivanja i malverzacija, iako je Aleksandar III izjavio da tiranija treba biti ukinuta i da će grčka sloboda biti obnovljena. Nakonsmrti Aleksandar IIIu Babilonu 323. godine p.n.e., njegova majka Olimpija je odmah optužila Antipatera za trovanje iako nije bilo dokaza koji bi to potvrdili. Bez službenog nasljednika makedonska vojna komanda se raspala; jedna strana je proglasila Aleksandrovog polubrataFilipa III Makedonskog(323. - 317.) za kralja, dok je druga strana stala na stranuAleksandra IV Makedonskog(323. - 309. p.n.e.) tek rođenog sina Aleksandra III i Roksane. To je dovelo doLamijskog rata(323. - 322. p.n.e.) u kojem su se Grci pobunili protiv Antipatera. Nakon poraza ubici kod Termopila323. godine p.n.e., Antipater je pobjegao uLamijugdje ga je opkolio atinski zapovjednikLeosten.Nakon pobjede nad Grcima, Antipaterova smrt 319. godine p.n.e. je ostavila vakuum moći u kojem su dva proglašena makedonska kralja postali pijuniborbe za vlastizmeđudijadosa,bivših generala Aleksandrove vojske.

Nakon Aleksandrove smrti sazvano jeVijeće vojskekoje je imenovalo Filipa III Makedonskog za kralja, aPerdikuza vrhovnog regenta. To je dovelo do građanskog rata izmeđuAntipatera,Antigona Monoftalmosa,KrateraiPtolemeja.Perdika je ubijen nakon utapanja 2.000 vojnika na rijeci Nil tokom neuspješne kampanje u Egiptu protiv Ptolemeja 321. godine p.n.e. Iako jeEumenuspio ubiti Kratera, to nije imalo uticaja na ishodpodjele u Triparadisu321. godine p.n.e. gdje je pobjedonosna koalicija riješila pitanje novog regenta i teritorijalnih prava. Prije smrti 319. godine p.n.e., novi regent Antipater je umjesto sinaKasandraimenovao nepokolebljivogPoliperhonasvojim nasljednikom zanemarujući pravo kralja da izabere novog regenta (budući da je Filip III smatran mentalno nestabilnim). Nakon formiranja saveza sa Ptolemejem, Antigonom i Lizimahom, Kasandar je zauzeo atinski lučki grad Pirej suprostavljajući se dekretu Poliperhona da grčki gradovi ne bi trebali biti makedonski garnizoni što je izazvaloDrugi rat dijadosa(319. - 315. p.n.e.). Nakon niza vojnih neuspjeha Poliperhona, Filip III je preko svoje politički angažirane suprugeEuridike II Makedonskeza regenta postavio Kasandra. To je dovelo do napada Olimpijinih snaga na Makedoniju i prisiljavanja na predaju omogućivši Olimpiju da pogubi kralja i prisili kraljicu na samoubistvo. Međutim, Kasandar je u proljeće 316. godine p.n.e. porazio njene snage osudivši je na smrt.

Kasandar je nakon vjenčanja saTesalonikom,kćerkom Filipa II Makedonskog, nakratko produžio makedonsku kontrolu nadEpidamnosom.Nakon protjerivanjaSeleuka I Nikatoraiz Babilona 316. godine p.n.e. Kasandar, Ptolemej i Lizimah su poslali zajednički ultimatum Antigonu. Antigon se odmah udružio sa Poliperhonom koji se nalazio u Korintu, te je Kasandru objavio svoj ultimatum u kojem ga optužuje za ubistvo Olimpije zahtijevajući da preda kralja Aleksandra IV i njegovu majku Roksanu. To je dovelo do izbijanja novog sukoba koji je završen mirovnim sporazumom u kojem je Kasandar dobio europski dio carstva, Antigon dobio azijski dio carstva, Ptolemej dobio afrički dio carstva, dok je Lizimah dobio Trakiju. Nakon ubistva Aleksandra IV i Roksane 309. godine p.n.e. dijadosi su proglašeni kraljevima svojih teritorija.

Helenistički period

uredi

Početak periodaHelenističke Grčkeje definiran borbom izmeđuKasandra(309. - 297. p.n.e.) iAntigona I Monoftalmosa(309. - 301. p.n.e.) i njegovog sinaDemetrija I(294. - 288. p.n.e.). Kasandar je pokušao zauzeti Atinu 303. godine p.n.e. ali je bio prisiljen povući se u Makedoniju jer je Demetrije izvršio invaziju naBeotiju.Dok su Antigon i Demetrije pokušavali obnovitiKorintski savez,obnovljena koalicija Kasandra,Ptolemeja I Sotera(309. - 283. p.n.e.),Seleuka I Nikatora(309. - 281. p.n.e.) iLizimaha(309. - 281. p.n.e.) je ubici kod Ipsa301. godine p.n.e. ubila Antigona prisilivši Demetrija u bijeg. Nakon smrti Kasandra i njegovog bolesnog sinaFilipa IV297. godine p.n.e., na prijestolje su postavljeni njegovi sinoviAleksandar V Makedonski(297. - 294. p.n.e.) iAntipater II Makedonski(297. - 294. p.n.e.) sa svojom majkom Tesalonikom kao regentom. Dok se Demetrije borio protiv makedonskih snaga u Grčkoj, Antipater II je ubio vlastitu majku kako bi stekao samostalnu vlast. Njegov očajni brat Aleksandar V je zatražio pomoć od epirskog kraljaPira(297. - 272. p.n.e.) koji se borio zajedno s Demetrijem u bici kod Ipsa i u Egipat poslan kao talac kao dio sporazuma između Demetrija i Ptolemej I. Nakon poraza Antipatera II i prisiljavanja na bijeg u Trakiju, Pir je nagrađen najzapadnijim dijelovima Makedonskog kraljevstva. Tada je Demetrije ubio svog nećaka Aleksandra V i proglasio se Makedonskim kraljem vladajući autokratskim istočnim stilom.

Rat između Pira i Demetrija je započeo 290. godine p.n.e. kada je Pirova suprugaLanasaotišla Demetriju ponudivši mu kaomirazostrvoKrf.Rat je trajao do 288. godine p.n.e. kada je Demetrije izgubio podrškuMakedonacai pobjegao iz zemlje. Makedonija je tada bila podijeljena između Pira koji je zauzeo zapadnu Makedoniju i Lizimaha koji je zauzeo istočnu Makedoniju. Nakon protjerivanja Pira i njegovih snaga iz zapadne Makedonije, izbio je novi rat između Seleuka I Nikatora i Lizimaha koji je poginuo ubici kod Korupedija281. godine p.n.e. Nakon preuzimanja kontrole nad Trakijom i Makedonijom, Seleuka I Nikatora je 281. godine p.n.e. ubio njegov časnikPtolemej Keraun,sin Ptolemeja I Sotera, koji je proglašen kraljem Makedonije. Nakon njegovog ubistva tokomkeltske invazije na Grčku279. godine p.n.e., Makedonska vojska je proglasila generalaSostenaMakedonskim kraljem. To je dovelo do haotične situacije jer su keltski osvajači opustošili Makedoniju. Nakon Sostenove smrti, Demetrijev sin Antigon Gonata je protjerao kelte nakon pobjede ubici kod Lizimahije277. godine p.n.e. proglasivši se kraljemAntigonom II Makedonskim(277. - 239. p.n.e.).

Pir je tokomodbrane Magna GraecieodRimske republikeizvršio invaziju na Siciliju 280. godine p.n.e. što je doprinijelo usponu Rima jer su grčki gradovi postali rimski saveznici. Nakon napada na Makedoniju i pobjede nad plaćeničkom vojskom Antigona II ubici kod Ausa274. godine p.n.e., prisilio je Antigona II da potraži utočište na makedonskoj pomorskoj floti u Egejskom moru. Izgubivši podršku Makedonaca nakon pljačkanja kraljevskih grobnica u Ajgi, Pir je ubijen tokom opsadeArgosa272. godine p.n.e. Nakon povratka u Makedoniju, Antigon II je zauzeoPeonijui obnovio kraljevske grobnice u Ajgi.Etolski savezse protivio makedonskoj kontroli nad centralnom Grčkom, pa je novoformiraniAhajski savez251. godine p.n.e. potisnuo makedonske snage sa većeg dijelaPeloponeza.Iako je stvorio savez saSeleučkim carstvomprotivPtolemejskog carstvatokomSirijskih ratova,ptolemejska mornarica je snažno poremetila Antigonove napore za kontrolu kopnene Grčke. Uz pomoć ptolemejske mornarice atinski državnikHremonidaje predvodioustanak protiv Makedonske vlasti(267. - 261. p.n.e.). Nakon opsade Atine i poraza ptolemejske flote ubici kod ostrva Kos,Atina je potpisala kapitulaciju 261. godine p.n.e.

Nakon davanja potpore samoproglašenom kraljuAleksandru Korintskom,Arat Sikionskije 251. godine p.n.e. predvodio pobunu protiv Antigona II Makedonskog. Ratujući na dva fronta Antigon II je uspio pobijediti mornaricu Ptolemejskog carstva ubici kod Androsa,ali je izgubioAkrokorintod snaga Arata Sikionskog 243. godine p.n.e. Ubrzo nakon sklapanja mira sa Ahajskim savezom 240. godine p.n.e. i ustupanja teritorija koje je izgubio u Grčkoj Antigon II je umro, pa ga je naslijedio njegov sinDemetrije II Makedonski(239. - 229. p.n.e.). U potrazi za saveznikom u borbi protiv Etolaca, epirska kraljicaOlimpija IIje ponudila Demetriju II svoju kćerkuFtiju Makedonsku.Demetrije II je prihvatio njen prijedlog nakon razvoda saStratonikom Makedonskomnarušivši time odnose sa Seleučkim carstvom. Iako su Etolci stvorili savez sa Ahajskim savezom, Demetrije II je uspio zauzeti Beotiju 236. godine p.n.e. Nakon rušenjaepirske monarhijetokom revolucije 231. godine p.n.e., Ahajski savez je uspio zauzetiMegalopolisi veći dio Peloponeza. To je dovelo do sklapanja sporazuma sa ilirskim kraljemAgronomnakon čega su pobjedili kombiniranu mornaricu Etolaca i Ahajskog saveza ubici kod Paksosa229. godine p.n.e. Tokom teritorijalne ekspanzije dardanski kraljLongarje napao Makedoniju i porazio vojsku Demetrija II koji je poginuo. Iako je njegov maloljetni sin Filip trebao naslijediti prijestolje, makedonska vojska je za kralja proglasila generalaAntigona III Dosona(229. - 221. p.n.e.).

Arat Sikionski je 226. godine p.n.e. poslao ambasadore u Makedoniju tražeći neočekivani savez nakon što je reformistički spartanski kraljKleomen IIIzaprijetio ostatku Grčke tokomKleomenovog rata(229. - 222. p.n.e.). U zamjenu za vojnu pomoć, Antigon III je zatražio povratak Korinta pod makedonsku kontrolu na što je Arat Sikionski pristao. Nakon formiranjaHelenskog savezauspio je pobijediti Spartu ubici kod Selasije222. godine p.n.e. Spartu je prvi put u historiji okupirala neka strana sila čime je obnovljen položaj Makedonije kao vodeće sile u Grčkoj. Njegov nasljednikFilip V Makedonski(221. - 179. p.n.e.) se suočio sa neposrednim neprijateljem Etolcima i njihovim saveznicima tokomSavezničkog rata(220. - 217. p.n.e.). Nakon sklapanja mira došlo je do upada Dardanaca na sjeveru Makedonije iKartagškepobjede nadRimljanimatokombitke kod Trazimenskog jezera217. godine p.n.e.Demetrije Hvarskije navodno uvjerio Filipa V da prvoosigura Ilirijuprije invazije naApeninsko poluostrvo.Filip V je 216. godine p.n.e. poslao stotinu lakih ratnih brodova uJadransko morešto je potaknulo ilirskog vladaraSkerdilaidasada potraži pomoć od Rimljana. Rim je odgovorio slanjem deset teških kvinkereja saSicilijekoji su patrolirali ilirskim obalama, što je navelo Filipa V da povuće svoju flotu kako bi spriječio otvoreni sukob.

Sukob sa Rimom

uredi

TokomDrugog Punskog rata(218. - 201. p.n.e.), Rimska republika je presrela brod krajkalabrijskeobale u kojem su se nalazili makedonski i kartažanski ambasadori koji su posjedovali sporazum izmeđuHanibalai Filipom V Makedonskog.Sporazumomje predviđeno da Kartagina ima pravo pregovarati o uvjetima hipotetske predaje Rima obećavajući uzajamnu pomoć u slučaju napada Rimske republike. Iako su Makedonci možda bili zainteresirani samo za zaštitu novoosvojenih teritorija u Iliriji, Rimljani su ipak uspjeli spriječiti sve veće ambicije Filipa V Makedonskog tokomPrvog Rimsko-makedonskog rata(214. - 205. p.n.e.). Nakon makedonskog zauzimanja gradaLisusa212. godine p.n.e.,Rimski senatje odgovorio poticanjem Etolskog saveza, Sparte,Elisa,MesenijeiPergamana rat protiv Makedonije držeći Filipa V okupiranim i daleko od Apeninskog poluostrva.

Etolski savez je zaključiomirovni sporazumsa Filipom V Makedonskim 206. godine p.n.e., a Rimska republika 205. godine p.n.e., omogućivši Makedoncima da zadrže neka osvojena naselja u Iliriji. Iako su Rimljani 202. godine p.n.e. odbacili Etolski zahtjev za objavu rata Makedoniji, Rimski senat je ozbiljno razmotrio sličnu ponudu Pergamana i njegovog saveznikaRodosa201. godine p.n.e. Te su države bile zabrinute zbog saveza između Filipa V Makedonskog i seleučkog caraAntioha IIIkoji je napao financijski iscrpljeno Ptolemejsko carstvo tokomPetog Sirijskog rata(202. - 195. p.n.e.). Iako su Rimski izaslanici igrali ključnu ulogu u uvjeravanju Atine da se priključi protiv-makedonskom savezu sa Pergamom i Rodosom 200. godine p.n.e.,centurijska skupštinaje odbacila prijedlog Rimskog senata da objavi rat Makedoniji. U međuvremenu Filip V zauzimaHelespont,Bosfori ptolemejsko ostrvoSamos,što je navelo Rodos dasklopi savez sa Pergamom,Bizantijumom,KizikomiHiosomprotiv Makedonije. Uprkos savezu sa Seleučkim carstvom, Filip V je izgubio pomorskubitku kod Hiosa201. godine p.n.e. jer su ga blokirali rodijski i pergamski brodovi. Dok je Filip V bio zauzet borbom protiv rimskih saveznika, Rimska republika je čekala priliku na osvetu Hanibalu. Rimski senat je predaoultimatumFilipu V da zaustavi rat protiv susjednih grčkih gradova-država zahtijevajući da sud procijeni štetu koju je načinio Rodosu i Pergamu. To je makedonski kralj odbio pa je započeoDrugi Rimsko-makedonski rat(200. - 197. p.n.e.).

Makedonci su uspješno branili svoj teritorij otprilike dvije godine, ali jerimski konzulTit Kvinkcije Flamininuspio protjerati Filipa V iz Makedonije u Tesaliju 198. godine p.n.e. Kad je Ahajski savez sklopio savez sa Rimskom republikom, makedonski kralj Filip V je zatražio mir, ali su se ponuđeni uvjeti smatrali previše strogim pa je rat nastavljen. Nakon makedonskog poraza ubici kod Kinoskefala197. godine p.n.e., ratificiran je mirovni sporazum koji je prisilio Makedoniju da se odrekne velikog dijela grčkih posjeda izvan Makedonije. Iako su neki Grci sumnjali u Rimske namjere da sruše Makedoniju kao hegemonsku silu u Grčkoj, Tit Kvincije Flaminin je naIstamskim igrama196. godine p.n.e. objavio da Rimska republika želi sačuvati grčkuslobodune ostavljajući iza sebe nijedan garnizon i ne zahtijevajući nikakav danak. Njegovo obećanje je odgodilo pregovore sa spartanskim kraljemNabisomkoji je u međuvremenu zauzeo Argos. Želeći osloboditi cijelu Grčku od Rimljana, seleučki kralj Antioh III je sa svojom vojskom 192. godine p.n.e. ušao u Tesaliju. Nakon pobjede ubici kod Termopila191. godine p.n.e. ibici kod Magnezije190. godine p.n.e., Rimska republika jeApamejskim sporazumom188. godine prisilila Seleučko carstvo da plati ratnu odštetu, uništi veći dio mornarice i odustane od teritorija zapadno od planineTaurus.Tokom potpisivanja Apamejskog sporazuma, makedonski kralj Filip V je uspio zauzeti neke gradove u centralnoj Grčkoj, dok su Rodos i Pergam zauzeli teritoriju u Maloj Aziji. Kako nije mogao udovoljiti svim stranama u raznim teritorijalnim sporovima, Rimski senat je 184. godine p.n.e. odlučio prisiliti Filipa V da napusti gradoveEnosiMaronejukoji su Apamejskim sporazumom bili proglašeni slobodnim gradovima.

Nakon smrti Filipa V na vlast je došaoPerzej Makedonski(179. -168. p.n.e.) koji je pokušao sklopiti bračne saveze saBitinijomiSeleučkim carstvomšto je veoma uznemirilo pergamskog kraljaEumena II.Iako je Eumen II pokušao narušiti te diplomatske odnose, Perzej Makedonski je stvorio savez sa Beotijom i proširio vlast na Iliriju i Trakiju. Tada je Eumen II otišao u Rim i održao govor u Rimskom senatu o navodnim Perzejevim zločinima i prijestupima nakon čega je Rimski senat proglasioTreći Rimsko-makedonski rat(171. - 168. p.n.e.). Nakon makedonske pobjede ubici kod Kalinika171. godine p.n.e., makedonska vojska je poražena ubici kod Pidne168. godine p.n.e. Perzej je pobjegao uSamotrakugdje je uhvaćen i odveden u Rim u kućni pritvor gdje je umro. Rimska republika je rastavila Kraljevinu Makedoniju na četiri odvojene savezne republike sa prijestolnicama uAmfipolisu,Solunu,PeliiPelagoniji.Rimljani su nametnuli stroge zakone koji su sprječavali mnoge socijalne i ekonomske interakcije između stanovnika ovih republika, uključujući zabranu braka među njima i zabranu iskopavanja zlata i srebra. Tada se izvjesniAndrikpobunio protiv Rimljana i porazio vojsku rimskog pretoraPublija Juvencija TalnatokomČetvrtog Rimsko-makedonskog rata(150. - 148. p.n.e.). Uprkos tome, Andrik je poražen 148. godine p.n.e. uDrugoj bici kod Pidneod snaga pretoraKvinta Cecilija Metela Makedonskogčije su snage zauzele Makedonsko kraljevstvo. Nakon toga je uslijedilo Rimskouništenje Kartaginei pobjeda nad Ahajskim savezom ubici kod Korinta146. godine p.n.e., što je dovelo do uspostavljanjarimske provincije Grčkeirimske provincije Makedonije.

Također pogledajte

uredi

Reference

uredi
  1. ^Enciklopedija Britannica: Kraljevina Makedonija
  2. ^"N.G.L. Hammond, F.W Wallbank - A HISTORY OF MACEDONIA".Oxford university press, 2001.Pristupljeno 9. 2. 2016.

Vanjski linkovi

uredi