Arapi(arapski:عربʻarab) susemitskinarodkoji je većim dijelom nastanjen naBliskom Istokui uSjevernoj Africi.Podaci o broju Arapa su različiti jer postoje tri klasifikacije pripadnosti arapskom narodu: prema politici, jeziku i porijeklu. U zavisnosti koja se od ove tri klasifikacije koriste, zavisi i ukupan broj Arapa. Najčešća je klasifikacija prema maternjem jeziku, tj. prvom jeziku kojim se služe i prema toj klasifikaciji Arapa je oko 300 miliona. Arapi govorearapskim jezikomi koriste searapskim pismom.

Arapi
العرب
Al-ʿArab
Ukupna populacija
500 miliona
Arapske zemlje:
450.510.535

Brazil:
15.000.000
Iran:
8.000.000
Izrael:
1.500.000
SAD:
1.545.982

Meksiko:
1.066.825
Jezik
Arapski
Vjera
većinommuslimani
mali broj kršćana

Narod

uredi

Semitski narod nastanjen je naSrednjem Istokui sjevernoj Africi, odMarokana krajnjem zapadu doOmanana istoku, i odTurskena sjeveru doJemenaiSudanana jugu. Geografski Arapi se prostiru na nekih 10 milionakvadratnih kilometarai broje najmanje 250.000.000 pripadnika. Oko 4 miliona Arapa živi također uEvropii oko 2 miliona uAmerici.Srce arapske zemlje jeSaudijska Arabijai Jemen, područje poznato kaoHidžaz.Oko 610. godine, rođenjemIslama,Hidžaz postaje trgovačko središte duž karavanskih puteva aMekkapostaje jedan od najznačajnijih svjetskih gradova.

Etnički, Arapi su uglavnom tamnokosi i smeđih očiju, puti svijetle, ali i ona varira od mjesta do mjesta. Po vjeri su većinomsunitski muslimani,i tek 10%šijiti(osobito u Iranu, Jemenu, dijeluIrakai obaliPerzijskog zaljeva). Prvenstveno Arapi su, uz Židove, jedan od dva naroda kojima je porijeklo daoSem,Hamov brat. Kroz svojuhistorijuosnovali su cijeli niz država kao što su:Alžir,Bahrein,Egipat,Irak,Jordan,Kuvajt,Libanon,Libija,Maroko,Oman,Katar,Saudijska Arabija,Sudan,Sirija,Tunis,Ujedinjeni Arapski Emirati,JemeniPalestinakoja se još bori za svoj nastanak i priznanje. Gledajući sa socijalnog aspekta, Arapi se dijele na stalno-naseljene (ruralni ' fellahin' = seljaci i urbani ' hadar', gradski Arapi) i nomadske Arape, poznajemo ih kaoBeduine.Postoji i više jezično semitiziranih (tačnije arabiziranih) naroda koji nisu etnički Arapi, naročito ima arabiziranih Židova u sjevernoj Africi, Jemenu i Iraku. Arabizirani su i nekiKopti(koji su ipak porijeklom Egipćani,hamitskinarod čiji su preci osnovali egipatsku kulturu i državu). Među hamitskimBerberimatakođer postoji i dosta arabiziranih grupa, nomada koji naseljavajupustinjskepredjele sjeverne Afrike.

Ime Arapi iArabijajavlja se još uasirskimtekstovima kao mâtu arbâi /Arab land/, tačna lokacija ovog područja nije poznata, kasnije se javljaju termini Arabi, Arubu, Urbi. U srodnomhebrejskomjeziku riječ `aravah’ i ‘arav’ označava pustinju, pa bi se moglo prevesti da su Arapi ‘pustinjski narod’.Poluostrvo Arabijaprekriveno je nepreglednim pustinjama i pradomovina je ovog ekspanzivnog naroda koji se proširio preko cijele sjeverne Afrike.

Jezik

uredi

Arapski jezik pripada semitskoj grani semitsko-hamitske porodice, pismo je arapsko.

Vjerski običaji

uredi

Arapi su većinomislamskevjeroispovijesti, što u veliko diktira način njihovog života i njihove običaje. Arapi su također u manjinikršćaniidruzi,te žive uLibanuiSiriji,gdje zahvaljujući vjerskoj mješanosti postoji daleko veća varijacija u tradiciji i običajima.

Muslimanski Arapi su narod koji živi po pravilimaKur'ana.Kuran je često osnova zakona arapskih država kojima su regulirani neki aspekti njihovog života. Među Arapima preovladava patrijarhalni sistem.Poligamijaje u nekim arapskim zemljama dozvoljena. Arapi, kao niŽidovi,ne jedu svinjetinu, i uglavnom se koristi govedina, ovčetina i puretina. U zemljama sjeverne Afrike je poznato nacionalno jelokus-kus,priprema se sa ovčetinom, ribom i raznim povrćem. Umjesto masti Arapi koriste maslinovo ulje i druge masnoće biljnog porijekla, a kolači se često prave od meda.

Svaki Arapin-musliman trebao bi barem jednom u životu otići nahadždžu Meku.

Arapi u Evropi

uredi

Arapima u Evropi zahvaljujemo na znanju o umjetnom navodnjavanju tla, koje se zbog bezobzirnog krčenja šuma počelo isušivati. Iz Španije ovo se znanje proširilo na sjever, prekoAlpasve doIslanda.Španska riječ 'noria', označava stepen navodnjavanja, i nastala je od arapskog nd'ura.Pamuk,koji danas vodi glavnu riječ u tekstilnoj industriji, su u Evropu donijeli Arapi, iz njihov jezika potekao je francuski izraz 'coton' i engleski 'cotton'.

Arapske zajednice

uredi

Također pogledajte

uredi