Balkan
Ovaj članak ili neki od njegovih odlomaka nije dovoljno potkrijepljenizvorima(literatura, veb-sajtovi ili drugi izvori). |
Balkan(iliBalkansko poluostrvo) je historijska i geografska regija jugoistočneEvropetepoluostrvojugoistočne Evrope.Granice poluostrva su neodređene. Balkansko poluostrvo se nalazi izmeđuJadranskogiCrnog mora,a jedna od granica je prostor južno od linije Bugarski zaljev - ušćeDrima. Iako se danas pojam "Balkan" kao jedna od geografskih regija Evrope polahko napušta (regija jeJugoistočna Evropa), i dalje ga neku autori uzimaju kao regiju te postoji više definicija za ograničavanje, ali obično se smatra da Balkan sadrži barem dijeloveGrčke,Albanije,Bugarske,Turskei nekih država bivšeJugoslavije,s ukupnom površinom od 550.000km2i 53 miliona stanovnika.
Regija je dobila ime po planini Balkan (Bugari i Srbi je zovuStara Planina), koja ide kroz centralnuBugarskui prelazi u istočnuSrbiju,dok samo ime "Balkan" dolazi odturskeriječi zaplaninu.Nekad se ta planina zvalaHaemus Mons,što vjerovatno dolazi odtračkeriječiSaimon,koja znači "lanac".
Definicije i granice
Geografska definicija Balkana zasniva se na planinskim lancima, u koje spadajuDinaridi,planina Balkan,Rodopi,Šarplanina iPindus.Njome su isključeni cijelaSlovenijaiRumunijakao i veći dioHrvatske,Vojvodinei ostrvaGrčke.
Čitava kopnena masa ponekad se nazivaBalkansko poluostrvo,jer je na jugu, jugozapadu i jugoistoku okružujeJadransko,Jonsko,Egejsko,MramornoiCrno more.Iako nije riječ o pravom poluostrvu, to se ime često koristi za širu regiju.
Sjeverna geografska granica Balkana ide krozDunavskuiPanonskunizinu, ove nizine ne smatraju se dijelom Balkana. Sjeverna granica Balkana ide rijekamaKupom,SavomiDunavomdo Crnog mora, po geografskom položaju - (sjeveroistočnaSlovenija), (sjeverna, centralna i istočnaHrvatska), (sjevernaSrbija(Vojvodina)) i veći dioRumunije(Transilvanija) - nije dio Balkana.
Zapravo, Balkan nije toliko cjelina zbog planinskih lanaca koliko zbog zajedničke i često nasilne historije. Tu historiju prvenstveno obilježavaju vijekovi potčinjenosti ili borbe sOsmanskim Carstvom,kao i međusobni sukobi u 20. vijeku.
PojamBalkanobojen je negativnim značenjima: nasilje, vjerska i etnička nesnošljivost, sveopća nazadnost i podjeljenost. U engleskom jeziku riječbalkanisation(balkanizacija) označava neizlječivu rascjepkanost i netrpeljivost između frakcija unutar neke grupe. Zato se ta riječ na rubnim područjima izbjegava i ponekad smatra pogrdnom. U nekim zemljama bivše Jugoslavije koristi se i pojambalkanska krčma,koji se proslavio zbogKrležinerečenice: "Kad se u balkanskoj krčmi pogase svjetla, onda sijevaju noževi."
Postoji i neutralniji izraz za Balkan, a to jeJugoistočna Evropa.To nije geografski pojam jer ne obuhvataRumunijuiUkrajinu.Taj se izraz koristi sve više, npr. inicijativaEvropske unijeiz 1999. zove sePakt o stabilnosti za Jugoistočnu Evropu,a on-line novineBalkan Timespreimenovale su se 2003. uSoutheast European Times.
Zemlje koje se nalaze na Balkanskom poluostrvu cijelim teritorijem ili većinom teritorije:
- Albanija100%
- Bosna i Hercegovina100%
- Bugarska100%
- Kosovo100%
- Sjeverna Makedonija100%
- Crna Goraoko 95 % (bez zaliva Boka)
- Grčkaoko 85% (bez ostrva)
- Srbijaoko 75% (bezVojvodine)
Zemlje koje se manjim dijelom nalaze na Balkanskom poluostrvu:
- Hrvatskaoko 47% (teritorija južno od Save i Kupe bez ostrva)
- Slovenijaoko 13% (kranji jug Slovenije)
- Rumunijaoko 9% teritorije (pokraina Dobrudža).
- Turska,oko 5% (njen dio naevropskom kontinentu).
Politički pod Balkan potpadaju sljedeće zemlje: Turska, Grčka, Rumunija, Bugarska, Srbija, Albanija, Sjeverna Makedonija, Kosovo, Crna Gora i Bosna i Hercegovina.
Mnoge regije u državama navedenim kao dio Balkana znatno se razlikuju od ostatka regije, pa zato rubne države ne vole da ih zovu balkanskim zemljama. To prvenstveno vrijedi za Rumuniju, Hrvatsku i Sloveniju, ali i za Grčku.
Druge zemlje koje ne spadaju u Balkan ali su blizu i/ili su igrale važnu ulogu u geopolitici, kulturi i historiju Balkana:
- Kipar
- Mađarska(vidiAustro-Ugarska)
- Austrija(vidi Austro-Ugarska)
- Italija(vidiDalmacija,Istra)
- Rusija(vidiHistorija Srbije)
Priroda i resursi
Većinu regije pokrivaju planinski lanci. Glavni su lanciDinaridiu Hrvatskoj i Bosni, koji se nastavljaju na masiv Šar-Pindusu Albaniji, Makedoniji i Grčkoj. Bugarska imaplaninu BalkaniRodopena granici s Grčkom. Najviši vrh jeMusalau Bugarskoj (2925 m).
Klima jesredozemnanaJadranskog moraiEgejskog mora,okeanskaihumidna suptropskana obaliCrnog mora,dok je u unutrašnjosti umjerenokontinentalna.Sjever poluostrva i planine imaju snježne i mrazne zime, te vruća i suha ljeta. Na jugu su zime blaže.
Na jugu i na obali raste crnogorica. U unutrašnjosti su tipičnesrednjoevropskešume (hrastibukva,u planinamaborijela). Visinska granica šume je 1800–2000 m.
Tlo je općenito loše, osim u ravnicama, gdje su prirodna trava, plodna zemlja i topla ljeta pogodni za oranice. U velikom dijelu regije zemljoradnja loše stoji zbog planina, vrućih ljeta i loše zemlje, što pogoduje samo nekim poljoprivrednim kulturama (naprimjer,maslinamaivinovoj lozi).
Energetski izvori su rijetki. Imauglja,pogotovo u Bugarskoj, Srbiji i Bosni. Raširenija su ležištalignita.Naftaje rijetka, iako postoje mala ležišta u Srbiji, Albaniji i Hrvatskoj. Postoje brojne hidrocentrale.
Među sirovinama je najviše metalne rude. Željezo je rijetko, ali neke zemlje, npr. Bosna i Hercegovina, imaju znatne količinebakra,cinka,kalaja,hroma,mangana,magnezitaiboksita.Neki metali se izvoze.
Prošlost i sadašnjost
Balkan je izravan kopneni put izmeđuZapadne Evropei jugozapadneAzije(Mala AzijaiBliski istok). Zato oduvijek ima vrlo veliku stratešku važnost.
Nekad je veći dio Balkana bio politički ujedinjen podBizantomi zatimOsmanskim Carstvom,a središte oba carstva je ležalo uAnadoliji(koja danas spada u azijski dioTurske).
Iako je pod Bizantskim carstvom spadao u najnaprednije dijeloveEvrope,zadnjih 550 godina Balkan je bio najmanje razvijen dio kontinenta, jer se evropska politika i trgovina okrenulaAtlantskom okeanu,a Osmansko Carstvo je bilo relativno izolirano od glavnih ekonomskih tokova.
Balkanske su zemlje počele sticati nezavisnost u19. vijeku,pa je Balkanski savez 1912-13. uBalkanskim ratovimaodbacio Tursku do njenih današnjih granica.
Prvi svjetski ratje izbio 1914. zbog atentata na nadvojvoduFranza FerdinandauSarajevu.NakonDrugog svjetskog rata,Sovjetski Savezikomunizamjako su uticali na Balkan.
Tokomhladnog rata,većina zemalja Balkana bila je pod komunistima. Ipak,Jugoslavija(1948.) iAlbanija(1961.) raskinuli su sa Sovjetskim Savezom. Jugoslavija se više približila Zapadu i osnovalapokret nesvrstanih.Albanija se u početku okrenulaKini,a kasnije se posve izolirala. Jedine nekomunističke zemlje su bileGrčkaiTurska,koje su tada (kao i danas) bile članice savezaNATO.
Regija je početkom 1990-ih godina bila teško pogođenaratovima na prostoru bivše Jugoslavije,zbog čega jeNATOintervenisao uBosni i Hercegovini,naKosovui uMakedoniji.Danas (2007.) su sve balkanske zemlje u dobrim odnosima sEUiSAD.PitanjeKosovaiAlbanacaopćenito je još otvoreno.
Članstvo u Evropskoj Uniji
Grčkaje članicaEvropske unijejoš od 1981,Slovenija,MađarskaiKiparsu to postali 2004, teBugarskaiRumunijaod 1. januara 2007.Hrvatskaje ušla uEvropsku uniju2013.Sjeverna Makedonija(2005.),Albanija(2006.) iCrna Gora(2007.), su potpisale preliminarne sporazume sEvropskom komisijom,ali nisu na spisaku službenih kandidata i ne zna se kada će biti primljene.
I ostale zemlje su izrazile želju da uđu uEU,među njima iBosna i Hercegovinakoja zbog usporenih reformi, zaostaje u regiji. Pregovori EU saSrbijomzapočeli, nakon što je sklopila historijski sporazum sa Kosovom.Turskaje također zatražila članstvo još 1963, ali ni danas nije članica, iako su sklopljeni određeni carinski sporazumi.
Stanovništvo
Glavni narodi regije:
- Rumuni(22 miliona)
- Grci(10.8 miliona)
- Turci(9.2 miliona u evropskom dijelu Turske)
- Bugari(7 miliona)
- Srbi(6.2 miliona)
- Albanci(6 miliona)
- Hrvati(4.5 miliona)
- Bošnjaci(4.4 miliona)
- Slovenci(1.9 miliona).
- Makedonci(1.9 miliona)
- Crnogorci(0.4 miliona)
Glavne religije su kršćanstvo (pravoslavlje,katoličanstvo) iislam.
Pravoslavljeprevladava u ovim državama:
Katoličanstvoprevladava u ovim državama:
Islamprevladava u ovim državama:
Također pogledajte