Demonim
Demonim(odgrč.δῆμος[dẽmos] — „narod “ili „stanovništvo “iὄνομα[ónoma] — „ime “) jestimenicakojom se označava stanovništvo određenog mjesta ili teritorije, a izvodi se iz imena tog mjesta, odnosno teritorije.[1]
U vrijeme konstituisanja stručnelingvističketerminologije, tokom 19. vijeka, u upotrebi je bio i pojametnikonili skraćenoetnik,ali taj termin je tokom 20. vijeka postepeno napušten u međunarodnim lingvističkim krugovima, prvenstveno zbog toga što je u javnosti dolazilo do miješanja navedenog termina s pojmometnonim,koji ima sasvim drugačije značenje, a odnosi se na imenovanjeetničkepripadnosti.[2]
Značenje i upotreba
urediKao posebna vrsta imenica, demonimi (odnosnoetnikoniilietnici) koriste se za označavanje geografske pripadnosti ili geografskog porijekla. Imenice-demonimi pišu se početnim velikim slovom, dok se iz njih izvedeni prisvojnipridjevi(ktetici) pišu malim slovom. Po pravilu, demonimi se javljaju u oba roda i oba broja.
Na primjer, demonim „Sarajlija” (množ. „Sarajlije” ) označava stanovnikaSarajeva.U ženskom rodu, demonim „Sarajka” (množ. „Sarajke” ) označava stanovnicu Sarajeva.
Pojam demonim, odnosnoetnikonilietnik(prema starijoj terminologiji), ne treba miješati s pojmom etnonim, koji se odnosi na nazive etničkih zajednica, kojima se iskazuje etnička pripadnost. Ova razlika se na poseban način ispoljava kod pojedinih homonima, koji imaju ne samo demonimsko, već i etnonimsko, a ponekad i dodatnopolitonimskoznačenje. Na primjer, imenica „Crnogorci” može imati sva tri značenja:Crnogorcikao demonimski naziv za sve stanovnikeCrne Gorei ljude koji su rodom ili porijeklom sa prostora Crne Gore, Crnogorci kao etnonimski naziv za etničke Crnogorce i najzad, Crnogorci kao politonimski naziv zadržavljane Crne Gore.
Također pogledajte
urediReference
uredi- ^"Definition of GENTILIC".www.merriam-webster.com(jezik: engleski).Pristupljeno 19. 8. 2021.
- ^Ye, Zhengdao (2017).The Semantics of Nouns(jezik: engleski). Oxford University Press.ISBN978-0-19-873672-1.