Etimologija

grana lingvistike koja proučava porijeklo riječi

Etimologijaje grana lingvistike koja proučava porijekloriječi.

Riječi mijenjaju oblik i značenje kroz vijekove, a mogu se i "posuđivati" iz drugihjezika,moguće u promijenjenom obliku (izvorišne riječi se zovuetimoni). Kroz proučavanje starih tekstova i usporedbom s drugim jezicima, etimolozi pokušavaju rekonstruirati historiju riječi - kada su ušle u jezik, iz kojeg izvora, te kako su se mijenjali njihov oblik i značenje.

Etimolozi također pokušavaju rekonstruirati podatke o jezicima o kojima nemamo nikakvih direktnih informacija (na primjer, tekstova). Uspoređujući riječi u srodnim jezicima, mogu se izvesti zaključci o njihovom zajedničkom pretku. Na primjer, na taj način, pokušava se rekonstruiratiindoevropski prajezik.

Sama riječetimologijadolazi izgrčkogἔτυμον(étymon,pravo značenje, od 'etymos' pravi) iλόγος(lógos,riječ).

Narodna etimologija

uredi

Narodna etimologijanaziv je za jezičnu pojavu - sami govornici analiziraju riječi pomoću elemenata (drugih riječi) koje slično zvuče, ali su zapravo nevezane, i nakon toga mijenjaju izvorne riječi. Npr. riječbuldožerse dovodi u vezu sažderatii mijenja ubuldožder.

Narodna etimologija česta je u geografskim nazivima koji su često nasljeđeni od stanovništva koje je prije živjelo na nekom području. Na taj je način nastao toponimCrna Vlastpreoblikovanjem starijeg nazivaČrna Vas(vas=selo,ali ta riječ nije bila shvaćena od novog stanovništva na tom području).

Etimološki nejasneriječi (govornicima nekog jezika to su najčešće tuđice) vrlo se lako usvajaju kao termini za nove pojave, dok se izvedenice koje su etimološki jasne često teže usvajaju. Npr.odvijačje zamjena za terminšrafcigerkoja sasvim ne odgovara, jer ljudi shvaćaju da se s tim alatom izavijajuvijci, a ne samoodvijaju.Budući da ješrafcigerriječ koja se ne može analizirati u bosanskom, može poprimiti bilo koje značenje.

Također pogledajte

uredi

Vanjski linkovi

uredi

Etimološki rječnici naInternetu: