Muza

(Preusmjereno saMuze)

Muze(grčkiΜοῦσα, Moũsa; Μοῖσα, MoĩsailiΜῶσα, Mȭsa:muza), u grčkoj mitologiji božice zaštitnice pjesnika te umjetničkih i znanstvenih disciplina, kćeri Zeusa i Mnemozine. Sama riječ nepoznate je etimologije (najvjerojatnije dolazi od korijenamen-koji označava sjećanje i mišljenje), a s njome su povezani pojmovi muzike (tà mousiká,tj.mousikḗ tékhnē:umijeće pod pokroviteljstvom muza) i muzeja (tὸ Mouseĩon,lat.museum:sjedište muza). Najvjerojatnije su u izvornoj tradiciji bile tri, ali naposljetku se uvriježio broj od devet muza. Rođene na području Pijerije podno Olimpa, prebivale su u gaju na gori Helikonu u Beotiji, gdje su ih posebno poštovali. Mjesto muza i Apolonov kult bili su i gora Parnas s pripadnim izvorom Kastalijom; zbog povezanosti s gorskim izvorima držalo ih se i nimfama.[1]

Baldassare Peruzzi:Muze

Vjerovalo se da muze nadahnjuju slikare, muzičare pjesnike, a samariječmuzakoristi se u prenesenom značenju za onoga ko nadahnjuje umjetnika.

Porijeklo

uredi

PremaHeziodovojTeogoniji,Muze su kćeriZeusa,kralja bogova, iMnemozine,božice pamćenja.AlkmeniMimnermogovore da su Muze kćeriUranaiGeje.Pauzanijetvrdi da su postojala dva naraštaja Muza - prve su Muze kćeriUranaiGeje,a druge su kćeriZeusaiMnemozine.Još je postojalo jedno vjerovanje da suHarmonijinekćeri, no to je u kontradikciji s mitom u kojem plešu naHarmonijinuvjenčanju sKadmejom.

Nazivlje

uredi

Bile su vodenenimfe,povezane shelikonskimi pirenskim izvorom, znane i kaoPieride.Rimljanisu imali nešto slično unimfamaKamenama(izvorCamenae). Posebno su ih štovali uBeotiji,kodHelikona,uDelfimai naParnasu,gdje jeApolonpostao poznat kao vođa muza -Apollon Mousagetes.

Muze su se ponekad nazivaleAganipidamajer su se vezale uz izvor Aganipe. Još su dva izvora - Hipokren i Piren - bila važna za Muze. Još jedan naziv za Muze bio jeKorikideili korikijskenimfepremaKorikijskoj špiljinaParnasu.

Grčkariječmousaoznačava pjesmu. KodPindara"nositi Muzu" znači "pjevati pjesmu". Riječ vjerovatno potječe izpraindoeuropskogkorijenamen-od kojeg su nastale riječi poputmuzika,memorija,mentalan.Pri tomemousike(muzika, muzika) = umjetnost Muza. Druga je vjerovatnoća da potječe od korijenamont-= planina, budući da su živjele na brduHelikonu.

Mitologija

uredi
Izvorne Muze,4. vijek p. n. e.

PremaPauzaniju,postojale su tri izvorne Muze -Aoida(grč.Αοιδη = pjesma, glas),Meleta(grč.Μελετη = vježba, prilika) iMnema(grč.Μνήμη = sjećanje), tzv. starije Muze. UDelfimasu poštovane kao Neta, Mesi i Hipata, što su ujedno i imena triju žicalire.Poslije je pridružena i četvrta Muza -Arha(Arche).

Frans Floris:Atinai Muze,1560.
Hans Rottenhammer:Minerva(Atina) i Muze,1603.

Ovo je kanonskih devet "mlađih Muza":

  • Euterpa(Eυτερπα = razveseljavanje)
Zaštitnicamuzike,lirike.Atribut joj je dvocijevnafrulailiflauta.
  • Kaliopa(Καλλιοπη = lijepa glasa)
Zaštitnicaepskog pjesništvai govorništva. Atributi su joj voštana pločica i pisaljka ili pak svitak papira.
  • Klio(Κλειω = slava)
Zaštitnicahistorijei junačkog pjesništva. Atributi su joj svitak papirusa i lovorov vijenac.
  • Erato(Ερατω = ljupka)
Zaštitnicaljubavnogihimničkogpjesništva. Atribut joj jeliraili pakkitara.
Zaštitnicatragedije.Atributi su joj tragična maska, koturni, bršljanov vijenac.
Zaštitnica svete pjesme ihimni,a također iagrikultureipantomime.Atributi su joj veo i plašt.
Zaštitnica korske lirike. Atributi su joj lira, cimbali, lovorov vijenac.
  • Talija(Θαλεια = cvjetna)
Zaštitnicakomedijeibukolike.Atributi su joj komična maska, pastirski štap, bršljanov vijenac.
Zaštitnicaastronomije.Atribut joj je globus.
Andrea Mantegna:Parnas,1497.

Poznata metoda za pamćenje imena muza naziva se "TUM PECCET".Urenesansiprikazivane su s navedenim atributima.

Platonje klasičnu pjesnikinjuSapfus otokaLezbaprozvao desetom Muzom zbog svoje slave i darovitosti.

Mitologija

uredi

Muze su sudile na takmičenju izmeđuApolonaiMarsije.Pokopale suOrfejovotijelo,Kaliopinasina i nećaka ostalih osam Muza. Oslijepile suTamirisazbog drskosti kad ih je izazvao na nadmetanje.

Muze sjede blizuZeusovatrona te pjevaju o njegovoj moći, historiji svijeta i herojima.

Invokacije

uredi

O junaku mi kazuj, o Muzo, o prometnom onom
Koji se mnogo naluto razorivši presvetu Troju
(...)
I nama, Zeusova kćeri, pripovjedi o tome svemu!

Također pogledajte

uredi

Reference

uredi
  1. ^Kragić, Bruno, ured. (2021)."Hrvatska enciklopedija, mrežno izdanje".Zagreb: Leksikografski zavod Miroslav Krleža.Pristupljeno 1. 2. 2023.

Vanjski linkovi

uredi