Perzijaje zajednički naziv zairanskemonarhijekoje su vladale teritorijom današnjegIranapočevši odKirovogPerzijskog Carstva.

Perzijsko Carstvo oko 500. p. n. e.

Naziv dolazi odgrčke riječiPersis,kojom se označavao današnji Iran, a koja je, pak označavala Kirov klan "Pars" ili "Parsa". U današnjem Iranu je "Parsu" nazvanaprovincijaFars.

GrčkihistoričarHerodotje tvrdio da Perzijanci dolaze od mitskog junakaPerzeja.

IranskišahReza Pahlavije godine 1935. zamolio stranedržaveda ubuduće za njegovu državu umjesto Perzije koriste endonim (udomaćeni izraz)Iran.

Nastanak

uredi

Grcisu prvi dali ime Perzija cijelom Iranu, što dolazi od Parse, domovineAhemenida,današnje pokrajine Fars. Ta je Perzija, uz današnjiIran,uključivala i djelovesrednje Azije,AfganistanaiKavkaza.Narodi ovih područja, povezaniperzijskim jezikomikulturom,potekli su odnomadskihindo-evropskihArijevaca,koji su se doselili na visoravan u 2. vijeku p. n. e.

Od kasnog 6. vijeka p. n. e. Perzijsko Carstvo ahemedinske dinastije, koje je obuhvatalo zemlje od srednje Azije doIndai odEgiptadoSredozemnog mora,200 godina bilo je najveće i najbolje organizovano carstvo u starom svijetu.Kir Veliki,osnivač ovog carstva, po prvi je put ujedinio Iransku visoravan, koja je postala novo središte moći naBliskomiSrednjemIstoku.

Ahemenidska dinastija

uredi

Kir Veliki (559 - 529 p. n. e.)

uredi
Kirova grobnica u Pasargadeu.

Kir Velikidošao je na vlast uAnšanu559. p. n. e. kao nasljednik svoga ocaKambiza I,te je ujedinio nekoliko perzijskih i iranskih grupa. On je također stupio u bliže odnose sBabilonomkoji se u to doba pobunio protivMedijaca,koji su vladali nad Perzijancima. Godine 549. p. n. e. porazio je medijskoga kraljaAstijaga,ušao uEkbatanui postao kraljem Medijaca i Perzijanaca. Došavši na vlast Kir Veliki započinje osvajačkeratove.Kroz sljedeće dvije do tri godine osvajaLidijui grčke gradove uJoniji.Nastavlja osvajačke pohode krećući se prema istoku i proširuje granice carstva doBaktrijeiSogdijanei uz rijekuSir Darju.Nakon što je zavladaoAnadolijomi proširio istočne djelove carstva Kir je svoju pažnju usmjerio naBabilon,te ga osvaja početkom septembra 539. p. n. e. Ova je pobjeda Kiru donijela, ne samoMezopotamiju,nego i cijelo Babilonsko kraljevstvo, koje se protezalo do granicaEgipta.

Prilikom povratka u Iran Kir je poginuo u vojnom pohodu na sjeveroistočnoj granici 529. p. n. e. Njegovo tijelo prenijeto je uPasargade,glavni grad što ga je sam izgradio, navodno na mjestu njegove pobjede nadAstijagom.

Kambiz II (529 - 522 p. n. e.)

uredi

Nakon smrti Kira Velikog 529. p. n. e. na vlast je došao njegov sinKambiz IIČetiri godine kasnije kreće naEgipati napreduje sve do iza Prvog katarakta, a na zapad doKirenaike.Preuzimajući egipatske običaje, proglasio sefaraonom.

Međutim 522. p. n. e. do njega je doprla vijest o pobuni u Perziji. Dok je putovao izSirijeu Perziju, Kambiz II je nesretnim slučajem poginuo. Njegov kopljonošaDarijekoji je poticao iz jednog ogranka ahemenidske dinastije, nastavio je put prema Perziji i uspješno ugušio ustanak.

Darije I. (522 - 486 p. n. e.)

uredi
Darijev pečat.

U prvim godinama svoje vladavineDarije Ikrenuo je premaIndiji,gdje je pripojioSind.U njegovo je doba Perzijsko Carstvo doživjelo najveći procvat, te je uključivalo zemlje od rijekeIndna istoku doLibijena zapadu. Darije I izvršio je i teritorijalnu podjelu carstva na dvadesetaksatrapija.Na čelu njih su bilisatrapikoji su bili ili članovi perzijskih uglednih porodica ili predstavnici lokalnog stanovništva. Darije premješta prijestolnicu iz Pasargade uPersepolis,gdje gradi svoj dvor.

Pred kraj Darijeve vladavine počeo je veliki sukob sGrcima.Deset godina nakon pobune i njenog gušenja u grčkim gradovimaJonije,Darije Veliki poslao jevojskuuGrčku490. p. n. e. Međutim, Perzijanci su poraženi naMaratonu.Darije I Veliki umro je 486. p. n. e.

Pad ahemenidske Perzije

uredi

Darija Velikog nasljeđuje njegov sinKserks I(486-465. p. n. e.). Novi je vladar ugušio pobunu u Egiptu 485. p. n. e, a tri godine kasnije i u Babilonu. U oba je slučaja svoju pobjedu propratio okrutnošću, a onda je 480. p. n. e. sa vojskom od 70.000 ljudi Kserks I krenuo u veliki pohod na Grčku. Međutim, nakon početnog uspjeha, Perzijanci su na kraju poraženi. Drugi dio Kserksove vladavine bio je u znaku gradnje u Persepolisu iharemskihspletki, što je dovelo doatentatana njega 465. p. n. e. Za vrijeme vladavine sljedeća tri kralja, vodio sePeloponeski ratizmeđuSparteiAtina,a Perzija je pomagala čas jednoj čas drugoj strani.

Od kasnog 5. vijeka Perzijsko Carstvo bilo je žarište stalnih sukoba i pobuna. 405. p. n. e. uspjela je pobuna u Egiptu; tri godine kasnijeKir Mlađi,brat kraljaArtakserksa II(405-359. p. n. e.), unajmio je 10.000 grčkih plaćenika i krenuo na istok, zauzetivlast,ali je prilikom tog poduhvata poražen. Artakserks je vratio satrapije satrapima koji su se pobunili 373. p. n. e. Vladavine posljednih kraljeva počinjale su i završavaleubistvima.Godine 336. p. n. e. spletkarenje eunuha Babosa na prijestolje je doveloDarija III.Pet godina kasnije carstvo je zauzeoAleksandar Veliki,te ono postaje dio novoghelenističkog svijeta.

Religija, kultura i umjetnost

uredi

Veliko Perzijsko Carstvo u doba Ahemenida razvilo je svoju posebnu religiju, ali i kulturu i umjetnost.

Religija

uredi
Naqsh-i Rustam (Iran). Ahemenidski hram nazvan "Zoroastrova kocka". (Foto: Ginolerhino 2002.)

PrevoladavajućavjeraPerzije u doba Ahemenida bio jezoroastrizam,što ga je prema predaji osnovaoZaratustra(grč.Zoroaster), a živio je na prelazu iz 7. u 6. vijek p. n. e. Ova religija jedualističkai priznaje vrhovno božanstvo pod imenomAhura Mazda,koje je stvorilo snage dobra, istine isvjetlosti,te njemu suprotstavljenogAhrimanakoji je stvorio sile zla, laži i tame. O Ahura Mazdi zavise dobri duhovi,ahure,dok o Ahrimanu zavise zli duhovi,deve.Sukob ovih dviju strana na kraju završava pobjedom Ahura Mazde.

Zoroastrizam još živi kao religija. Nakonmuslimanskog osvajanja Perzijeveća grupa pristalica zoroastrizma koji nisu htjeli prihvatitiIslam,prebjegla je uIndiju,gdje su nastavili širenje svoje religije. Danas se nazivajuParsima,što znači "Perzijanci".

Kultura i umjetnost

uredi

Kraljevski gradoviPasargada,PersepolisiSusabili su i središtakultureiumjetnosti.Dok je religiozno graditeljstvo bilo siromašno i trijezno, u skladu sa zoroastrizmom, u ovim jegradovimaprimjetan sjaj i prostranstvo kraljevskih palata, sagrađenih odkamena,sjajno ukrašenih i položenih na umjetno uzvišenje, pogodno za obavljanje vjerskih i građanskih svečanosti. Upadljiva je važnost koju u njima imaju trijemovi i apadane, velika, natkrivena prijestolna dvorana. Veliki uticaj na perzijsku umjetnost imale su civilizacije njihovih susjeda:Asirije,EgiptaiBabilona.Veliki niski reljefi isklesani u kamenu kojima su ukrašene kraljevske grobnice i podnožja terasa preuzeti su od Asiraca, dok je Darijeva palata bogata monumentalnim frizovima od obojene opeke uobičajene u Babilonu.

Posebno je bilo razvijenozlatarstvo,u kojem se odražavalaanimalističkamaštastepskihnaroda, te se putem slobodnih i naglih pokreta pretvaralo u elegantne oblike.

Helenističko razdoblje (330 - 150 p. n. e.)

uredi

Za samo osam godina Ahemenidsko Carstvo je palo pod napadimaAleksandra Makedonskog.Nakon pobjede nad vojskomDarija IIIubitki kod Ise,zauzet je grad Susa, a posljednji otpor Ahemenidi pružaju kod "Perzijskih vrata" blizu kraljevske palate uPersepolisu.Otada počinje širenjehelenističkekulture u Perziji.

Ubrzo nakon aleksandrove smrti carstvo se raspalo, a njime su zavladalidijadosi,aleksandrove vojskovođe, koji postaju i osnivačidinastija.Perzijom je tada vladala dinastijaSeleukida.

Sve do250. p. n. e.zajedno sa osvajačima u Perziju prodiregrčki jezik,filozofijaiumjetnost,a grčki postaje jezikomdiplomatijeiknjiževnosti.Jačajutrgovinskeveze s okolnim zemljama, pa i onima na istoku. Sve je razvijenijiPut svilepremaKini,a izIndijeprodirebudizam,dok je zoroastrizam na zapadu izvršio uticaj najudaizam.

Pad kraljevstva Seleukida započeo je dosta rano. Istočne pokrajineBaktrijaiPartijaosamostalile su se 238. p. n. e, a samo je vojna vještinaAntioha IIIodložila osvajanje seleukidske Perzije od strane Parta. U to vrijemeRimska Republikapočinje napadati seleukidsko kraljevstvo, dok se u isto vrijeme uJudejidogađa pobunaMakabejaca,a na istoku se širi kraljevstvoKušana.Na kraju je Perzija podijeljena između Partije iRimskog Carstva.

Partski savez (150 p. n. e. - 226 n. e.)

uredi
Područje pod vlašću Parta na vrhuncu njihove moći (kraj 1. vijeka n. e.).

Partisu od 238. p. n. e. bili nezavisni od Seleukida, ali 170. p. n. e, dolaskom na prijestoljeMitridata Iiz dinastije Aršakida pod njima se ujedinjuju perzijske zemlje, te u gornjem tokuEufratapočinju dijeliti granicu sRimskim Carstvom.Tako ove dvije države postaju ozbiljni protivnici, naročito u borbi za prevlast nadArmenijom.Teško naoružana partskakonjica,podržana vještimstrelcima,bila je dostojan protivnik Rimljana, što se i vidjelo u nizu bitaka, poput one u kojoj je partski vojskovođaSuran,ubitci kod KarhepobijedioMarka Licinija Krasa(Marcus Licinius Crassus), upraviteljaSirije.Mezopotamijase u to doba pretvorila u pravo bojno polje.

U ovom razdoblju uticajhelenističkekulture je počeo popuštati pred izvornim perzijskim običajima. Ipak, partskoj državi je nedostajalo jedinstvo. Vlast je dijelilo sedam klanova koji su se ujedinili u savez, prema kojem je svaki od ovih klanova vladao po jednom pokrajinom. Do 1. vijeka n. e. Partija je sasvim decentralizovana, a njenim područjima, kaofeudima,vladali su lokalni velikaši, dok su zemlju sve više iscrpljivali ratovi s Rimljanima na zapadu iKušanimana sjeveroistoku.

Kraljevi su u takvoj situaciji bili prisiljeni davati sve više samostalnosti lokalnim moćnicima, avazalinisu više bili pokorni kralju. Ipak, posljednji partski kraljArtaban IV.(216-224) uspio je donekle povratiti starumoć,ali to nije dugo trajalo. Perzijski kralj vazal, Ardašir, pobunio se224godine i zauzeoKtesifon,što je označilo i kraj Partskog saveza.

Sasanidsko Carstvo (226-651)

uredi
Kameni reljef prikazuje boga dobra i svjetlaAhura MazdukakoArdašira Iproglašava kraljem. Ahura Mazdin konj gazi mrtvog Ahrimana, boga tame i zla, dok Ardaširov konj gazi mrtvogArtabana V,posljednjeg aršakidskog kralja. Naqš-i Rustam, Iran (oko 230.). Foto: Ginolerhino 2002.

U samo dvije godineArdašir Ipostao je perzijskimšahom,kao prvi vladar iz pokrajineParsnakon Ahemenida, zbog čega su se on i njegovivi nasljednici vidjeli kao nasljednici velikih vladara, Kira i Darija. Nova dinastija nazvana jeSasanidimapo Ardaširovom djedu.

Njihova politika je bila uglavnom osvajačka, tako da su povratili krajeve što su ih Partima bili oduzeli Kušani, te nastavili sukobe sRimskom imperijom.Jednom prilikom su 260. čak i zarobilirimskog caraValerijana.

Svoju snagu i dugotrajnost Sasanidsko Carstvo je ostvarilo kroz snažnu centralizaciju, za razliku od prethodnog partskog razdoblja. Društvo je bilo jasno podijeljeno nakaste,gdje su na vrhu društvene ljestvice bilisveštenici,slijedili su ih vojnici, zatimpisarii na kraju obični ljudi.Zoroastrianizamje postao službenom državnomreligijomi to ne samo u Perziji, nego se širio i ostalim osvojenim pokrajinama. Ostale su religije povremeno progonjene. Posebno je to bio slučaj sKatoličkom crkvom(tada još jedinstvenom prije raskola 1054.), djelimično i zato što je od 4. vijeka postajala službenom religijom Rimskog Carstva. S druge strane,Nestorijanska hrišćanska crkva,koja se 431. odvojila od Katoličke crkve bila je tolerisana, a ponekad i potpomognuta.

Veliko širenje carstva pridonijelo je njegovoj sve većoj nestabilnosti, te su krajem 5. vijeka njegove istočne dijelove osvojili BijeliHuni.Unutar Perzije dogodila se i pobuna sljedbenika filozofaMazdaka(umro oko 529.) koji je propovijedao mješavinudualizmaimanihejstva,te oštro napadao strogu društvenu podjelu u carstvu. Ipak,Kušro I Anuširvan(531.-579.) uspijeva povratiti vlast u državi, te je proširiti doAntiohijeiJemena.Za vrijeme njegovih nasljednika, a posebno zaKušrova II Parveza(590.–628.), carstvo će obuhvatiti cijeliBliski istokiEgipat.Rat sa Rimljanima, koji je nakon toga uslijedio, doveo je do daljnjeg slabljenja Perzijskog Carstva. O pobjedi rimskog caraHeraklijau tom ratu govori iKur'an,koji spominje "pobjedu vjernika", budući da su Rimljani bilimonoteisti,za razliku od Sasanida koji su, kao sljedbenici zoroastrianizma, bili dualisti.

U to doba rasula Sasanidskog Carstva, raste moćarapskoghilafeta,što će za Perziju označiti novo doba.

Arapska vlast i islamizacija (650.-1037.)

uredi

U osvajanjima od 643. do 650. Arapi osvajaju gotovo čitavo područje Perzije, a posljednji sasanidski vladarJazdegerd IIIu narednih desetak godina pokušava vratiti zemlju pod svoju vlast. U tome najprije traži pomoćTurakaiTatara,no muslimani ih s lakoćom pobjeđuju. Potom se obraća za pomoćKinezima,no oni se odbijaju uplesti. I do danas se historičari ne slažu da li je Jazdegerd živio u već osvojenoj Perziji ili negdje na njenim rubnim područjima. Računa se da s arapskom vlašću za Perziju započinjeSrednji vijek.

Zahvaljujući prostranstvu i bogatstvu velike države u kojoj se našla, Perzija u ovom razdoblju daje niz značajnih mislilaca koji će, mnogo kasnije, uticati naevropskurenesansnumisao. Među njima su brojniliječniciifilozofi,poputIbn Sine(latinski,Avićena), astronomi, književnici, hemičari (npr.Zaharija Razija,koji je otkrioalkohol) i matematičari (npr.Al-Kvarizmi,koji je izumioalgoritamialgebru).

Omajadi

uredi
Ornament izKur'ana.Slikar: Al-Bawwâb; početak 11. vijeka

Perzija do 650. postaje dijelom velikogomajadskog halifatakoje se prostire odIberijskog poluostrvado rijekeIndi odAralskog jezeradoArapskog poluostrva.Središte carstva bio jeDamaskuSiriji.

Za vrijeme svoje vlasti, Omajadi su preuzeli perzijski oblik državne organizacije, ali i njihov je uticaj na Perziju bio primjetan.Arapskipostaje glavni jezik službene komunikacije, azoroastrizamje zamijenjenislamom,te se počinju graditidžamije.Ipak, prvih stotinu godina arapske vlasti nije dolazilo do masovnog preobraćanja na islam, a nemuslimanskom stanovništvu bili su nametnutiporezii posebna pravila odijevanja. Među prvim obraćenicima nalaze se velikaši i državni funkcioneri, a polako ih u tome slijedi i seljaštvo. Do kraja 10. vijeka većina Perzijanaca je prihvatila islam i to u njegovojsunitskojverziji.

Perzijskijezik se pokazao otpornijim od ostalih jezika nad kojima je premoć odnio arapski, pa se u ovom razdoblju počeo razvijati prema današnjem iranskom jeziku, uključujući arapske riječi i prešavši s posebne verzijearamejskog pisma,kojim se dotad služio, naarapsko pismo.

Abasidi, Samanidi, Buvajhidi

uredi

Godine 750. Omajade zamjenjujuAbasidi,a Perzija ima sve veću ulogu u državnoj upravi.HalifaAl-Ma'mun(813.-833.), čija je majka bila Perzijanka, seli prijestonicu iz arapskih krajeva uMervna istoku Perzije u današnjemTurkmenistanu.Isti halifa uBagdaduosniva univerzitetDom mudrosti,po uzoru na perzijskiuniverzitet u Gundišapuruiz sasanidskog razdoblja.

Godine 819. istočnu Perziju osvajajuSamanidi,prva izvorno perzijska dinastija nakon arapskog osvajanja. Njihova su središta bilaSamarkand,BuharaiHerat,a u njihovo doba ponovno oživljavajuperzijski jeziki kultura. PjesnikFirdusiu to doba piše svoju epsku pjesmu "Šahname"(Knjiga kraljeva) o perzijskim vladarima.

Zapadnu Perziju 913. osvajajuBuvajhidi,iranski savez plemena s obalaKaspijskog jezera.Njihovo središte postaje gradŠirazna jugozapadu današnjegIrana.

Bio je to početak kraja islamskog teritorijalnog jedinstva naBliskomiSrednjem istoku.

Turska i mongolska vlast (1037.-1500.)

uredi

Ovo je razdoblje označilo kraj arapske vlasti i početak samostalnog razvoja Perzije.

Seldžuci (1037.-1219.)

uredi
Rukopis sa "Sughratovim" (Sokratovim) tekstovima, djelo seldžučkog ilustratora iz 13. vijeka Muzej "Topkapi", Istanbul.

TurciSeldžuci1037. prodiru sa sjeveroistoka na područje Perzije, te stvaraju veliko bliskoistočno carstvo. PodMalik Šahom I(1072.-1092.) i njegovom dvojicom perzijskihveziraNizam al-Mulkom i Taj al-Mulkom, seldžučka se država proširila do krajnjih granica nekadašnjeg Perzijskog Carstva prije arapskih osvajanja, te je graničila sKinomna istoku iBizantskim Carstvomna zapadu.

Nakon Malik Šahove smrti država je podijeljena između njegove četvorice sinova, ali treći od njih,Ahmed Sandžar,nezadovoljan svojim dijelom, preuzima čitavo carstvo, što ostala braća ne priznaju.Mahmud IIproglašava sesultanomsa sjedištemu uBagdadu.Ahmed Sandžar pao je 1153. u zarobljeništvonomadskihTuraka u kojem 1156. i umire.

Carstvo je otada u stalnom raspadanju i više se nikad neće proširiti do svojih prvobitnihgranica,u čemu će ih spriječiti ikrstaši.Nakratko je, krajem 12. vijeka,Torgul IIIbio sultan svih Seldžuka, osimAnadolije,ali pobijedit će gaŠahHorezma,Ala ad-Din Tekiš.Od velikog carstva ostat će još samoSultanatRuma u Anadoliji, a 1260. i njega osvajajuMongolikoji ga dijele na manjeemirate,od kojih je jedan bio prethodnicaOsmanskog Carstva.

U doba Seldžučkoga Carstva u Perziji je cvalasrednjevjekovnaislamska kultura i umjetnost. Tu je djelovao poznati perzijski pisacljubavnepoezijeOmar Hajjam,a nastala su i zapaženaarhitektonskadjela poput džamije uIsfahanu.Ulikovnoj umjetnosti,posebno kod ilustrovanja rukopisa, počinje se uvoditi prikazivanje ljudskih likova.

Vlast Mongola i njihovih nasljednika (1219.-1500.)

uredi

Džingis-kan,vođaMongola,1218. šalje svoje poslanike i trgovce u grad Otrar koji je pripadao Horezmu. Upravitelj grada ih pogubljuje, a Mongoli pljačkaju Otrar i nastavljaju sve doSamarkandai ostalih gradova na sjeveroistoku. Džingis Kanov unukHulagu Kanizmeđu 1255. i 1258. osvaja Horezam,Bagdadi veći dioBliskog istoka,a područjeIranapostajeilkanat,pokrajina ogromnogMongolskog Carstva,a od 1295. postaje nezavisan.

Vladari ilkanata bili su zaštitnici umjetnosti inauke,koje su se razvijale u najboljoj tradiciji iranskog islama.

Oko 1370. pojavljuje se novi osvajač,Tamerlan,koji nastoji obnoviti Mongolsko Carstvo. Samo u Isfahanu pobio je 70.000 ljudi i izgradio kule s njihovim lobanjama. Nakon njegove smrti (1405.) Iran ostaje u ruševinama, a Perzija je kroz sljedećih stotinu godina podijeljena na male emirate kojima vladaju Tamerlanovi nasljednici.

Safavidi (1500.-1722.)

uredi
Riza-i Abbasi,Dvoje ljubavnika,Iran 1630.

Na područjuAzerbejdžana,u graduArdebiluporasla je u međuvremenu moć Ismaila I (1487.-1524.), potomka perzijskogsufijaSafi al-Dina(1252.-1334.). Kao jednogodišnji dječak Ismail je ostao bez oca koji je bio vođa azerbejdžanskihšiita.Vrlo mlad, kao trinaestgodišnjak, proglašava se 1500.šahomsa sjedištem uTabrizu,te ponovno ujedinjava u jedinstvenu Perziju čitava područja današnjeg Irana, Azerbejdžana iIraka,te dobar dioAfganistana.Na taj način osniva dinastijuSafavida.Širenje Safavida prema zapadu zaustavit ćeOsmansko Carstvoubitki kod Haldirana1514.

Nakon sedamdesetak godina haosa u državi 1588. na prijestolje stupa šahAbas I Safavid,s čime počinje kulturna i politička obnova. Glavni grad premješten je u Isfahan, koji ubrzo postaje jednim od najznačajnijih kulturnih središtaislama.Procvat je omogućen i sklapanjem mira s Turcima.

Za vrijeme safavidske vlasti šiitska verzija islama postaje službena vjera u carstvu, a Perzija postaje najvećom šiitskom državom u muslimanskom svijetu, što će Iran ostati sve do danas. Ovo je i razdoblje procvata umjetnosti, posebnoslikarstva,s bogatstvom tema, te arhitekture.

Sporazumom s Osmanskim Carstvom iz 1639. određene su današnje zapadne granice Irana.

Kraj sjaja Perzije (1722.-1914.)

uredi
Nadir Šah; Ilustracija njemačke knjige iz 1769.

Perzija se 1722. našla istovremeno u ratu s carskomRusijomiOsmanskim Carstvom,ali se uspjela se odbraniti. Ipak, safavidska dinastija je znatno oslabila. Nakon pokušaja nasilnog nametanja šiitskog islamasunitskimAfganistancima, posljednji safavidski šah ubijen je iste godine. Otada počinju česte promjene na čelu države, a Perzija nespremna dočekujeevropskakolonijalnaosvajanja.

Tridesetih i četrdesetih godina 18. vijekaNadir Šahće označiti kratkotrajnu obnovu carstva, no nakon njegove smrti na vlast dolazi slabaZand dinastija.Ponovno duže vrijeme stabilnosti nastupit će za vrijeme vladavinedinastije Kajaru razdoblju od 1779. do 1925. Ipak, Perzija je ekonomski slaba i sve više zavisi o velikim silama: Rusiji na sjeveru, iBritanskim CarstvomuIndiji.Svaka od tih sila od nekadašnjeg je perzijskog teritorija zauzela dio za sebe: Rusija je osvojilaAzerbejdžan,TurkmenistaniUzbekistan,BritanijaBahrein,a obje dijeloveAfganistana.Na kraju će 1907. sklopiti Anglo-rusku konvenciju, prema kojoj je podijeljena i sama teritorija Perzije na područjaekonomskoguticaja. Osniva se iAnglo-perzijska naftna kompanija,te počinje crpljenjenaftena jugozapadu Perzije.

Od Prvog svjetskog rata do današnjeg Irana

uredi

Za vrijemePrvog svjetskog ratana području Perzije vodile su se bitke ponajprije izmeđuRusijeiOsmanskog Carstva,i to oko kontrole naftnih polja. NakonOktobarske revolucijeu Rusiji, Turci uspijevaju dobiti premoć, a stanovništvoKavkazai zapadne Perzije prepušteno je gladi. 1918. Britanci uspijevaju malobrojnim jedinicama odvratiti združenenjemačkei turske jedinice i zaštititi naftna polja gotovo do kraja rata. Tokom rata njemački špijuni su čak širili u Perziji glasine da je njemački carVilim II, car Njemačkeprešao na islam, ne bi li tako pridobili naklonost naroda. Ipak Perzija je ostala pod britanskim, a ubrzo isovjetskimuticajem.

godine 1925. dinastiju Kajar svrgavaMuhamed Reza Pahlavite osniva novu dinastiju. Želi modernizovati Perziju, ali ostaje pod dominantnim uticajem stranih sila.

Dana 21. marta 1935. novo službeno ime zemlje postajeIran,a od 1953. doIslamske revolucijemoći će se uporedo koristiti i ime Perzija.

Za vrijemeDrugog svjetskog rataReza Šah Pahlavi proglašavaneutralnost.Budući da je odbio protjerati iz zemlje njemačke inžinjere, koje su saveznici smatrali špijunima, Britanci i Sovjeti u augustu 1941. okupiraju Iran, a Rezu Pahlavija šalju u izgnanstvo. Na prijestolje 16. septembra 1941. postavljaju njegovog sina Muhameda Rezu Šah Pahlavija, koji će nakon rata nastaviti s modernizacijom zemlje, što je uključivaloagrarnu reformu,davanje prava glasaženamai borbu protiv nepismenosti.

Ti su njegovi pokušaji doveli do protesta među muslimanskim vođama, koji su se bojali da će izgubiti svoj uticaj. Šah Mohamad Reza Pahlavi, s druge strane, nije obraćao pažnju na raspoloženje javnosti, te se takmičio u upotrebi represivnih mjera. 1978. i 1979. podižu se mnogobrojni ustanci širom zemlje nakon čega šah bježi uEgipat,a na vlast u Iranu dolaze islamističke vođe, na čelu sajatolahomHomeinijem.Iran postajeIslamska Republika Iran.