Idi na sadržaj

Autarijati

S Wikipedije, slobodne enciklopedije
Ilirska plemena na Balkanu - Autarijati su držali prostor istočne Bosne, zapadne Srbije i sjeverne Crne Gore.

Autarijati(grčki:Αὐταριάται) su bililirskoplemekoje je doživjelo svoj uspon između VI i IV stoljeća p. n. e. O njihovom prisustvu u zapadnim i centralnim dijelovimaBalkanapostoje mnogihistorijskipodaci,filološkinalazi i veliki broj tragova materijalne prirode. Istraživanja o Autarijatima iglasinačkoj kulturi(Glasinac,visoravan u općiniSokolac) iz starijegželjeznog dobazapočela su krajem XIX stoljeća. Poručnik Johan Leksa, prilikom izgradnje puta Han Podromanija-Rogatica,otvorio je prve tumule na visoravni (lokalitet Glasinačko polje-Bjelosavljevići) i tom prilikom je u jednom tumulu iz grupe kraj rijeke Rešetnice naišao, među ostalim nalazima, i na čuvena bronzanaglasinačka kultna kolicakoje "vuku" dvije ptice.Glasinačka kolica,koja se čuvaju u muzeju uBeču,postala su dio udžbenika, knjiga i literature širom svijeta.[1]

Krajem XX stoljeća značajno je porastao interes za ovu temu. Sveobuhvatnu studiju o Autarijatima napisao je historičarSalmedin Mesihović.[2]

Antički historičari o Autarijatima

[uredi|uredi izvor]

HistoričarApijan(oko 165.-90. godine p. n. e.) navodi grčku legendu da su Iliri dobili ime po mitskom Ilirijonu koji je imao sinove Enheleja, Autarija, Dardana, Meda, Taulanta i Pereba, a kćerke Partu, Daortu, Dasaru i druge, koji su svi bili rodonačelnici plemena; redom:Enhilejaca,Autarijata,Dardanaca,Meda,Taulanata,Pereba,Partina,DaorsaiDesareta.Autarijej je imao sina Panonija ili Pajona, a Pajon sinove Skordiska i Tribala i po njima su dobili svoja imenaSkordiscii Tribali.[3]

Pseudo-Skilaks(Skilaks iz Karijande, grčki istraživač iz VI stoljeća p. n. e.) smješta Autarijate sjeverno od "velikog jezera", mogućeSkadarskog jezera(ili moždaHutovog blata). Strabon navodi da ih je bilo i u donjemPomoravlju.

Teopomp(grčki historičar, oko 380-300. godine p. n. e.) zabilježio je priču koja govori o tome kako suKelti,budući da nisu mogli nadjačati Autarijate, pribjegli lukavstvu; znajući da im je neprijatelj sklon piću, priredili su gozbu i potrudili se da Autarijati saznaju za nju. Autarijati su napali, a Kelti se odmah povukli. Ubrzo su Autarijati navalili na hranu i piće i toliko se opili da su ih Kelti lahko savladali.

Historija

[uredi|uredi izvor]

Porijeklo Autarijata se može pratiti unazad kroz historiju sve do proto-Ilirskih stanovnika koji su ubronzano dobanaseljavali područja u jugoistočnojBosnii gornjemPodrinju,u VI stoljeću i oko rijekaLim,TaraiPivate planinaPovleniMaljendoPeštera,a u V stoljeću prodrli su dublje u teritoriju današnjeSrbije.Prije pohoda naPersiju,Aleksandar Makedonskije u cilju učvršćivanja sjevernih granica carstva pokorio ilirsko plemeTribali,a Autarijati su iskoristili priliku i proširili se i na teritorije oslabljenih Tribala.[4]

Seobe naroda kulture polja sa urnama(žara) (en.:urnfield people,njem.Urnenfelderkultur) su značajno izmijenile etničku i kulturnu strukturuPodunavlja,ali njihove seobe nisu u značajnoj mjeri uticale na područje glasinačke kulture u kasnom bronzanom dobu. Stabilizacija koja je uslijedila nakon seoba pokrenula je brzi etnički, kulturni ipolitičkirazvoj zajednice Autarijata. Kao posljedica toga, njihova društvena i politička struktura postala je složenija; plemenska organizacija je prerasla u principate-kneževine sa utvrđenim teritorijama oko VIII stoljeća p. n. e. U tumulusima napravljenim između VII i VI stoljeća pronađeni su veoma bogati "kneževski grobovi"u kojima su sahranjivani pripadnici mjesnih dinastija.

Zbog brojnih vanjskih političkih iekonomskihfaktora, zajednice Autarijata su se u kasnom VI stoljeću p. n. e. ujedinile u jednopolitičko biće.Nakon ujedinjenja, Autarijati se počinju širiti; pretežno na istok, na teritorije plemena Tribali. Osim toga, proširili su se i na jug gdje su nadvladali Ardijejce, njihove stare suparnike s kojima su se dugo vremena borili za kontrolu nad pašnjacima i slanim izvorima. Historičar i arheologJ.J. Wilkesnavodi da se jedan od slanih izvora oko koga su se ova dva ilirska plemena sukubljavala nalazio u blizini Orahovice, mjesta u gornjem toku rijekeNeretve,kodKonjica.Djelovanje Autarijata na prelazu između VI i V stoljeća p. n. e. ostavilo je dubok utjecaj na susjede koji su bili pogođeni njihovom ekspanzijom. Ardijejci su se pomjerili ka obaliJadranskog mora,a Tribali dalje na istok. Ekspanzija Autarijata omogućila im je uspostavljanjahegemonističkekontrole nad datim dijelomBalkanskog poluostrva.

Vladajuća klasa dostigla je vrhunac svog političkog i ekonomskog razvoja u V stoljeću p. n. e. što se može zaključiti iz velikog broja bogatihkraljevskih tumulusai grobova iz tog vremena. Grčki historičar, geograf i filozofStrabon(oko 64. p. n. e. 24. godine n. e.) napisao je o Autarijatima da su "nekada bili najveći i najjači među Ilirima", vjerovatno misleći na navedeni period. Nakon dostizanja ovog vrhunca kod Autarijata počinje faza postepenog opadanja koje završava oko 310. godine p. n. e. njihovim iznenadnim nestankom, i to prije rimskih osvajanja, a vjerovatno zbog migracijaKelta.Diodor(grčki historičar iz I stoljeća) kaže da ih je grčki vladarKasandar(vladao Makedonijom od 305-297. godine p. n. e.) naselio oko planina Orbela (Belasica). Nedugo zatim tu su ih asimilirali Dardanci.[4]

Kulturni običaji

[uredi|uredi izvor]

Jedan od običaja koji su Autarijati praktikovali bilo je ubijanje slabih i ranjenih članova njihove zajednice. Ovim su vjerovatno pokušali spriječiti da njihovi nejaki pripadnici padnu u ruke neprijateljskih plemena i tamo budu mučeni. Naime, J.J. Wilkes navodi da su Autarijati koristili lobanje neprijatelja kao vrčeve za piće, a neprijateljske zarobljenike sakatili i zato nisu željeli da slična ili ista sudbina zadesi i njihove pripadnike.

Autarijati su za sobom ostavili veliki broj tragova materijalne prirode. Do sada je otkriveno više od 100 ostatakagradinau kojima su Autarijati obitavali i nekoliko hiljadatumulusau kojima su sahranjivani. Manji predmeti poput nakita (npr. veoma lijepo izrađene i ukrašene narukvice) i oružja (koplja, mačevi, kacige) otkrivaju mnoge posebnosti originalne etno-kulture Autarijata. Autarijati su imali i kontinuiranu tradiciju proizvodnjemetalnihikeramičkihpredmeta. Pronađene metalne pločice na bogato ukrašenimzlatnimisrebrnimpojasevima tipaMramoracukazuju na vrijednost ove tradicije.[5]

Autarijati su tipičan primjer naroda "gorštaka" koji je sačuvao i sve karakteristike gorštačkog mentaliteta što je vidljivo iz njihovog pridržavanja uz stara vjerovanja. Dokaz za to su pogrebni običaji spaljivanja mrtvih u tumulusima, običaji koji su ostali neizmijenjeni sve do kraja glasinačke kulture.Arheološkinalazi ukazuju da su Autarijati u svojimreligioznimobičajima poštovalikultpredaka i kultbogasunca. Također se mogu pronaći brojni dokazi o postojanju kulta sunca na područjima koja su nekada bila pod kontrolom Autarijata.

Ekonomija Autarijata bila je zasnovana na uzgojustoke,obradi metala, rukotvorinama itrgovini.Ovo je ilirsko pleme izražavalo znatnu potražnju za dobrima koja su proizvodili Grci iItalicii to je bio razlog za veoma razvijenu trgovinu koju su imali s grčkim i italskim trgovcima u 7. i 6. stoljeću p. n. e.

UZemaljskom muzejuuSarajevučuvaju se predmeti pronađeni ugrobnim gomilamanaGlasincukao dio stalne postavke "Bosna i Hercegovina u prahistorijsko doba"

Napomene

[uredi|uredi izvor]
  • Mada se smatra da su nosioci glasinačke kulture bili Autarijati i da se čitav kulturni kompleks može vezati za Ilire ima i drugačijih tvrdnji.
  • Tvrdi se da je planina Tara uSrbijidobila ime prema plemenu Autarijata.

Literatura

[uredi|uredi izvor]
  • J. J. Wilkes, The Illyrians, 1992,ISBN0-631-19807-5
  • Salmedin Mesihović, Amra Šačić, Filozofski fakultet u Sarajevu, 2015 -HISTORIJA ILIRA

Reference

[uredi|uredi izvor]
  1. ^"Alojz Benac-Đuro Basler-Borivoj Ćović-Esad Pašalić-Nada Miletić-Pavao Anđelić - - KULTURNA ISTORIJA BOSNE I HERCEGOVINE".Veselin Masleša, Sarajevo, 1966.Pristupljeno 9. 2. 2016.[mrtav link]
  2. ^"Salmedin Mesihović: Historija Autarijata"(PDF).Filozofski fakultet Sarajevo, 2014.Arhivirano soriginala(PDF),21. 3. 2016.Pristupljeno 9. 2. 2016.
  3. ^"Salmedin Mesihović: Autarijati".Sarajevo, 2007.Pristupljeno 9. 2. 2016.
  4. ^ab"Fanula Papazoglu, -Srednjobalkanska plemena u predrimsko doba. Tribali, Autarijati, Dardanci, Skordisci i Mezi".AKADEMIJA NAUKA I UMJETNOSTI BOSNE I HERCEGOVINE - DJELA KNJIGA XXX, CENTAR ZA BALKANOLOŠKA ISPITIVANJA Knjiga l. SARAJEVO, 1969.Pristupljeno 9. 2. 2016.
  5. ^"Rastko Vasić: Beleške o Glasincu - Autarijati"(PDF).Arheološki institut - Beograd.Pristupljeno 9. 2. 2016.

Vanjski linkovi

[uredi|uredi izvor]