Idi na sadržaj

Disk uvećanja

S Wikipedije, slobodne enciklopedije
Umjetnička adaptacija diska uvećanja dokrendgenskihdvostrukih zvijezda

Disk uvećanja(akrecioni disk,en.akkretion disc)[1]je proces gdjekosmički objektiusisavaju materiju iz okoline čime se njihova masa uvećava.Mladetek nastale zvijezde privlače materiju iz interstelarne okoline, tačnije one materije koja još nije upotrebljena zarađanje zvijezde.Ovaj proces prisutan je i kodgalaktičkih jezgrii time vjerovatno kodcrnih rupa.Dinamika rotirajućeg diska materije ovisi o količini usisanog interstelarnog materijala i jačine magnetnog polja. Postojanjekataklizmičnih promjenjivih zvijezda,odnosnonova,usko je povezano s dvostrukim i rendgenskim dvostrukim zvijezdama.[2] Tzv. akretori mogu biti:bijeli patuljci,neutronske zvijezde,stelarnekao isupermasivne crne rupe.Tok materije naziva seakrecioni tok.

Uzrok i djelovanje[uredi|uredi izvor]

Smatra se da je svaki kosmički objekat u međudejstvu s okolinom. Okolina akretora nije prazna već ispunjenainterstelarnom materijom.Svaki akretor je masivan s gravitacionim poljem (Njutnovi zakoni). Premaopštoj teoriji relativitetamasa iskrivljujeprostorvrijeme,time se akrecija smatra posljedicom geometrije prostora-vremena. Prema tomegravitacijaje uzrok akrecije (diska uvećanja). Pojam usisavanja materije ne odigrava se kao kod usisivača s podpritiskom, već se radi o gravitaconoj sili.[3]Kretanje materije nije direktno usmjereno prema centru crne rupe već dolazi do njenog spiralnog kretanja. Temperatura u vanjskom dijelu iznosi nekoliko hiljada stepeni K a u unutrašnjem nekoliko stotina hiljada stepeni. Boja diska je u vanjskom dijelu crvena a u unutrašnjosti ultraljubičasta. Masa crne rupe može iznositi i do 100.000.000 Sunčevih masa.[4]

Detekcija[uredi|uredi izvor]

Akretori se smatraju najjačim izvorima zračenja u Svemiru. Materija u disku zagrijava setrenjem, prilikom čega nastaje toplotno zračenje. Pored toga moguća je pojava i ciklotronog kao i sinhotronog zračenja ukoliko postoji jako magnetno polje uz brze elektrone (rjeđe i protone). Zračenje djeluje na materiju kroz raspršivanje, apsorpciju i emisiju. Akrecija je bitan proces u fizici. Za razliku odtermonuklearne reakcije,gdje se 0,7% mase pretvara u energiju, akrecija pretvara (Eddingtonova sjajnost) i do 42% materije u zračenje. Time su akretori najpoznatiji, pored GRB-s (Gamma-Ray-Outbursts), izvori zračenja u Svemiru. Uglavnom se ova dva izvora podrazumijevaju kada je riječ o najsvjetlijim objektima.

Poznati objekti[uredi|uredi izvor]

Literatura[uredi|uredi izvor]

  • Combes, Francoise; Haywood, Misha; Collin, Suzy; Durret, Florence; Guiderdoni, Bruno (2013.).Galaksije i kosmologija[Galaxies et cosmologie].3.Prevela:Bisera Cero. Sarajevo: Svjetlost.ISBN978-2-7298-4083-9.Provjerite vrijednost datuma u parametru:|date=(pomoć)CS1 održavanje: ref=harv (link)

Reference[uredi|uredi izvor]

  1. ^"Accretion disk | Astronomy & Formation Processes | Britannica".www.britannica.com(jezik: engleski).Pristupljeno 26. 2. 2024.
  2. ^Astronomie - Planeten, Sterne, Galaxien.Mannheim: Der Brockhaus. 2006. str. 17.ISBN3-7653-1231-2.Provjerite vrijednost datuma u parametru:|date=(pomoć)
  3. ^Müller, Andreas (2007)."Akkretion".Spektrum der Wissenschaft.Pristupljeno 23. 5. 2017.
  4. ^(Combes, Haywood, Collin, Durret, Guiderdoni i str. 57)
  5. ^(Combes, Haywood, Collin, Durret, Guiderdoni i str. 74)

Vanjski linkovi[uredi|uredi izvor]