Idi na sadržaj

Hotinski mir

S Wikipedije, slobodne enciklopedije
Hotinski mir
{{{slika_alt}}}
Hotinski mir odMarcello Bacciarelli
VrstaMirovni sporazum
Potpisan9. oktobar 1621.(1621-10-09)
LokacijaHotin,Moldavija (pokrajina)
Strane

Hotinski mirbio je sporazum izmeđuPoljsko-Litvanske UnijeiOsmanlijskog Carstvakoji je potpisan 9. oktobra 1621. godine nakonbitke kod Hotina,čime je okončanPoljsko-osmanlijski rat.[1][2]Ovaj mirovni sporazum nije rezultirao promjenom granice, ali se Savez složio da zaustavi svoje miješanje uMoldaviji.Obje strane su odnijele pobjedu, jer je Savez smatrao bitku kod Hotina uspješnom zaustavljanjem invazije Osmanlijskog Carstva.

Sporazum je bio prilično povoljan za Savez, ali je i Osmanlijski Sultan dobio ono što je želio. Nije bilo teritorijalnih promjena; potvrđeno je da je granica Saveza i Osmanlija rijekaDnjestar,a Savez je priznao osmanlijsku kontrolu nadMoldavijom.U Savezu i međuukrajinskimkozacima,zaustavljanje ogromne osmanlijske vojske doživjelo se kao velika pobjeda.

Uslovi sporazuma

[uredi|uredi izvor]

Sporazum je najvećim dijelom ponovio ranijiSporazum iz Buše(1617), o kojem su pregovaraliStanisław ŻółkiewskiiIskender-paša.U tom sporazumu ugovoreno je da se Poljska neće miješati u unutrašnje stvari osmanlijskih vazala uTransilvaniji,MoldavijiiVlaškoj,Savez je trebao spriječiti kozake da upadaju u zemlje u Osmanlijskom Carstvu, dok je ustupio Hotin. Zauzvrat, Osmanlijsko Carstvo je obećalo da će zaustavititatarskenapade.

S druge strane, Osmanlije su, iako su stekle priznanje svoje kontrole nadMoldavijom,u mnogo gorem stanju. Primjetno, Chodkiewicz nije bio jedini koji je umro zbog te bitke: sam sultanOsmanplatio je najveću cijenu za neuspjeh svojih planova. Rezultat Hotina i neuspjeh Osmanlija da slomi brojčano nadjačanu vojsku Saveza naveli su Osmana da za to okrivijanjičare.Osman je želio modernizirati vojsku, koju je krivio za poraz; njegovim planovima za modernizaciju su se, međutim, usprotivili tradicionalno nastrojeni janjičari, što je kulminiralo pobunom janjičara 1622. godine, u kojoj je Osman II ubijen.

Granica Saveza i Osmanlija bila je prilično mirna sve doPoljsko-osmanlijskog rata (1633-1634).

Također pogledajte

[uredi|uredi izvor]

Reference

[uredi|uredi izvor]
  1. ^Newton, Michael (17. 4. 2014).Famous Assassinations in World History: An Encyclopedia [2 volumes](jezik: engleski). ABC-CLIO. str. 392.ISBN978-1-61069-286-1.Arhiviranos originala, 1. 12. 2022.Pristupljeno 25. 5. 2023.
  2. ^KURTARAN, Uğur (24. 3. 2022)."DETERMINATION OF THE OTTOMAN-POLISH BORDERS ACCORDING TO THE TREATY OF KARLOWITZ".Osmanli Mirasi Arastirmalari Dergisi.doi:10.17822/omad.2022.211.ISSN2148-5704.