Idi na sadržaj

Igra

S Wikipedije, slobodne enciklopedije
Povlačenje konopca je česta igra zbog jednostavne organizacije, i koja zahtijeva malo opreme.

Igraje strukturirani oblik aktivnosti, koji se obično izvodi radi zabave, a ponekad se koristi kao obrazovno sredstvo.[1]Mnoge igre se također smatraju radom (kao što su profesionalni igrači gledačkih sportova ili igara) ili umjetnošću (kao što su slagalice ili igre koje uključuju umjetnički raspored kao što sumahjong,pasijansili nekevideo igre).

Igre se ponekad igraju isključivo radi uživanja, ponekad i zbog postignuća ili nagrade. Mogu se igrati samostalo, u timovima ili online; od amatera ili od profesionalaca. Igrači mogu imati publiku neigrača, na primjer kada se ljudi zabavljaju gledanjemšahovskogprvenstva. S druge strane, igrači u igri mogu činiti svoju publiku dok dolaze na red da igraju. Često zadjecukoja igraju igru odlučivanje ko je dio njihove publike, a tko igrač je dio zabave.Igračkai igra nisu isto. Igračke općenito omogućavaju neograničenu igru, dok igre dolaze s postojećim pravilima.

Ključne komponente igara su ciljevi, pravila, izazov i interakcija [potrebna višeznačna odrednica]. Igre općenito uključuju mentalnu ili fizičku stimulaciju, a često i jedno i drugo. Mnoge igre pomažu u razvoju praktičnih vještina, služe kao oblik vježbe ili na drugi način imaju obrazovnu, simulacijsku ili psihološku ulogu.

Potvrđeno postojanje igara još 2600. godine p. n. e.[2][3]igre su univerzalni dio ljudskog iskustva i prisutne u svimkulturama.Kraljevska igra Ur,SenetiMancalasu neke od najstarijih poznatih igara.[4]

Mnoge načine zabavljanja nazivamo igrama. Igra se, najopćenitije, razlikuje od manualnog ili intelektualnog plaćenog rada, iako se te dvije aktivnosti u nekim aspektima prepliću. Dobar primjer za izrečenu tvrdnju jesport,koji po svim značajkama spada u kategoriju igara, međutim u profesionalnim okvirima poprima karakteristike koje se obično vežu za tradicionalno shvaćanje rada.

Neke od najpoznatijih igara na ploči sušahitavla,kao i modernijiMonopoly,RiskiScrabble.

Vrste igara

[uredi|uredi izvor]

Sportske igre

[uredi|uredi izvor]
Fudbal je popularan sport širom svijeta.

Sportske igre- Mnogi sportovi zahtijevaju posebnu opremu i namjenska igrališta, što dovodi do uključivanja zajednice mnogo veće od grupe igrača.Gradilimjestomože izdvojiti takva sredstva za organizaciju sportskih liga. Popularni sportovi mogu imati gledaoce koji se zabavljaju samo gledanjem utakmica. Zajednica će se često pridružiti lokalnom sportskom timu koji je predstavlja (čak i ako se tim ili većina njegovih igrača tek nedavno doselila); često se svrstavaju protiv svojih protivnika ili imaju tradicionalno rivalstvo. Igre na travi su igre na otvorenom koje se mogu igrati na travnjaku; površina pokošene trave (ili naizmjenično, na nabijenom tlu) uglavnom manja od sportskog terena (terena). Varijacije mnogih igara koje se tradicionalno igraju na sportskom terenu reklamiraju se kao "igre na travnjaku" za kućnu upotrebu u prednjem ili stražnjem dvorištu. Uobičajene igre na travnjaku uključuju potkovice, sholf, kroket, boćanje i zdjele za travnjak.

Stolne igre

[uredi|uredi izvor]
Parcheesije američka adaptacijaPachisi,porijeklom izIndije.

Stolne igre su igre u kojoj su elementi igre ograničeni na malo područje i zahtijevaju malo fizičkog napora, obično jednostavno postavljanje, podizanje i pomicanje dijelova igre. Većina ovih igara se igra za stolom oko kojeg sjede igrači i na kojem se nalaze elementi igre. Međutim, mnoge igre koje spadaju u ovu kategoriju, posebno igre za zabave, su slobodnije u svojoj igri i mogu uključivati fizičku aktivnost kao što je mimika. Ipak, ove igre ne zahtijevaju veliko područje za igranje, veliku količinu snage ili izdržljivosti, ili specijaliziranu opremu osim one u kutiji.

Igre spretnosti i koordinacije

[uredi|uredi izvor]

Ova klasa igara uključuje bilo koju igru u kojoj se uključeni element vještine odnosi na ručnu spretnost ili koordinacijuoko-ruka,ali isključuje klasu video igara (vidi dolje). Igre kao što su fudbal na papiru ijengazahtijevaju samo vrlo prenosivu ili improvizovanu opremu i mogu se igrati na bilo kojoj ravnoj površini, dok drugi primjeri, kao što sufliper,bilijar,zračni hokej,stolni fudbalistolni hokejzahtijevaju specijalizovane stolove ili druge samostalne module na kojima se igra igra. Pojava sistema kućnihvideo igarauveliko je zamijenila neke od njih, kao što jestolni hokej,međutimzračni hokej,bilijar,fliperistolni fudbali dalje su popularna oprema u privatnim i javnim igraonicama. Ove i druge igre, pošto zahtijevaju reflekse i koordinaciju, generalno lošije izvode osobe u alkoholisanom stanju, ali je malo verovatno da će zbog toga dovesti do povrede; kao takve, igre su popularne kao igre opijanja. Osim toga, namjenske igre za piće kao što su četvrtine i beer pong također uključuju fizičku koordinaciju i popularne su iz sličnih razloga.

Igre na ploči

[uredi|uredi izvor]

Igre na pločikoriste ploču kao središnji alat na kojoj se prate status igrača, resursi i napredak pomoću fizičkih tokena. Mnogi također uključujukockiceilikarte.Većina igara koje simulirajuratsu društvene igre (iako je veliki broj video igara stvoren za simulaciju strateške borbe), a ploča može biti mapa po kojoj se kreću žetoni igrača. Gotovo sve društvene igre uključuju "pokretnu" igru; jedan igrač razmišlja i onda napravi potez, zatim sljedeći igrač čini isto, a igrač može djelovati samo na svom redu. Ovo je u suprotnosti sa igrom u "realnom vremenu" kao što se nalazi u nekim kartaškim igrama, većinisportovai većinivideo igrica.

Neke igre, kao što sušahiGo,potpuno su determinističke, oslanjajući se samo na element strategije za svoj interes. Takve igre se obično opisuju kao "savršene informacije"; jedina nepoznata je tačan misaoni proces nečijeg protivnika, a ne ishod bilo kojeg nepoznatog događaja svojstvenog igri (kao što je izvlačenje karte ili bacanje kocka). Dječije igre, s druge strane, imaju tendenciju da se zasnivaju na sreći, s igrama kao što su Candy Land i Chutes and Ladders gotovo da se ne donose odluke. Prema nekim definicijama, kao što je onaGrega Costikyana,to nisu igre jer ne postoje odluke koje utiču na ishod.[5]Mnoge druge igre koje uključuju visok stepen sreće ne dozvoljavaju direktne napade između protivnika; slučajni događaj jednostavno određuje dobitak ili gubitak u poziciji trenutnog igrača u igri, što je nezavisno od bilo kog drugog igrača; "igra" je onda zapravo "trka" po definicijama kao što je Krofordova.

Većina drugih društvenih igara kombinuju faktorestrategijei sreće; igraTavlazahtijeva od igrača da odluče koji je najbolji strateški potez na osnovu bacanja dvije kocke. Trivia igre imaju veliku dozu slučajnosti na osnovu pitanja koja osoba dobije. Društvene igre u njemačkom stilu su značajne po tome što često imaju manje faktora sreće od mnogih društvenih igara.

Igra s kartama

[uredi|uredi izvor]
Kartaši,Theodoor Rombouts,17. vijek

Igre s kartamakoriste špil karata kao središnji alat. Ove karte mogu biti standardni anglo-američki špil (52 karte) karata za igranje (kao što subridž,poker,remi,itd.), regionalni špil koji koristi 32, 36 ili 40 karata,tarotšpil od 78 karata (koji se u Europi koristi za igranje raznih igara za trik, zajednički poznatih kao igre Tarot, Tarock ili Tarocchi), ili špil specifičan za pojedinačnu igru (kao što je set ili 1000 praznih bijelih karata).UnoiRooksu primjeri igara koje su se prvobitno igrale sa standardnim špilom i od tada su komercijalizirane s prilagođenim špilom. Neke kolekcionarske kartaške igre kao što jeMagic: The Gatheringse igraju s malim izborom karata koje su prikupljene ili kupljene pojedinačno iz velikih dostupnih kompleta.

Neke društvene igre uključuju špil karata kao element igranja, obično za randomizaciju ili praćenje napretka igre. Suprotno tome, neke kartaške igre kao što jeCribbagekoriste ploču s pokretnim igračima, obično za vođenje rezultata. Razlika između ova dva žanra u takvim slučajevima zavisi od toga koji je element igre najvažniji u njenoj igri; Društvena igra koja koristi karte za nasumične akcije obično može koristiti neki drugi metod randomizacije, dok seCribbagemože jednako lako postići na papiru. Ovi elementi kako se koriste su jednostavno tradicionalne i najlakše metode za postizanje svoje svrhe.

Igre s kockicama

[uredi|uredi izvor]

Igre s kockicama koriste određeni broj kockica kao središnji element. Društvene igre često koriste kockice kao element randomizacije, pa stoga svako bacanje kocke ima dubok uticaj na ishod igre, međutim igre kockicama se razlikuju po tome što kocke ne određuju uspjeh ili neuspjeh nekog drugog elementa igre, već su centralni indikator položaja osobe u igri. Popularne igre s kockicama uključujuJamb,Farkle,Buncoi t.d.. Kako su kockice, po svojoj prirodi, dizajnirane da proizvode naizgled nasumične brojeve, ove igre obično uključuju visok stepen sreće, koji igrač može donekle usmjeriti kroz više strateških elemenata igre i kroz načelateorije vjerovatnoće.Stoga su takve igre popularne kao igrekockanja;igraCrapsje možda najpoznatiji primjer.

Domino i igre s pločicama

[uredi|uredi izvor]

Domino igre su u mnogo čemu slične kartaškim igrama, ali generički uređaj je umjesto toga skup pločica zvanih domine, od kojih tradicionalno svaka ima dva kraja, svaki s određenim brojem tačaka ili "pipsa", i svaka kombinacija od dvije moguće krajnje vrijednosti kako se pojavljuju na pločici su jedinstvene u skupu. Igre koje se igraju s dominama uglavnom se fokusiraju na igranje domine iz igračeve ruke na odgovarajući kraj druge domine, a ukupni cilj bi mogao biti da se uvijek može igrati, da se sve otvorene krajnje tačke zbroje u datom broju ili višestruko, ili jednostavno igrati sve domine iz svoje ruke na ploču. Setovi se razlikuju po broju mogućih tačaka na jednom kraju, a time i po broju kombinacija i komada; historijski najčešći set je 2x6, iako su u novije vrijeme uvedeni "prošireni" setovi kao što je 2x9 kako bi se povećao broj dostupnih domina, što omogućava veće partije i više igrača u igri.Muggins,Mexican TrainiChicken Footsu vrlo popularne domino igre.Texas 42je domino igra koja je po svojoj igri sličnija kartaškoj igri.

Varijacije tradicionalnih domina su brojne:triominosu slične u teoriji, ali su trokutaste i stoga imaju tri vrijednosti po pločici. Slično, igra poznata kaoQuad-Ominoskoristi četverostrane pločice.

Neke druge igre koriste pločice umjesto karata; Rummikub je varijanta porodice karata Rammy koja koristi pločice numerisane u rastućem rangu između četiri boje, vrlo slične po sastavu na "paket" od 2 špila anglo-američkih karata.Mahjongje još jedna igra vrlo sličnaremijukoja koristi set pločica s vrijednostima sličnim kartama.

Na kraju, neke igre koriste grafičke pločice za formiranje rasporeda ploče na kojoj se igraju drugi elementi igre.Naseljenici KatanaiKarkasonasu primeri. U svakoj je "ploča" sastavljena od niza pločica; uNaseljenici Katanapočetni raspored je nasumičan, ali statičan, dok se uKarkasonuigra "gradnjom" ploče pločicu po pločicu.Hive,apstraktna strateška igra koja koristi pločice kao pokretne figure, ima mehaničke i strateške elemente sličnešahu,iako nema ploču; sami dijelovi formiraju raspored i mogu se kretati unutar njega.

Igre olovke i papira

[uredi|uredi izvor]

Igre s olovkom i papirom zahtijevaju malo ili nimalo specijalizirane opreme osim materijala za pisanje, iako su neke takve igre komercijalizirane kao društvene igre (Scrabble,na primjer, zasnovan je na ideji križaljke i iks-oks, kompleti sa rešetkom u kutijama su dostupni komercijalno). Ove igre se uveliko razlikuju, od igara koje se usredotočuju na dizajn koji se crta kao što jePictionaryi igre "spoji tačkice" kao što su klice, do igara sa slovima i riječima kao što su Boggle i Scattergories, do pasijansa i logičkih slagalica kao što suSudokui križaljka zagonetke.

Igre pogađanja

[uredi|uredi izvor]

Igra pogađanja ima u svojoj srži informaciju koju jedan igrač zna, a cilj je natjerati druge da pogode tu informaciju bez da je zapravo otkriju u tekstu ili izgovorenoj riječi.Charadesje vjerojatno najpoznatija igra ovog tipa i iznjedrila je brojne komercijalne varijante koje uključuju različita pravila o vrsti komunikacije koja se daje, kao što suCatch Phrase,Taboo,Pictionaryislično. Žanr također uključuje mnoge igre kao što su pobjeda, poraz ili neriješeno, lozinka i sl..

Kompjuterske igre

[uredi|uredi izvor]

Kompjuterske igre

Igre na Internetu

[uredi|uredi izvor]

Igre na Internetu

Društvene igre

[uredi|uredi izvor]

Društvene igre

Reference

[uredi|uredi izvor]
  1. ^"Definition of GAME".www.merriam-webster.com.Pristupljeno 7. 5. 2017.
  2. ^Soubeyrand, Catherine (2000)."The Royal Game of Ur".The Game Cabinet.Pristupljeno 5. 10. 2008.
  3. ^Green, William (19. 6. 2008)."Big Game Hunter".2008 Summer Journey.Time.Arhivirano soriginala,20. 6. 2008.Pristupljeno 5. 10. 2008.
  4. ^"History of Games".MacGregor Historic Games. 2006.Pristupljeno 5. 10. 2008.
  5. ^Costikyan, Greg(1994)."I Have No Words & I Must Design".Arhivirano soriginala,12. 8. 2008.Pristupljeno 17. 8. 2008.

Vanjski linkovi

[uredi|uredi izvor]