Idi na sadržaj

Lasica

S Wikipedije, slobodne enciklopedije
Lasica
Status zaštite:Smanjeni rizik (lc)
Lasica (Mustela nivalis)
Lasica (Mustela nivalis)
Sistematika
CarstvoAnimalia
KoljenoChordata
RazredMammalia
RedCarnivora
PorodicaMustelidae
PotporodicaMustelinae
RodMustela
VrstaM. nivalis
Dvojno ime
Mustela nivalis
Linnaeus,1766.

Lasica(Mustela nivalis) jezvijer,najmanji predstavnik porodicekuna(Mustelidae).[1]

Tijelo je veoma vitko i izduženo, sa dugim vratom i, od glave do repa, uglavnom ujednačene debljine. Noge su joj veoma kratke i tanke, sa veoma nježnim šapama. Na prstima su tanke, oštre kandže, a tabani su između prstiju dlakavi. Kao i ostale kune, lasica ima 34zuba.

Dlakaje cervenkasto-smeđa; rub gornje usne i cijela trbušna strana su bijeli. Usjevernijimdijelovimaarealaboja dlake se adaptivno mijenja u žuto-bijelu, a ponekad i u potpuno bijelu.

U prirodi, lasice žive 7-8 godina. Oglašavaju se siktanjem i (kada je uznemirena) karakterističnim frktanjem.[2]

Lasica je veoma grabežljivi i krvoločnimesojed.Hrani semiševima,sitnimpticamai njihovimjajima.Ponekad napada i krupnijeglodare,lanad, pa i mladesrne.Iako su uglavnom aktivne u sumrak noću, lasice se ponekad mogu susresti i danju. Izuzev sezone parenja, lasice žive samotnjački, ali i u manjim skupinama.

Razmnožavanje

[uredi|uredi izvor]

Lasice se pare dva puta godišnje: sproljeća(februarmart) i tokomljeta.Prva bremenitost traje dva, a druga devetmjeseci.Okot broji 4-7 mladunaca koji su 22-25 dana slijepi. Sišu jedan mjesec., a osamostale se nakon 9-12.Spolnosu zrele pri uzrasto od 9-12 mjeseci.

Rasprostranjenje i ekologija

[uredi|uredi izvor]

Lasicaje široko rasprostranjena uEvropi,sjevernojAzijiiSjeverne Amerike,osimIslanda,Irskei istočneKanade.Najjužnija staništa lasica se nalaze usjevernoj Africi.Introducirana je i naNovi Zeland.U Evropi lasice obično žive u istim područjima kao i srodna im vrstahermelin,koji je nešto krupniji, ali joj je veoma sličan.

Obično žive uz naseljena mjesta, na suhim livadama, poljima i svijetlim šumicama, na rubovima šuma i sl. Obitavaju u dupljama drveća, hrpama kamenja i starim zidinama u jamama-gnijezdima drugihživotinja.Zimi se skriva i u pojatama,podrumima,natavanimai sličnim skrovitim mjestima.

Također pogledajte

[uredi|uredi izvor]

Reference

[uredi|uredi izvor]
  1. ^Marcon E., Mongini M. (1986): Sve životinje sveta. „Vuk Karadžić “, Beograd,ISBN86-307-0016-5.
  2. ^Sofradžija A. (1999): Lovna divljač. Savez lovačkih organizacija Bosne i Hercegovine, Sarajevo, COBISS/BIH-1D 6920454.

Vanjski linkovi

[uredi|uredi izvor]