Idi na sadržaj

Mount Wilhelm

S Wikipedije, slobodne enciklopedije
Mount Wilhelm
Planina
Granitni vrh Mount Wilhelma
Država Papua Nova Gvineja
Nadmorska visina 4 509m

Mount Wilhelms nadmorskom visinom od 4.509 metara najviši je vrhPapue Nove Gvineje.Dio jeplaninskog lanca Bismarck,a vrh je tromeđapokrajinaChimbu,JiwakaiMadang.Vrh je također poznat i kao Enduwa Kombuglu ili Kombugl'o Dimbin na lokalnomKumanskom jeziku.[1]

Planina se nalazi na ostrvuNova Gvinejakoje obuhvata Papuu Novu Gvineju i indonežansku provincijuPapua.Nadmašuje ga vrh Puncak Jaya s 4.884 metara nadmorske visine i nekoliko drugih vrhova indonezijske Papue.

Mount Wilhelm može se smatrati najvišom planinomOkeanije(uključujućiAustralijuiNovi Zeland).[2]U zavisnosti od toga da li se ovaj dio Zemlje smatra dijelom kontinenta Azije ili Australije i Okeanije može se uvrstiti na spisakSedam vrhovakoji obuhvata najviše vrhome svih sedam kontinenata.

Historija

[uredi|uredi izvor]

Otkriće

[uredi|uredi izvor]

Mount Wilhelm dobila je naziv 1888. godine kada se dopisnik njemačkih novina Hugo Zöller uspeo na planinski lanac Finisterre, jugoistočno odMadanga,a planinski lanac Bismarck nazvao po njemačkom kancelaruOttou von Bismarckua četiri najviša vrha oko Mount Wilhema po njegovoj djeci: Ottoberg, Herbertberg, Marienberg i Wilhelmberg.[3]U to doba se činilo da je Ottoberg najviši vrh lanca ali je kasnije otkriveno da je visine od samo 3.500 m a udaljeni Wilhelmberg mnogo viši.[4]

Tek su u augustu 1938. godine Leigh Vial, vladin patrolni službenik i dvojica Niu Giniana izveli prvi zabilježeni uspon. Vial je primijetio da, iako je planina bila blizu ekvatora, snijeg postojao na vrhu planine u vrijeme uspona.[5]

Mount Wilhelm je najpristupačnija planina za planinarski uspon na Papua Novoj Gvineji. Penjači imaju izbor od dvije staze za uspon na ovu najvišu planini u državi. Najčešća ruta vodi od naselja Keglsugl na kraju puta od Kundiawe, u provinciji Simbu. Izazovniji uspon započinje rutom koja vodi od sela Ambullua u pokrajini Western Highlands.

Ruta preko Keglsuga uključuje i uspon kroz planinsku kišnu šumu, a potom duž ledničke doline alpskog travnjaka do jezera Piunde i Aunde. U Piundeu postoje dvije kolibe, jedna je stara stanica za praćenjeAustralijskog nacionalnog univerziteta,a druga koliba je 'A-Frame'. Iako nije tehnički uspon, razni dijelovi rute uspona mogu biti opasni po vlažnom vremenu. Uspon se obično započinje tokom noći kako bi se na vrh stiglo u osvit zore a vremenski mogu trajati od 9 do 24 sata. Druga ruta koja vodi iz Ambullua mnogo je izazovnija i dugotrajnija jer uključuje četverodnevno pješačenje.

Reference

[uredi|uredi izvor]
  1. ^Nolan, Riall W.(1983).Bushwalking in Papua New Guinea(1 izd.).Lonely Planet.ISBN0-908086-41-5.CS1 održavanje: nepreporučeni parametar (link)
  2. ^"Statistical Yearbook of Croatia, 2007"(PDF).dzs.hr.Pristupljeno 9. 4. 2020.
  3. ^Pérusse, Yvon (juli 1993).Bushwalking in Papua New Guinea(2 izd.).Lonely Planet.str.156.ISBN0-86442-052-8.
  4. ^Souter, Gavin (1963).New Guinea: The Last Unknown.Angus & Robertson. str. 76.ISBN0-207-94627-2.
  5. ^Vial, L.G. (maj 1939). "The Kamans".Walkabout.

Vanjski linkovi

[uredi|uredi izvor]