Idi na sadržaj

Plutokratija

S Wikipedije, slobodne enciklopedije

Plutokratija(odengl.plutocracy,koja dolazi odgrč.πλουτοκρατία, komp. od πλοῦτος «bogatstvo» i -κρατία «-vladavins») vladavina bogataša:[1]

  1. Režim, politički i društveni poredak u kome pojedinci ili grupe koje posjeduju imovinsko bogatstvo (financijeri, bankari) imaju snažan uticaj na javni život i direktno i indirektno odlučuju u političkoj i ekonomskoj sferi, često nameću svoj parcijalni interes nad javnim;.
  2. zbirna imenica za klasu koja posjeduje velik kapital, naročito kada čine hegemonističku političku moć u plutokratskom režimu.

Taj se izraz koristi u političkom jeziku najčešće u polemičkom smislu kao supstitut za kapitalistički režim i vladajuću kapitalističku klasu (otud i ironičnioksimorondemoplutokratija).[2]Pandan za feudalnu plutokraciju jearistokratija(kao klasa i kao oblik vladavine).

Većina današnjih zapadnih i svjetskih kapitalističkih država često predstavljaju plutokratiju. To je pogotovo najočitije uSAD-u gdje se na vlast ne može doći bez obilnih financijskih sredstava, a financijeri određuju politiku vlasti u ispunjavanju svojin interesa..

U prvoj polovici XX. vijeka je izrazplutokratijaisto imao pejorativnu konotaciju, jer su ga voljeli koristiti propagandistiTrećeg reichai drugihfašističkih državakako bi naglasili razliku svog tipa kapitalističkog režima od zapadnih kapitalističkih država kao što suFrancuska,Velika BritanijaiSAD.

Usporedi

[uredi|uredi izvor]

Reference

[uredi|uredi izvor]
  1. ^https://languages.oup.com/research/oxford-english-dictionaryplutocracy, pristupljeno 7. februara 2022
  2. ^https://www.treccani.it/vocabolario/ricerca/plutocrazia/pristupljeno 7. feb. 2022.