Idi na sadržaj

Québec

Koordinate:46°49′0″N71°13′0″W/ 46.81667°N 71.21667°W/46.81667; -71.21667
S Wikipedije, slobodne enciklopedije
(Preusmjereno saQuebec)
46°49′0″N71°13′0″W/ 46.81667°N 71.21667°W/46.81667; -71.21667
Québec
Québec(fr)
Kanadska provincija
Zastava
Grb
Uzrečica:Je me souviens
Sjećam se
Država Kanada
Graniči sa
Glavni grad Québec
- Koordinate 46°49′0″N71°13′0″W/ 46.81667°N 71.21667°W/46.81667; -71.21667
Površina 1.542.056km2
- Zemlje 1.365.128km2
- Voda 11,5%
Stanovništvo 7.903.001 (2011)
Gustoća 5,79 /km2
Osnovan 1. pokrajina (sa ON, NS i NB)
Datum 1. juli 1867.
Vlada
- premijer François Legault(CAQ)
Vremenska zona UTC−5, −4
Poštanski broj prefiksi G, H, J
ISO 3166-2 CA-QC
Veb-sajt:www.gouv.qc.ca

Quebecje najveća i druga najnaseljenijaprovincijaKanadei općenito druga po površini administrativna jedinica, poslije teritorijeNunavut.Jedina je kanadska provincija u kojoj je jedini službeni jezikfrancuski. Nalazi na istoku države a glavni grad joj jeQuébec. Ubraja se u jednu od ekonomski najjačih provincija.

Historija

[uredi|uredi izvor]

Područje Quebec su prije dolaska prvihEvropljananastanjivali pripadniciindijanskihplemenaAlgonkiniHjuron.Mada se oko toga vode naučne rasprave u Kanadi se smatra da su prvi Evropljani koji su došli do obala Quebeca biliVikinzi.1535.godinefrancuskimoreplovacJacques Cartierje bio prvi koji je pokušao da uspostavi trajno evropsko naselje u Quebecu. To je pošlo za rukom tek Samuelu de Champlainu koji je1608.godine postavio temelje naselju od kojeg je kasnije postao današnji Quebec siti. Ovo područje je u 16tom, 17tom i prvoj polovini osamnaestog vijeka bilo u vlasništvu Francuske kraljevine. Nakon bitke kod Abrahamove ravni (Battle of the plains of Abraham)1759.godine, i poraza Francuza od strane Ujedinjenog kraljevstva ova provincija trajno prelazi u vlasništvo Britanske krune. Od tada počinjehistorijafrancusko-engleske utrke za prevlast u ovoj provinciji. Anglofono stanovništvo iako malobrojnije zauzet će sva dominantna mjesta u vladi upravi i ekonomiji Quebeca. Frankofono stanovništvo, inače brojnije u Quebecu, boriće se za očuvanje vlastitog zasebnog identiteta i kulture. To je trajalo sve do pedesetih godina dvadesetog vijeka kada znatno brojnije frankofono stanovništvo, zahvaljujući demokratskim promjenama i ustupcima u Kanadi, ponovo preuzima vodeću ulogu uvladi,upravi i ekonomiji ove provincije.

Geografija i klima

[uredi|uredi izvor]

Quebec je najveća provincija u Kanadi. Ukupna površina teritorije ove provincije iznosi 1 542 056 km2.Quebec graniči direktno (putem kopna) ili indirektno (morska granica) sa čak pet kanadskih provincija, jednom kanadskom terirorijom i s triameričkedržave. Područje ove provincije obuhvata veći dio planinskog masiva Kanadskog štita. Ovaj planinski masiv se prostire u centralnim i sjevernim dijelovima provincije. Na jugoistoku provincije nalaze se i dijelovi Apalačkih planina. Na krajnjem jugu provincije nalazi se i dolina rijeke Sv. Lorensa koja odvodi velika jezera. Pošto ima izlaz na dvaokeana;Atlantik i Sjeverni ledeni okean, provincija također ima i vrlo dugu i razvedenu obalu. Quebec obiluje jezerima i brzim riječnim tokovima. Provincija ima tri tipa klime. Dva najviše zastupljena tipa su: polarna i subpolarnaklimau cenrtralnim i sjevernim dijelovima provincije. Južni dio Kvebeka, gdje živi i najveći broj stanovnika, ima oštru kontinentalnu klimu. Zime su ovdje duge i hladne s punu snježnih padavina, a ljeta kratka, topla i vlažna. Glavni grad provincije je Quebec City. Najveći grad u Quebecu jeMontreal.Kvebek ima preko sedam milona stanovnika.

Stanovništvo

[uredi|uredi izvor]

Stanovništvo Quebeca je pretežno francuskog porijekla i pripada francuskom govornom području. U provinciji živi i oko 600 000 anglofonih stanovnika, uglavnom britanskog porijekla. Ovo stanovništvo je ponajviše locirano u Montrealu. Već duži niz godina se u Kanadi vodi javna rasprava oko davanja statusa nacije za pripadnike frankofone grupe u Kvebeku. Mišljenja o ovom pitanju su podijeljena u Kanadi ali i u samom Kvebeku. Naime, mnogi francuski Kvebečani smatraju da pripadaju "Kvebečkoj" naciji a ne kanadskojnacijiili francuskoj manjini u Sjevernoj Americi. Kvebek je i dom za oko jedanest raznih indijanskih plemena.

Ekonomija

[uredi|uredi izvor]

Quebec spada u red ekonomski bolje razvijenih provincija Kanade. Po godišnjem bruto proizvodu provincije, Quebec je trenutno 38.ekonomijau svijetu. Bruto proizvod po glavi stanovnika u 2005. godini iznosio je 29.163američkih dolara.Provincija raspolaže velikim nalazištima ruda imineralakao i ogromnim hidroenergetskim potencijalima. Ovdje je lociran najveći svjetski proizvođačaluminijuma- Alcan. Quebec je velik izvoznik električne energije. U provincije je također prisutna i avio industrija, mašinska industrija kao i informatičko tehnološki sektor. Quebec ima 260 firmi u području avio-industrije koje upošljavaju oko 40.000 radnika. Mnoge svjetski poznate firme iz područja civilne avijacije, vojne avio-industrije kao i industrije za potrebe istraživanjasvemiraimaju ovdje svoje pogone. Montreal je drugi grad u svijetu po zastupljenosti u ovoj vrsti industrije. Pošto je područje Quebeca izuzetno bogato šumom ne začuđuje činjenica da ješumarstvoiindustrija papiraizrazito zastupljena. Na jugu provincije, u dolini rijekeSv. Lorensapostoji značajan udio poljoprivrednog stanovništva. Ovdje se uglavnom uzgaja stoka za potrebe mliječne industrije ali i za potrebe mesne industrije. Također je značajan uzgojvoćaipovrća. Quebec je najveći svjetski proizvođač javorovog sirupa. Južni dio provincije, područje oko Montreala predstavlja svojevrsno putno čvorište, a sam grad Montreal je druga po veličini kanadska-kontejnerska luka i treća luka sjeveroistoka Sjeverne Amerike.

Također pogledajte

[uredi|uredi izvor]