Idi na sadržaj

Serologija

S Wikipedije, slobodne enciklopedije

Serologijaje nauka oserumukrvii ostalih tjelesnih tečnosti.[1]U praksi se ovaj termin obično odnosi namedicinsko-dijagnostičkuidentifikacijuantitijelau serumu.[2]Takva antitijela se obično formiraju kao odgovor na infekciju protiv datogmikroorganizmai drugih stranihproteina.To je odgovor, na primjer, naakutne hemolitičke reakcijezbog nepodudarnostikrviprilikomtransfuzijeili na vlastiti protein (u slučajevimaautoimunih bolesti).

Serološki testovi

[uredi|uredi izvor]
COVID 19 test

Serološki testovi mogu biti izvršena za dijagnostičke svrhe, kada se sumnja nainfekcije,kod reumatskih oboljenja, kao i u mnogim drugim situacijama, kao što su provjera i određivanje pojedincakrvnih grupa.Serološke testovi krvi pomažu za dijagnosticiranje bolesnika s određenim imunim nedostacima, povezanim s odsustvomantitijela,kao što jeX-vezana agammaglobulinemija.U takvim slučajevima, testovi za antitijela će biti dosljedno negativni.

Postoji nekoliko tehnika serologiju koje se mogu koristiti u zavisnosti od antitijela koja se proučava. Osobito uključuju:ELISA-test,aglutinaciju,precipitaciju,komplement-fiksaciju ifluorescencijuantitijela. Neki serološke testove nisu ograničeni na krvni serum pa se mogu provesti i na drugim tjelesnim tekućinama, kao što suspermaipljuvačka,koje imaju (približno) slične osobine seruma. Serološke testovi se mogu koristiti i uforenzici,posebno za dokazivanje delikata u kojima su ostavljeni tragovi krvi, ostalih tkiva ili tjelesnih izlučevina (npr. povezivanje silovatelja sa uzorkom sperme).

Serološko-epidemiološka istraživanja

[uredi|uredi izvor]

Serološka istraživanja često koristeepidemioloziza utvrđivanje prevalencije bolesti upopulaciji.Takva istraživanja se ponekad obavljaju slučajno, uz pretrage anonimno uzetih uzoraka za ne druge medicinske testove.

Reference

[uredi|uredi izvor]
  1. ^"Arhivirana kopija".Arhivirano soriginala,24. 2. 2016.Pristupljeno 25. 4. 2020.CS1 održavanje: arhivirana kopija u naslovu (link)
  2. ^Ryan K. J., Ray C. G., Eds. (2004): Sherris Medical Microbiology. McGraw Hill, New York,ISBN0-8385-8529-9.

Također pogledajte

[uredi|uredi izvor]

Vanjski linkovi

[uredi|uredi izvor]