Idi na sadržaj

Spora

S Wikipedije, slobodne enciklopedije
Spore koje se proizvode u karakterističnom životnom ciklusu

Spore(grč.σπορά –spora= sjeme) jesu jedinicebespolnog razmnožavanjakoje služe za biološku disperziju i preživljavanje, često dugih perioda, nepovoljnih uvjeta života. Nasuprot njima,gametisu jedinicespolnog razmnožavanja.Spore se formiraju u dijeluživotnog ciklusamnogihbiljaka,algi,gljiva,bakterija,paprati,praživotinjeitd.

Spore su posebna rasplodna tjelašca koja proizvode nekiorganizmiu uobičajenim procesimarazmnožavanjai/ili za preživljavanje nepovoljnih životne uvjeta, koje uzrokuju različiti abiotski faktori, kao što su nedostatakhrane,vodeili drugih neophodnih tvari, previsoke ili prenisketemperaturei slično. Spore formiraju bakterije, alge, neke gljive, praživotinje i neke necvjetajuće biljke, kao što su paprati.

Spore su najčešće prisutne kodjednoćelijskih organizama.Mogu bitispolneili nespolne.

U nespolnim sporama genski materijal identičan je roditeljskom zato što nastaju posredstvommitoze.Obično su omotane debelom zaštitnom ovojnicom, što im omogućuje da prežive dugo, čak i desetljeća, sve do pojave povoljnih uvjeta za život. Kad se oni pojave, iz spora se razvije cijelidiploidniorganizam. Bakterijske spore vrlo su otporne, kao, naprimjer, sporetetanusaiantraksa,koje mogu u tlu preživjeti mnogo godina. Već su nalažene njihove spore iz 19. stoljeća, koje su preživjele ikuhanjeu trajanju pet minuta. To je uništavalo bakterije, ali ne i njihove spore. Međutim, proklijale su kad su se stvorili povoljni uvjeti.[1]

Reference

[uredi|uredi izvor]
  1. ^Kornberg A. (1989):For the love of enzymes – The Odyssay of a biochemist,ŠtamparijaUniverziteta Harvard,Cambridge(Massachusetts) –London;ISBN0-674-30775-5,ISBN0-674-30776-3.