Idi na sadržaj

Teorija relativnosti

S Wikipedije, slobodne enciklopedije
(Preusmjereno saTeorija relativiteta)

Albert Einsteinovateorija relativnostisastoji se od dvije naučne teorije na područjufizike:posebne relativnostiiopće relativnosti.Ove su teorije osmišljene kako bi objasnile činjenicu da se elektromagnetskivalovine pokoravajuNewtonovim zakonima kretanja.Elektromagnetski valovi kreću se konstantnombrzinom,nezavisno odkretanjapromatrača. Osnovna ideja obje teorije je da će dva promatrača, koji se nalaze u međusobno relativnom kretanju (tj. kretanju jedan u odnosu na drugoga), izmjeriti različitevremenskei prostorne intervale za iste događaje, ali da će fizikalni zakoni obojici izgledati jednako.

Posebna relativnost

[uredi|uredi izvor]

Einsteinov članak, "O elektrodinamici tijela u kretanju" (1905), uvodiposebnu teoriju relativnosti.Posebna relativnost smatra da promatrači u inercijskim referentnim okvirima koji su u međusobno relativnomjednolikom kretanjune mogu izvesti nikakav pokus kojim bi utvrdili koji od njih je u "apsolutnom kretanju". Teorija postulira da ćebrzina svjetlostiuvakuumubiti ista za oba promatrača (tj. promatraču nepromjenjiva invariantna brzina).

Jedna od prednosti posebne relativnosti je što može biti izvedena iz svega nekoliko pravila:

  • brzina svjetlosti u vakumu je konstantna (299.792.458 m/s)
  • fizikalni zakoni su isti za sve promatrače u inercijskim referentnim okvirima

Opća relativnost

[uredi|uredi izvor]

Opću teoriju relativnostiEinstein je objavio1916.(kao seriju predavanja održanih na Pruskoj akademiji nauke25. septembra1915). Opća teorija relativnosti je geometrijska teorija koja postulira da prisutnostmaseienergije"zakrivljuje" prostorvrijeme, te da ta zakrivljenost utiče na put slobodnih čestica (i općenito svjetlosti). Ova se teorija koristimatematikomdiferencijalne geometrije i tenzora da bi opisalagravitiranjebez korištenjagravitacijske sile.Ova teorija sve promatrače drži ekvivalentnima, a ne samo one koji su u jednolikom kretanju.

Također pogledajte

[uredi|uredi izvor]

Vanjski linkovi

[uredi|uredi izvor]