Idi na sadržaj

Theodore Herzl

S Wikipedije, slobodne enciklopedije
Theodor Herzl
Rođenje
Benjamin Ze'ev Herzl

(1860-05-02)2. maj 1860.
Budimpešta,Kraljevina Ugarska
Smrt3. juli 1904(1904-07-03)(44 godine)
ZanimanjeNovinar,dramaturg,pisac,politički aktivista
Poznat(a) poOsnivač modernog političkog cionističkog pokreta.
Značajna djela
Jevrejska država. Pokušaj modernog rješenja jevrejskog pitanja (objavljen 1896. godine).

Theodor Herzl(ili Herzel) (2. maj1860.-3. juli.1904.) je bioaustrijskiJevrej,novinar,osnivač modernog političkogcionističkogpokreta.

Theodor je rođen uBudimpešti,a odrastao je njemačko-židovskom vremenu koje se nazivaHaskalah.

Herzl je prvi put doživioantisemitizamnauniverzitetuuBeču1882,a kasnije od1891.kada se nalazi u Parizu kao korespondent za jedne bečke liberalne novine. Do tada je Herzl smatrao jevrejski problem socijalnim problemom,1894.je napisao i dramu u kojoj odbacujeasimilacijui konverziju kao rješenje problema. Nadao se da će njegov rad stvoriti diskusiju koja će dovesti do zajedničke tolerancije i poštovanja između kršćana i Jevreja.

1894. se desilaAfera Dreyfusu Parizu o kojoj je Herzl pisao za svoje novine. KapetanAlfred Dreyfusje bio francusko-jevrejski oficir francuske vojske koji je nevin osuđen za izdaju. Tada je Herzl doživio najjače antisemitsko raspoloženje kada su mase ljudi uzvikivale"Smrt Židovima!",a slučaj je doveo do ogromne antisemitske propagande u Francuskoj. To ga je ubijedilo da jedino rješenje za Židove je masovno iseljenje u zemlju koju bi oni mogli zvati svojom. Zaključio je da će antisemitizam uvijek postojati, a to asimilacija nikada neće moći riješiti. Novija istraživanja smatraju da je antisemitski demagogKarl Luegerssa svojim uspješnim antisemitskim kampanjama je imao odlučujući uticaj na Theodora Herzla.

1896. izdao je knjiguDer Judenstaat(Židovska zemlja) u kojoj piše da Jevreji mogu biti prihvaćeni od svijeta ako postanu nacija i narod, a da je jedini odgovor antisemitizmu stvaranje jevrejske zemlje. Jevrejsko pitanje je smatrao međunarodnom političkom temom, a zalagao se da židovska zemlja bude moderna država koja bi bila bazirana na idealima evropske reformacije, a ne religije.

Prvi cionistički kongres je održan uaugustu1897.uBaseluuŠvicarskoj,a Theodor Herzl je bio izabran za prvog predsjednika. Cilj je bio ujedinjenje Jevreja u zajednički rad za stvaranje židovske države u Svetoj Zemlji. Tako je stvorena Svjetska Cionistička Organizacija (WZO), a kongres se održavao svake godine.

Tako je politički cionizam bio rođen. Herzl je koristio ostatak svoga života putujući zemljama i sastajući se s vladarima državama kako bi pridobio njihovu političku i ekonomsku podršku za stvaranje jevrejske države. Umro je već 1904. u Beču od upale pluća i iznemoglosti. Njegovi ostaci su1949.prebačeni na jedno brdo uJerusalemukoje je potom dobilo imeplanina Herzl.

Iako Herzl nije bio prvi sa snom o jevrejskoj zemlji, on je bio prvi koji je pokušao da ostvari svoj san, a pitanje židovskog naroda je podigao na međunarodni nivo.

Cionistički pokret se polako razvio u tri osnovna pravca: 1. Socijalistički cionizam (obrađivanje zemlje,kibuci), 2. religiozni cionizam (rabini, priprema za dolazak Mesije) i 3. kulturalni cionizam (židovska domovina, spiritualni i kulturni centar hebrejstva).

"Life Magazine" je proglasio Theodora Herzla kao jednim od stotinu najuticajnijih ljudi20. vijeka.

Bibliografija

[uredi|uredi izvor]

Vanjski linkovi

[uredi|uredi izvor]