Idi na sadržaj

Trenje

S Wikipedije, slobodne enciklopedije

Trenjejesilakoja se suprostavljarelativnom kretanju,ili tendencija prema takvom kretanju, dvijupovršinekoje se dodiruju. To nijefundamentalna sila,jer je čineelektromagnetne sileizmeđu atoma. Kada se površine, koje su u kontaktu, kreću relativno u suprotnim smjerovima, trenje između ta dva objekta pretvarakinetičku energijuu termalnu energiju, tj. utoplotu.Trenje između čvrstih tijela i fluida (gasovi ili tečnosti) se nazivaotpor sredstva.Trenje u elektroničnim krugovima se zoveelektrični otpor.Suprotno popularnom mišljenju, trenje klizanja nije uzrokovano grubošću površine, već hemijskim vezanjem između površina - prijanjanjem dvaju površina jedna o drugu.[1]

Klasična aproksimacija

[uredi|uredi izvor]

Klasična aproksimacija sile trenja između dva čvrsta tijela je poznato kaoCoulombovo trenje,koje je dobilo naziv poCharles-Augustin de Coulombu.Jednačina glasi:

,

gdje je:

koeficijent trenja,koje je empirijsko svojstvo materijala u kontaktu,
normalna sila,koja je okomita na površina u kontaktu, te
sila trenja, ili, u slučaju ravnoteže, maksimalna vrijednost sile trenja.

Za površine u relativnom kretanju,jekoeficijent kinetičkog trenja(pogledajte ispod),Coulombovo trenje(čitaj: Kulonovo) jeste jednako,a sila trenja je usmjerena suprotno od smijera kretanja jedne površine u odnosu na drugu (pri računanju trenja između dvije slobodne površine koje se kreću jedna preko druge, jedna od njih se uvijek izbacuje i zamjenjuje odgovarajućim reakcijama).

Za površine u mirovanju,jekoeficijent statičkog trenja(koje je najčešće veće od kinetičkog),Coulombovo trenjemože poprimiti bilo koju vrijednost od nule do,a smijer sile trenja je suprotan od smijera kojimbise tijelo kretalo, da nije u ravnoteži.

Koeficijent trenja

[uredi|uredi izvor]

Koeficijent trenjaje bezdimenzionalnaskalarnavrijednost koja opisuje odnossiletrenja između dva tijela i sile koja ih spaja ili čuva spojene. Ovaj koeficijent zavisi od materijala od kojeg su predmeti napravljeni. Vrijednost koeficijenta trenja se kreće u rasponu od nule pa do jedan (0-1).

Vrste trenja

[uredi|uredi izvor]

Statičko trenje

[uredi|uredi izvor]

Sila trenja mirovanja (ili statičkog trenja) jednaka je po intenzitetu i pravcu, a suprotna po smijeru, ukupnoj spoljašnjoj sili koja djeluje na tijelo u pravcu paralelnom podlozi.

Fmax=M*N

M-koef. st. trenja N-normalna sila

Kinetičko trenje

[uredi|uredi izvor]

Primjeri kinetičkog trenja:

Smanjenje trenja

[uredi|uredi izvor]

Energija trenja

[uredi|uredi izvor]

Po zakonu oočuvanju energije,energija se ne uništava pri trenju, iako ima gubitaka u sistemu trenja. Energija se transformiše iz drugih oblika u toplotu.

Kada se neki predmet gurne uz površinu, količina energije koja se pretvori u toplotu se dobija na slijedeći način:

gdje je:
Nnormalna sila,
μkkoeficijent kinetičkog trenja,
xkoordinata duž koje se predmet kreće.

Također pogledajte

[uredi|uredi izvor]

Reference

[uredi|uredi izvor]
  1. ^Beatty, William J. "Recurring science misconceptions in K-6 textbooks".Retrieved 2007-06-08.
  • Tipler, Paul (1998).Physics for Scientists and Engineers: Vol. 1(4th ed. izd.). W. H. Freeman.ISBN1-57259-492-6.|edition=sadrži dodatni tekst (pomoć)

Vanjski linkovi

[uredi|uredi izvor]


Nedovršeni članakTrenjekoji govori ofizicitreba dopuniti.Dopunite gapremapravilimaWikipedije.