Idi na sadržaj

Trepljari

S Wikipedije, slobodne enciklopedije
Trepljari
Koljeno Ciliophora
Vremendski raspon:
EdiakaranSadašnjost
Raznolikost trepljara
Raznolikost trepljara
Sistematika
DomenaEukaryota
CarstvoAnimalia
NatkoljenoAlveolata
KoljenoCiliophora
Doflein, 1901emend.
Sinonimi
  • CiliataPerty, 1852

Trepljariilitrepjaši(lat.Ciliophora,Ciliata) su grupaprotista,do sada svrstavana upraživotinje(Protozoa) prema njihovom striktnoheterotrofnognačina ishrane. Opisano ih je oko 8.000 vrsta, koje naseljavaju slatke i slane vode, kao i vlažna tla. Među njima ima slobodnoživećih, ali i podostaparazitaubeskičmenjacimaikičmenjacima,uključujući ičovjeka.[1][2]

Tijelo cilijata je pokriveno mnogobrojnimorganelamaza kretanje -cilijama(= trepljama). Razmnožavaju sebespolno binarnom poprečnom diobomili pupljenjem, a spolno:konjugacijomiautogamijom.

Građa i funkcija

[uredi|uredi izvor]
Ćelijska strukruraCiliophora:
1 –kontraktilna vakuola,
2 – hranljiva vakuola,
3 –makronukleus,
4 –mikronukleus,
5 – citoprokt,
6 – citofarinks,
7 –citostom,
8 –treplja.
Cilijate u posljednjoj fazi procesa binarne fisije – oblikaaseksualne reprodukcije.

Među protistima,Ciliophoraimaju najsloženiju građu, što se ogleda u stalnom obliku i postojanom položaju ćelijskihorganela,uključujuči i formiranje ćelijskihusta(citostoma),ćelijsko ždrijela (citopharinksa) i ćelijskoganusa(citopiga). Lokacija kontraktilnihvakuolaje takođe stalna, a punjenje i pražnjenje im je sinhronizirano, naizmenično. Tijelo može bitisimetrično ili asimetrično.

Prednji dio tijela mnogih vrsta se diferencira uperistomalno polje,vestibulum,citostomi sistemmembranela.U najprostijoj formi, membranele su sastavljene od 2-3 niza zbijenih treplji sa jedne strane citostoma. Pored njih, sa druge strane citostoma je niz slijepljenih cilija koje formiraju undulentnu membranu. Membranele i undulentne membrane, oko citostoma, obrazuju tzv.adoralnu zonumembranela, čija je glavna funkcija usmjeravanje hrane prema ćelijskim ustima, a jedna od sekundarnih jekretanje.Peristomalno polje, vestibulum i citostom su različito građeni dijelovi, a njihove osobeosti sutaksonomskiznačajne. Treplje imaju važnu funkciju i u prijemu draži. Kod nekih se cilije grupišu u pramenove i formiraju cire (cirri) koje također služe za kretanje, ali ne veslanjem nego slično koračanju.

Ćelijska membranatrepljara je postojana i složeno strukturirana. Iznad nje, kodTintinnidai nekihHypotricha,nalazi se troneživa slojna membrana, tzv.perilema,nepoznate funkcije. Perilema se kod nekih cilijata nalazi samo duž treplji. Građena je od spoljašnje i unutrašnje alveolske membrane. Između njih su pravilno raspoređeni alveolski mješkovi (alveole). One su napunjeneproteinimailipolisaharidima.Alveolska tečnost ima potpornu funkciju, a, prema nekim podacima, služi i za reguliranje ravnotežekalcija.

Alveolske membrane gradepelikulu,ispod koje se nalaziproteinskisloj (epiplazma) sa nepoznatom funkcijom (prema nekima, ona je potporna). Epiplazma je različito diferencirana, a elikula sa alveolama, epiplazmom i dijelomcitoplazmeispod nje čini površinski tjelesni omotač, koji se označava kaokorteks,odnosnoektoplazma.U njoj se nalaze različite strukture, pri čemu se oko osnova cilija nalaze udubljenja plazmaleme. One dublje su u korteksnom dijelu, gdje jebazno tjelašcecilija. Tjelašca se sastoje iz tri različite strukture:

  • kinetodezmalni fibrili,
  • transverzalne mikroubulei
  • postcilijarne mikrotubule.
    Kod nekihCiliophora,u ektoplazmi se nalaze različitiekstruzomi.To su štapićaste trihociste koje se u samoodbrani izbacuju izcitoplazmatskihmješkova – krozćelijsku membranu,kao i toksiciste koje se izbacuju prilikom hpribavljanjaplijena.U ektoplazmi su i kontraktilne vakuole, kao i brojnemitohondrije.

Znatno obimniji dio citoplazme je endoplazma, koja je u stalnom pokretu. U njoj se nalaze makro- imikronukleus,hranljive vakuole i druge organele. Mikronukleusi ili generativna jedra su sitni, a jedina uloga im je u procesimarazmnožavanja;može ih biti jedan ili više. Imaju diploidan brojhromosoma.Makronukleusisu krupna jedra i sa velikim sadržajemDNK.Najčešće je jedan, dva ili više (kod nekih i preko stotinu). Donedavno se smatralo da je njihova funkcija isključivo regulacija ćelijskogmetabolizma,Novija istraživanja, međutim, ukazuju da i makronukleusi učestvuju u spolnom procesu. U najmanju ruku, u njima je pohranjengenetički kodza regulaciju spolnog razmnožavana.

U endoplazmi se nalaze brojne hranljive vakuole, koje se formiraju u citofarinksu – fuzijomendocitskihvakuolasalizosomima.Formirane hranljive vakuole se kreću po citoplazmi, dok se iz njih izvlače svarene materije, a nesvareni ostatak se izbacuje preko citopiga. Za većinu cilijata karakteristično je selektivno uzimanje hrane.[3]

Rearanžmani DNK

[uredi|uredi izvor]
RazvojOxytrichamakronukleusnog iz mikronukleusnoggenoma

Cilijates sadrže dvije vrste jezgra: somatski "makronucleus"(makrojedro) igerminativni"mikronukleus"(mikrojedro). Tokomspolnog razmnožavanjanasljeđuje se amo mikrojedarnaDNK,putemkonjugacije.S druge strane, samo DNK u makronukleusu se aktivno ispoljava ufenotipuorganizma. Makronukleusna DNK potiče iz makrjedarne DNK nakon nevjerojatno opsežnih preuređenja i amplifikacije. Mackonucleus počinje kao kopija mikronukleusa. Mikrojedarnihromosomisu fragmentirana u mnogo manjih komada i amplifikacijom (umnožavanjem) daju brojne kopije. Rezultirajući makrojedarnihromosomčesto sadrži samo jedangen.U roduTetrahymena,mikrojedro ima 10 hromosoma (5 pohaploidnomgenomu), dok ih makronukleus ima preko 20.000.[4] Osim toga, mikronukleusnigenisu isprekidani brojnim "interno eliminiranim sekvencama.Tokom razvoja, makronukleusdeletirai preostalegenskesegmenate. Makrojedarene predodređene sekvence se spojaju, zajedno dajući operativnigen.Tetrahymenaima oko 6.000 interno eliminiranih sekvenci i, tokom ovog procesa, isključuje se oko 15% od mikronukleusneDNK.Proces kontroliraju male molekuleRNKiepigenetičkhromatinski.

Kod nekih, kao što su predstavnici rodaOxytricha,proces je još složeniji zbog "genske jagme": predodređene sekvence mikrojedra su često u različitim rasporedima, kako orijentacija macronukleusnih gena, i tako pored delecija, DNK hromozomskeinverzijeitranslokacijaodređnid dijeloma hromosoma koji su potrebni za obrnutu pojavu. Ovaj proces je vođen dugim molekulama RNK izvedenih iz roditeljskog makronukleusa. Tokom razvojaspirotriha,eliminira se više od 95% od mikrojedarne DNK.

Do nedavno, najstariji poznati fosili cilijata sutintinnidiizordovicijskogperioda. U2007.godini, bjavljen je opis njihovih fosila s iz Doushantuo formacije, od prije oko 580 miliona godina, izediakarskogperioda. Među njima su dva tipa tintinida i mogući predaksuktorija.[5]

Klasifikacija

[uredi|uredi izvor]
Ciliophora
Postciliodesmatophora

Karyorelictea

Heterotrichea

Intramacronucleata

Armophorea

Litostomatea

Spirotrichea

Colpodea

Nassophorea

Phyllopharyngea

Oligohymenophorea

Prostomatea

Plagiopylea

Taksonomija

[uredi|uredi izvor]

Postoji nekoliko klasifikacionih sistema trepljara, od kojih su šire prihvaćene dvije.[6]

Stentor roeseli
Oxytricha trifallax
TrofozoitvrsteBalantidium coli
I
Koljeno
Ciliophora
II
Koljeno
Ciliophora

Također pogledajte

[uredi|uredi izvor]

Reference

[uredi|uredi izvor]
  1. ^Sofradžija A., Šoljan D., Hadžiselimović R. (2003): Biologija 1, Svjetlost, Sarajevo,ISBN9958-10-592-6.
  2. ^Međedović S., Maslić E., Hadžiselimović R. (2000): Biologija 2. Svjetlost, Sarajevo,ISBN9958-10-222-6.
  3. ^Matoničkin I., Habdija I., Primc-Habdija B. (2005): Beskralješnjaci - biologija nižih avertebrata. Školska knjiga, Zagreb,ISBN978-953-0-30825-1.
  4. ^Mochizuki K. (2010):. "DNA rearrangements directed by non-coding RNAs in ciliates".Wiley Interdisciplinary Reviews: RNA.1(3): 376–387.doi:10.1002/wrna.34.PMID21956937.CS1 održavanje: dodatna interpunkcija (link)
  5. ^Li, C.-W.; et al. (2007). "Ciliated protozoans from the Precambrian Doushantuo Formation, Wengan, South China".Geological Society, London, Special Publications.286:151–156.doi:10.1144/SP286.11.
  6. ^Lynn D. (2008): The ciliated protozoa. 3rd Ed. Springer. Berlin,ISBN978-1-4020-8238-2.

Vanjski linkovi

[uredi|uredi izvor]