Idi na sadržaj

Ugljična nanocijev

S Wikipedije, slobodne enciklopedije
Snop karbonskih nanocijevi, snimljenihskenirajućim elektronskim mikroskopom.

Karbonskananocijevje nanoskopska struktura koja se sastoji od atomakarbona(C)[1]u obliku šupljeg cilindra. Cilindri su obično zatvoreni na krajevima polu-fulerenskimstrukturama.

Nanocijevi su konstruisane sa omjerom dužina-promjer, čak do 132,000,000:1, što je više nego kod bilo kojeg drugog materijala.

Postoje tri tipa karbonskih nanocijevi i to tzv. "armchair" (fotelja), cikg-cak i spiralne (helical) nanocijevi. Ova tri tipa imaju različite simetrije. Karbonske nanocijevi mogu biti duge i nekoliko stotina nanometara. Neki ih smatraju posebnim formama fulerena. Za proizvodnju makroskopskih materijala koji su građeni od karbonskih nanocijevi, karbonske nanocijevi se slažu ili u snopove, jedna do druge tako da sačinjavaju trokutastu rešetku. To su jednozidne nanocijevi (Single-Walled Carbon Nanotubes (SWNTs).

Druga vrsta su višezidne cijevi (Multi-Walled Carbon Nanotubes - MWNTs) i one se dobijaju kada se cijev manjegradijusastavlja u cijev većeg radijusa, pa onda unutar treće cijevi još većeg radijusa itd. Ugljične nanocijevi se već koriste u pojedinim komercijalnim tehnologijama poputdisplay-a. Karbonske nanocijevi je otkrioSumio Ijima1991. godine.

Karbonske nanocijevi su jedan od najviše spominjanih gradivnih blokovananotehnologije.Imaju stotinu puta veću otpornost na istezanje odčelika,toplotnu provodljivost bolju od najčistijeg dijamanta i električnu provodljivost sličnu bakru.

Reference[uredi|uredi izvor]

  1. ^"carbon nanotube | Properties & Uses".Encyclopedia Britannica(jezik: engleski).Pristupljeno 22. 4. 2018.

Vanjski linkovi[uredi|uredi izvor]