Idi na sadržaj

Ustavna monarhija

S Wikipedije, slobodne enciklopedije
Oblici vladavine
Republički oblik vladavine:
Predsjednička republika sa potpunimpredsjedničkim sistemom
Polupredsjednički sistems izvršnim predsjednikom i odvojenim šefom vlade koji vodi ostatak izvršne vlasti a kojeg imenuje predsjednik i odgovoran je zakonodavnoj vlasti
Parlamentarna republikasa predsjednikom čija je uloga ceremonijalna dok izvršnu vlast predstavljapremijerčija uloga zavisi od povjerenja zakonodavne vlasti
Republika sapredsjednikomkoji ima izvršnu vlast,a kojeg bira zakonodavno tijelo

Monarhijski oblik vladavine:
Ustavne monarhijesa monarhom čija je uloga ceremonijalna dok izvršnu vlast predstavljapremijer
Ustavne monarhijekoje pored monarha imaju i premijera ali gdje monarh i dalje ima značajnu izvršnu i/ili zakonodavnu vlast

Države u kojima su obustavljene ustavne odredbe vlade (npr.vojnom diktaturom)
Države gdje se oblik vladavine ne uklapa ni u jedan gore navedeni sistem (npr. Prelazne vlade, nejasne političke situacije ili ne postojanje vlade)
Ustavne monarhije sa parlamentarnim sistemom su obojene ucrveno.Druge ustavne monarhije (lila) imaju monarha koji ispoljava politiki utjecaj, iako sa određenim restrikcijama.

Ustavna monarhijaje oblikmonarhijskevladavine ustanovljenustavnimsistemom koji prihvata izabranog ili nasljednogmonarhakao šefa države. Moderne ustavne monarhije obično primjenjuju konceptpodjele moćigdje je monarh ili nosilacizvršne vlastiili ima samo ceremonijalnu ulogu. Monarhija u kojoj monarh ima apsolutnu vlast naziva seapsolutistička monarhija.

Kao najočigledniji primjer ustavne monarhije, brojni autori uzimajubritanski parlamentarizami to iz više razloga:

  • s obzirom na to da jeVelika Britanijabila najveća kolonijalna sila, svoj politički sistem nametnula je i svojim kolonijama (od kojih su neke i danas zadržale taj sistem poputAustralije,Kanade
  • zbog duge tradicije koja je u britanskom načinu razmišljanja sve, a "sve stvari se mjere po dužini i respektabilnosti sopstvene tradicije" (prof. dr Vladimir Prvulović, "Komparativni politički sistemi").

Dakle, britanski parlamentarizam bi se mogao svrstati u sistem saradnje vlasti koji postoji u ustavnoj monarhiji, uz tradicionalni utjecaj i smenjivanje na vlasti dvije najjače političke partije i uz tradicionalno razvijen sistem građanskih i političkih prava i osnovnih sloboda. U Britaniji nikada nije postojao (niti sada postoji) pisani ustav u klasičnom smislu te riječi. Ova monarhija funkcioniše kao ustavna na bazi odredbi brojnih povelja, konvencija, parlamentarnih i sudskih odluka, ugovora i drugih pravnih akata izhistorijekoji se odnose na sistem vladavine, položaj i prava monarha i drugih institucija vlasti.

Za razumijevanje funkcioniranja britanskog oblika ustavne monarhije, neophodno je upoznati se sa najvažnijim periodima njenog razvoja, kao i sa evolucijom i transformacijom njenih osnovnih političkih institucija vlasti. Ukratko rečeno, historija Britanije predstavlja historiju borbe različitih društvenih slojeva za vladavinu prava, a protiv apsolutističke vlasti monarha. U tom smislu se kaoprvi stvarni demokratski pravni aktu historiji modernih društava uopšte, spominje engleskaMagna charta libertatum(Velika povelja o slobodama) iz1215.godine. Ova povelja, proglašena od strane kraljaIvana Bez Zemlje,zapravo predstavlja kompromis engleskog kralja i velikaša kojim seograničavaju neka prava monarhai uspostavljaju prava kontrole i predhodne saglasnosti viših staleža sa uredbama vladara. Dakle, Velika povelja je značajna kao prvi akt i temelj političkog procesa evolucije od apsolutizma ka parlamentarizmu, tj. od jake kraljevske vlasti ka predstavničkom sistemu u Britaniji.

Sljedeći važan korak ka uspostavljanju ustavne monarhije i ograničenju apsolutne vlasti kralja u Britaniji, bilo je usvajanje aktaThe Articles of the Baronsiste godine kada je usvojena i Velika povelja (1215. godine), što je za jedan sloj britanskog društva (grofove i visoku aristokratiju) značilo zaštitu od nekontrolisanih zahvata engleskog kralja u posjede barona. Međutim, oba ova akta (iako su imala značaj u zaštiti "društvenih" interesa jednog sloja društva - aristokratije), imala su ograničen domet, jer nisu štitili interese širokih narodnih masa.

Taj važan ustavnoravni posao utvrđivanja i izgradnje pravnih osnova monarhističkog uređenja u Britaniji nastavljen je mnogo kasnije, usvajanjem značajnih dokumenata -Peticije o pravima(1628),Habeas Corpus Act-a (1679.) iBill of rights(1689). Tim aktima nazirao se začetak budućeg britanskog parlamentarizma, jer je uspostavljenDom lordovai Dom komuna koji, u manje-više nepromjenjenom obliku, postoje i danas u Britaniji. Također, definitivno je ukinuto i dotadašnje kraljevsko pravo na veto (u18. vijeku), čime se Parlamentu obezbjeđuje centralna pozicija u oblasti donošenja zakona, tj. njegova zakonodavna vlast.

Također pogledajte[uredi|uredi izvor]