Idi na sadržaj

Vlaška

S Wikipedije, slobodne enciklopedije
Ovaj članak se odnosi na oblast u današnjoj južnojRumuniji.Postoje druge oblasti koje se zovu Vlaška poputMoravske VlaškeiVelike Vlaške(TesalskaVlaška).
KartaRumunijes Vlaškom predstavljenom žutom bojom.

Vlaška(rumunski:Țara Românească) iliValahija(staroruski:Влашская Земля;latinski:Valachia) je historijski i geografski regionRumunije.Nalazi se sjeverno odDunavai južno odJužnih Karpata.Podijeljena je na dva dijela,Muntenija(Velika Vlaška) iOltenija(Mala Vlaška). Nastala je kaokneževinau ranom 14. stoljeću od straneBasaraba Ikoji se pobunio protiv ugarskog kraljaKarla I Roberta,iako prvi spomen Vlaške datira iz povelje koju je ugarski kraljBela IVdaovojvodiSeneslavu1246. godine. Vlaška je od 1417. do 1859. godine prihvatilasuzerenstvoOsmanlijskog carstva,sa kratkim periodima ruske okupacije između 1768. i 1854. godine. Godine 1859. Vlaška se ujedinjuje saMoldavijomčime formirajuUjedinjenu kneževinu,koja je 1866. godine usvojila ime Rumunija i službeno postalaKraljevina Rumunija1881. godine.Trianonskim sporazumom1920. godine,Transilvanijaje izdvojena iz Mađarske i pripojena Kraljevini Rumuniji formirajući modernu rumunsku državu.

Historija[uredi|uredi izvor]

Antičko doba[uredi|uredi izvor]

TokomDrugog Dakijskog rata(105. - 106.) zapadna Oltenija je postala dio rimske provincijeDakije,dok su dijelovi Vlaške postali dio rimske provincijeMezije.Nakon utvrđivanja rimskih granica naDunavu271. godine, područje sjeverno od Dunava su napali i naseliliGotiiSarmati.Izgradnja mosta izmeđuSucidaveiEskusa328. godine ukazuje da je došlo do značajne trgovine s narodima sjeverno od Dunava. Period Gotske vladavine završen je dolaskomHunauPanonsku nizijui uništenjem 170 gotskih naselja sa obje strane Dunava.

Rani srednji vijek[uredi|uredi izvor]

TokomVelike seobe naroda,Slaveni su se naselili na teritoriji Vlaške čime su došli u direktni kontakt saBizantijskim carstvomkoji je zauzimao južnu obalu Dunava. Bizantijski generalPriskje 593. godine porazio Slavene,AvareiGepidena budućem vlaškom teritoriju, dok su Slaveni 602. godine pretrpjeli presudan poraz na tom području. Vlaška je bila pod kontrolomPrvog Bugarskog carstvaod 681. godine do Ugarskog osvajanjaTransilvanijekrajem 10. stoljeća. Nakon Bizantijskog osvajanja Bugarske 1018. godine, Vlaška je došla pod kontroluPečenezakoji su proširili svoju vlast tokom 11. stoljeća. Oni su poraženi odKumanaiz južne Rutenije 1091. godine, nakon čega su nastali mali polisiVlahau kojima su vladalikneževiivojvode.

Kneževina Vlaška[uredi|uredi izvor]

Prvi pisani dokaz o lokalnim vojvodama je vlaški vojvodaLitovoj(1247. - 1278.) koji je odbio datidanakugarskom kraljuLadislavu IV.Njegov nasljednikBarbat(1278. - 1290.) je iskoristio slabljenje Kraljevine Ugarske za ujedinjenje svih vlaških polisa i nezavisnost od Ugarske. Kneževinu Vlašku je, prema lokalnoj tradiciji, stvorioRadu Negru(1290. - 1310.) koji se pobunio protiv ugarskog kraljaKarla Ii preuzeo vlast na teritoriji sa obje strane rijekeOltosnivajući svoju rezidenciju uKampulungukao prvi vladardinastije Basarab.Njegov nasljednikBasarab Ije nakonbitke kod Posade1330. godine zauzeo ugarske gradoveFagaraš,AlmašiKiliju.

Geografija[uredi|uredi izvor]

Vlaška se prostire sjeverno odDunavai južno odKarpatskih planina.RijekaOltdijeli Vlašku na dvije oblasti: istočdi dio,Muntenija,i zapadni dioOltenija.Na jugu, Vlaška je graničila sBugarskomiOsmanlijskim carstvom,a na sjeverozapadu sTransilvanijom,teMoldavijom,na sjeveristoku.

Glavni gradje mijenjan tokom vremena, odCurtea de Argeș(Curteja na Argešu), doTrgovištei konačnoBukurešt.

Značajni vlaški vladari[uredi|uredi izvor]

Također pogledajte[uredi|uredi izvor]

Vanjski linkovi[uredi|uredi izvor]