Idi na sadržaj

Zapad

S Wikipedije, slobodne enciklopedije
Ruža kompasa gdje je zapad označen crveno.

Zapadiliokcidentjedna je od glavnihstrana svijetaili tačkekompasai na suprotnom je smjeru odistokai pravac je u kojemSuncezalazi naZemlji.

[uredi|uredi izvor]

Da biste išli na zapad pomoću kompasa za navigaciju (na mjestu gdje je magnetnisjeveristi smjer kao pravi sjever) potrebno je postaviti smjer od 270°.

Zapad je smjer suprotan smjeruZemljine rotacijeoko svoje ose, i stoga je opći smjer prema kojemSunceizgleda da neprestano napreduje i na kraju zalazi. Ovo nije slučaj na planetiVeneri,koja rotira u suprotnom smjeru od Zemlje (retrogradna rotacija). Za posmatrača na površini Venere, Sunce bi izlazilo na zapadu i zalazilo na istoku[1]iako Venerini neprozirni oblaci sprečavaju posmatranje Sunca sa površine planete.[2]

Kontinuirano kretanje prema zapadu prati krug geografske širine.

Premakonvenciji,zapad se na mapama nalazi na lijevoj strani, ako to nije drugačije označeno, i označava se sa 270° ili 9 sati. Na suprotnoj je strani u odnosu naistoki okomit na pravacsjever-jug.

Najčešća oznaka za zapad na kartama ikompasimajeengleskaoznakaW(West).

Zbog smjera Zemljine rotacije, na mnogim mjestima u srednjim geografskim širinama (tj. između 35 i 65 stepeni geografske širine) preovlađuje vjetar sa zapada, poznat kao zapadni.[3][4]

U kulturi

[uredi|uredi izvor]

Termin "Zapad" se često koristi kao odrednica na zapadni svijet, koji uglavnom uključuje države zapadneEvropeiSjeverne Amerike.

Koncept zapadnog dijela Zemlje ima svoje korijene uZapadnom rimskom carstvui zapadnom kršćanstvu. Tokomhladnog ratatermin "Zapad" se često koristio za države članiceNATO-a, nasuprot tada postojećemVaršavskom paktuiPokretu nesvrstanih.Termin je preživio i do danas ali sa nešto dvosmislenijim značenjem.

Reference

[uredi|uredi izvor]
  1. ^"Space Topics: Compare the Planets".The Planetary Society.Arhivirano soriginala,18 February 2006.Pristupljeno12 January2016.
  2. ^Serge Brunier(2002).Solar System Voyage.Prevod: Dunlop, Storm. Cambridge University Press. str. 40.ISBN978-0-521-80724-1.
  3. ^Glossary of Meteorology (2009)."Westerlies".American Meteorological Society. Arhivirano soriginala,2010-06-22.Pristupljeno2009-04-15.
  4. ^Sue Ferguson (2001-09-07)."Climatology of the Interior Columbia River Basin"(PDF).Interior Columbia Basin Ecosystem Management Project. Arhivirano soriginala(PDF),2009-05-15.Pristupljeno2009-09-12.