Idi na sadržaj

Zeus

S Wikipedije, slobodne enciklopedije
(Preusmjereno saZevs)
Zeus
Zeus de Smyrne, otkriven uSmirna1680.[1]
GrupeOlimpski bogovi
RoditeljiReja (mitologija),Kron
Suprug(a)Hera
BraćaHad,PosejdonandDemetra;Hiron
SestreHera,Hestija,
MitologijaGrčka mitologija

ZeusiliZevs(grč.NΖεύς,Zeús;GΔιός,Díos) vrhovni jestarogrčkibog,vladarOlimpa,bog neba i grmljavine. Njegova žena ujedno je i njegova sestraHera,ali je imao vrlo mnogo potomaka s ostalim božicama i smrtnicama. Zeusov pandan urimskoj mitologijijeJupiter,a uegipatskojAmon.Njegova mitologija i moći su slične, iako ne identične, onima indoevropskih božanstava kao što suJupiter,Perkun,Perun,Indra,DijusiZojz.[2][3][4][5][6]

Etimologija[uredi|uredi izvor]

Zeusovo grčko ime povezano je sie.korijenom*dey-= svijetliti, odnosno*dyēws= danje nebo. U nominativu je njegov oblikΖεύςπατερ, a u genitivu seZeúsmijenja uΔιός.To možemo povezati s glavnim bogom Indoevropljana -*dyēws ph2tēr= božanski otac.[7][8]Usp. usanskrtudyauš pítā.Iz istog korijena dolazi ilat.ime Zeusovog pandana u rimskoj mitologiji, Jupitera:Iupiter,Iovis< stlat. Diovis, odgenitivau ie. -*dyeu-ph2tēr.

Opis[uredi|uredi izvor]

Zeusov hram u Olimpiji

Ljuti je gromovnik koji gađa munjama; dobri bog koji daje kišu. Njegova sveta ptica bila jezlatnioraokojeg je uvijek držao pored sebe, a često je i sam preuzimao orlovo obličje. Poput Zeusa, orao je biosimbolsnage, hrabrosti i pravde. Zeusovo najdraže drvo jehrast.

ZeusoviEpiteti

  • Olympios- označavalo je Zeusovo kraljevanje kao vrhovnog boga Olimpljana, a i na panhelenskom festivalu uOlimpiji.
  • Panhellenios- Zeus svih Helena, posvećen mu je poznatEakovhram u Egini.
  • Xenios- zaštitnik gostoljubivosti i gostiju, spreman osvetiti se svakom ko učini nešto nažao strancu.
  • Horkios- čuvar zakletvi, otkriveni bi lažljivci morali napraviti Zeusov kip, najčešće u Olimpiji.
  • Agoraios- pazio je nad poslovima i samomagoromte kažnjavao nepoštene trgovce.

Umjetnost[uredi|uredi izvor]

Zeus je vrlo često prikazivan ugrčkoj umjetnosti,kao bradati muškarac u srednjim godinama. Najveličanstveniji je njegov prikaz u Olimpiji. Vrlo se često prikazuje i uz Heru, u staroj Grčkoj, a i urenesansi.Agostino Carraccije naslikao slike Jupitera iJunone,pandana Zeusa i Here.

Kult[uredi|uredi izvor]

Olimpija je bila središte svih onih koji su htjeli častiti svog vrhovnog boga. Ondje su se održavale i poznateOlimpijske igre.Postojao je i Zeusov oltar napravljen od pepela, od ostataka žrtvovanih životinja. Ovdje je bio iZeusov kip u Olimpiji,jedno odsedam svjetskih čuda.Božanski kip odslonovekosti iebanovine,bogato ukrašenzlatomi dragim kamenjem. Vjerovalo se da ga je napravio kiparFidija,a Grci su smatrali nesretnim onog ko nije vidio taj kip. Uz njega su vezane i brojne legende.

Rođenje[uredi|uredi izvor]

Zeusova glava, bista uBritanskom muzeju.

Kronje naučio od svojih roditelja da će ga svrgnuti njegov sin, baš kao što je on to učinio svom ocuUranu,nakon što ga je kastrirao.[9]Progutao je svoje potomke -Demetru,Heru,Hada,Hestiju,Rejinui njegovu djecu, da se proročanstvo ne bi ispunilo.[10]Kad su se rodiliPosejdoni Zeus,Rejaje iznijelaGejiplan da spasi svoju djecu.[11]Rejaje potajno rodila Zeusa naKreti,[12]i dala ga na čuvanjeGeji,aKronuje dala kamen umotan u povoje (poznat kaoomphaloskamen), koji je on progutao nesvjestan da to nije njegovo dijete.[13]Također je, prema nekim izvorima, progutao ikozumisleći da jePosejdon.

U nekim verzijama mita Zeusa je na Kreti odgojila kozaAmalteja,aKouretes,naoružani plesači vikali su i pljeskali da bi sakrili djetetov plač odKrona.U drugoj verziji mita, Zeusa je odgojilanimfaAdamantejakoja ga je sakrila objesivši ga na drvo užetom tako da je bio između zemlje, neba i mora kojima je vladao njegov otac Kron. Posljednja verzija mita govori da ga je odgojila njegova baka,Geja.Postoje još rjeđe priče da ga je odgojilanimfaKinosura koju je, da bi joj zahvalio, Zeus postavio međuzvijezdeili da ga je odgojilanimfaMelisa koja ga je dojila kozjim mlijekom.

Svrgavanje Krona[uredi|uredi izvor]

John Flaxman: Zeus na prijestolju, s Hermesom i Atinom<, svojom djecom, ilustracijaOdiseje,1810.

Kad je narastao, Zeus je iskoristio napitak koji mu je dalaGejai dao gaKronukoji je tako je povratio svoje potomke u obrnutom redoslijedu: prvo kamen, zatim kozu, a potom ostale potomke.[14]Kamen je stavljen u pokrajinuPiton,nazvanu po istoimenom čudovištu. U drugoj verziji mitaMetidaje dalaKronusredstvo za izazivanje povraćanja da bi ispljunuo svoje potomke.[15]Treća verzija govori da je Zeus rasjekao njegov trbuh. Nakon što ih je oslobodio, Zeus je u ratu, tzv.Titanomahijizajedno sTitanima,Gigantima,Hekatonhirima,Kiklopimai svojom braćom i sestrama svrgnuo svog oca. Nakon toga je zatvorioTitaneuTartar,sve osimAtlanta,Epimeteja,Metidu,OkeanaiPrometeja.Geja je potom rodila čudovišteTifonakojim bi se osvetila za zatvorene Titane, ali je Zeus ipak pobijedio.

Naposljetku su pobijedili nakon desetljeća ratovanja te su seolimpski bogovidogovorili i izvlačeći slamke raspodijelili vlast: Zeus je lukavstvom dobio nebo i zemlju, Posejdon more, a Had podzemni svijet.[16]

Zeus i Hera[uredi|uredi izvor]

Zeusova žena je njegova sestraHera.Zeus i Hera stalno su se sukobljavali. Uvrijeđena njegovim prijevarama, ona ga je često ponižavala na sitne spletkarske načine. Iako joj je Zeus povjeravao svoje tajne, a ponekad i prihvatao njene savjete, on joj nikada nije potpuno vjerovao, a ona je dobro znala da je u stanju da se i na nju baci munjom ako bi ga uvrijedila preko izvjesne granice. Sa Herom imaAresa,Hefesta,IlitijuiHebu,ali neke verzije mita donose da je Hera tu djecu rodila sama, uglavnom zato što je bila ljubomorna jer je Zeus sam na svijet donioAtinu.

Hieros gamos[uredi|uredi izvor]

Hieros gamosili "svetibrak"je slavlje vjenčanja Zeusa i Here, a slavili su ga i ljudi. Slavljeno je i uRimu.UAtinije bio poseban mjesec za to slavlje.

Michelangelo:Leda i labud, Zeus u liku labuda, 1530.
Tizian:Otmica Evrope, 1559. - 1562.
Rembrandt:Otmica Ganimeda, 1635.
Zeus sa štapom, na prijestolju

Vanbračne veze[uredi|uredi izvor]

Majka
Djeca
Ananka
  1. Mojre(Srde)
    1. Atropa
    2. Klota
    3. Laheza
Demetra
  1. Perzefona
Diona
  1. Afrodita
Hera
  1. Ares
  2. Ilitija
  3. Hefest
  4. Heba
Eos
  1. Ersa
Leta
  1. Apolon
  2. Artemida
Maja
  1. Hermes
Metida
  1. Atena
Mnemozina
  1. Muze(izvorne tri)
    1. Aoida
    2. Meleta
    3. Mnema
  2. Muze(novijih devet)
    1. Kaliopa
    2. Klio
    3. Erato
    4. Euterpa
    5. Melpomena
    6. Polihimnija
    7. Terpsihora
    8. Talija
    9. Uranija
Selena
  1. Ersa
  2. Nemeja
  3. Pandija
Talasa Afrodita
Temida
  1. Astreja
  2. Dika
  3. Hore
Majka
Djeca
Egina Eak
Alkmena Heraklo
Antiopa
  1. Amfion
  2. Zet
Kalisto Arkad
Karma Britomart
Danaja Perzej
Elara
  1. Titija
Elektra
  1. Dardan
  2. Jazion
Evropa
  1. Minos
  2. Radamant
  3. Sarpedon
Eurinoma Harite(Gracije)
  1. Agleja
  2. Eufrozina
  3. Talija
Himalija
  1. Kronios
  2. Spartaios
  3. Kytos
Jodama Teba
Ija Epaf
Lamija ???
Laodamija Sarpedon
Leda
  1. Kastor i Polideuk
  2. HelenaTrojanska
Mera Lokrus
Nioba
  1. Arg
  2. Pelazg
Olimpija Aleksandar Veliki
Pluta Tantal
Podarga
  1. Balije
  2. Ksant
Pira Helen
Semela Dioniz
Tajgeta Lakedemon
Talija Palici
Nepoznata majka Lite
Nepoznata majka Tiha
Nepoznata majka Ata
Zeus s lovorovim vijencem,4. vijek p. n. e.

Poznate su i brojne alegorije o Zeusovojseksualnojnaravi i njegovim djelima. Kad mu je majka Reja, predvidjevši kakve će sve nezgode izazvati njegova pohlepna priroda, zabranila da se ženi, on joj je ljutito zaprijetio da će je silovati. Ona se na to smjesta pretvorila u otrovnuzmiju,ali Zeusa ni to nije obeshrabrilo nego se i on pretvorio u mužjaka te je, savivši se oko nje u nerazrješiv čvor, ostvario svoju prijetnju.

Zeus se upuštao u brojne afere, ali se često bojao Herinih reakcija te svojim izabranicama dolazio u raznim obličjima.Evropije došao u obličjubika,Ledikaolabud,Kalistije došao u obličjuApolona/Artemide,Danaji,Perzejovojmajci, stigao je u obličjuzlatnekiše.

Upuštao se u veze i s muškarcima, a najpoznatiji je mit oGanimedukojeg je u obličju orla doveo na Olimp da mu postane ljubavnikom ivinotočom.Usprkos brojnim slabostima karakterističnima za posve običnog čovjeka, Grci su ovog vrhovnog boga posvuda obožavali, posebno u Dodoni i Olimpiji. Od svih sinova najdraži mu jeHeraklokojeg je posmrtno uzvisio na Olimp kao božanstvo, a od kćeri Atena. Zeus je imao vezu s Ganimedom nakon što je njegov brat Posejdon bio zaljubljen u Pelopsa.

Svrgavanje Zeusa[uredi|uredi izvor]

Gustave Moreau:Prometej, s orlom, Zeusovom životinjom

Zeusov otac Kron svrgnuo je svog ocaUrana,a to se isto trebalo dogoditi i samom Zeusu.Eshilu svomOkovanom Prometejudonosi da jePrometejznao koja će Zeusova žena nositi dijete koje će ga svrgnuti, ali nije htio to reći. To je bio još jedan razlog njegova kažnjavanja, stoga ga je Zeus okovao za stijenu gdje mu je orao, Zeusov simbol, kljucao jetru koja bi, budući da je bioTitan,svakog dana bila obnovljena.

Zeus sa orlom, vaza u Louvreu

Ija:Pa zar je Zeusu ikad pasti s prijestolja?

Prometej:S veseljem, mislim, gledala bi zgodu tu!
Ija:A kako ne bih, kad od Zeusa trpim zla?
Prometej:Ta da je tako, prosto li je eto znat.
Ija:A ko će njemu žezlo otet kraljevsko?
Prometej:Sam sebi -- taštog srca svoga snovima.
Ija:A kako? Kaži, ako nema štete ti!
Prometej:Pirovat pir će, s kog će jednom kajat se.
Ija:Sa bićem božjim, ljudskim? Kaži, smiješ li?
Prometej:Što pitaš, s kakvim? To se kazat ne smije.
Ija:A hoće li ga žena svrgnut s pnjestola?
Prometej:Jest! Sina boljeg, nego je otac, rodit će.
Ija:A nema li mu lijeka od te kobi zle?
Prometej:Ne, - ako ovih ne riješim se okova!

Također pogledajte[uredi|uredi izvor]

Reference[uredi|uredi izvor]

  1. ^The sculpture was presented toLouis XIVasAesculapiusbut restored as Zeus, ca. 1686, byPierre Granier,who added the upraised right arm brandishing thethunderbolt.Marble, middle 2nd century CE. Formerly in the 'Allée Royale', (Tapis Vert) in theGardens of Versailles,now conserved in theLouvre Museum(Official on-line catalog)
  2. ^Thomas Berry (1996).Religions of India: Hinduism, Yoga, Buddhism.Columbia University Press. str.20–21.ISBN978-0-231-10781-5.
  3. ^T. N. Madan (2003).The Hinduism Omnibus.Oxford University Press. str. 81.ISBN978-0-19-566411-9.
  4. ^Sukumari Bhattacharji (2015).The Indian Theogony.Cambridge University Press. str. 280–281.
  5. ^Roshen Dalal(2014).Hinduism: An Alphabetical Guide.Penguin Books.ISBN9788184752779.Entry: "Dyaus"
  6. ^Greška kod citiranja: Nevaljana oznaka<ref>; nije naveden tekst za reference s imenomHyllested&Joseph
  7. ^"Zeus".American Heritage Dictionary.Pristupljeno 3. 7. 2006.
  8. ^Robert S. P. Beekes,Etymological Dictionary of Greek,Brill, 2009, str. 499.
  9. ^See Gantz, pp. 10–11;Hesiod,Theogony159–83.
  10. ^Gantz, str. 41; Hard 2004,p. 67–8;Grimal,s.v. Zeus, str. 467;Hesiod,Theogony459–67.Compare withApollodorus,1.1.5,who gives a similar account, andDiodorus Siculus,70.1–2,who doesn't mention Cronus' parents, but rather says that it was an oracle who gave the prophecy.
  11. ^Hard 2004,str. 68;Gantz, p. 41; Smith,s.v. Zeus;Hesiod,Theogony468–73.
  12. ^Hard 2004,str. 74;Hesiod,Theogony479–84.According to Hard 2004, the "otherwise unknown" Mount Aegaeon can "presumably... be identified with one of the various mountains near Lyktos".
  13. ^Hansen,str. 67;Hard 2004,str. 68;Smith,s.v. Zeus;Gantz, str. 41;Hesiod,Theogony485–91.For iconographic representations of this scene, seeLouvreG 366;Clark,str. 20, figure 2.1andMetropolitan Museum of Art06.1021.144;LIMC15641;Beazley Archive214648.According toPausanias,9.41.6,this event occurs at Petrachus, a "crag" nearby toChaeronea(see West 1966, str. 301 on line 485).
  14. ^Gantz, str. 44; Hard 2004,str. 68;Hesiod,Theogony492–7.
  15. ^Hard 2004,p. 69;Gantz, str. 44;Apollodorus,1.2.1.
  16. ^Gantz, str. 48; Hard 2004,str. 76;Brill's New Pauly,s.v. Zeus;Homer,Iliad15.187–193;so tooApollodorus,1.2.1;cf.Homeric Hymnto Demeter(2),85–6.

Vanjski linkovi[uredi|uredi izvor]