Idi na sadržaj

Koordinacijski broj

S Wikipedije, slobodne enciklopedije
Izvod iz kristalne strukturenatrij-hloridasa koordinacijskim brojem 6 za Na i Cl

Pod pojmomkoordinacijski broj(KB) označava se broj najbližih komšija neke strukturne jedinice (atoma,iona,molekula) u nekomkristalu(npr. ionskom kristalu, metalnoj rešeci i sl) odnosno broj direktno povezanih atoma na centralni u nekom kompleksu. Navođenjem pozicije osnovnih gradivnih jedinica tj. njihovom koordinacijom u elementarnoj ćeliji opisuje sekristalna struktura.

Među najčešćim koordinacijskim brojevima u prirodi javljaju se 4 i 6, a relativno često se javljaju i 2, 3, 8 i 12. Među kompleksima se ponekad javljaju i druge vrijednosti. Koordinacijski broj između ostalog zavisi od odnosa radijusa u ionima (u ionskim kristalima) odnosno odosobinaspajanja (u kompleksima). Koordinacijski broj u kristalima se uglavnom povećava povećanjem pritiska, npr. prelazom izgrafita(KB: 3) udijamant(KB: 4).

Koordinacijski broj u kristalnoj rešeci navodi se u uglatim zagradama. Kao primjer može se navesti kuhinjskaso(natrij-hlorid): Na[6] Cl[6], što odgovara pravougloj strukturi rešetke. Svaki ionnatrijima 6 komšijskih ionahlorida,a također i svaki ion hlorida okružen je sa 6 iona natrija, a kao koordinacijski poliedar u oba slučaja ispada oktaedar.

U određenim kristalnim strukturama jedna te ista strukturna jedinica može na različitim pozicijama imati različite koordinacijske brojeve.

Primjeri

[uredi|uredi izvor]

U sljedećoj tabeli[1]predstavljeni su koordinacijski brojevi nekih vrsta rešetke.

Struktura rešetke Koordinacijski broj
jednostavna kubična (sc) 6
kubična plošno centrirana (fcc) 12
kubična prostorno centrirana (bcc) 8
heksagonalna gusto pakovana kuglasta (hcp) 12
dijamantnastruktura 4

Literatura

[uredi|uredi izvor]
  • R. Hoppe:Die Koordinationszahl - ein „anorganisches Chamäleon “.Angewandte Chemie 82(1), str. 7 - 16 (1970),ISSN0044-8249

Reference

[uredi|uredi izvor]
  1. ^Harald Ibach, Hans Lüth (2009).Festkörperphysik(7 izd.). Berlin: Springer Verlag. str.31-35.ISBN9783540857945.