Idi na sadržaj

Alkmeon

S Wikipedije, slobodne enciklopedije

Alkmeon iz Krotona[1](grč.Ἀλκμαίων, sredina 5. vijeka p.n.e.) bio jeantički grčkifilozof,teoretičarmedicineiPitagorinučenik.

Premda je većinom pisao o temama iz medicine, čini se da ipak nije bio ljekar, nego prvenstveno teoretičar koji se baviofilozofijom nauke.Najznačajniji je zbog svojih istraživanja na polju ljudskeanatomije,u okviru kojih je bio začetnikdisekcije,a neki ga ispitivači smatraju prvim koji je identificiraoEustahijevu trubuioptički nerv.Također je prvi ukazao namozakkao centralni organčula.Alkemon je prvi razmatrao unutrašnje uzrokebolestii postavio tezu da zdravlje predstavlja stanje ravnoteže između suprotstavljenihtemperamenata,te da bolesti nastaju zbog problema učovjekovomokruženju, nepravilneishranei životnih navika. Alkmeon smatra da je bolest analognamonarhiji,jer u čovjekovom tijelu remeti ravnotežu između suprotstavljenih elemenata koji ga čine. Ovu teoriju o suprotstavljenim elementima možda je pruzeo odpitagorejaca,ali nju nalazimo već kodAnaksimandra.

Alkmeon je napisao jednoproznodjelo, koje se tradicionalno nazivaO prirodi(Περὶ φύσεως), u kome obrazlaže razlike izmeđuBogovai ljudi: samo oni prvi posjeduju sigurnoznanje,dok ljudi mogu samo nagađati i pretpostavljati. Za čovjeka je znanje prelaz sa onog što je vidljivo na ono što nije, a pošto taj prijelaz ne mora uvijek biti uspješan, čovjek nema nikakvih garancija za uspjeh. Za božanstva, međutim, nema razlike između onoga što je vidljivo i što nije. Prema Alkmeonu, čovjek se odživotinjarazlikuje po tome što ne posjeduje samo osjećaje, nego irazumijevanjekoje usklađuje, obrađuje i povezuje obavještenja koja dobija čulima.

Alkmeon se bavio iastrologijomimeteorologijom.UKrotonuje u Alkmeonovu čast bio podignut spomenik, u oblikujedra,na kome je bio predstavljen zajedno sa svojim učiteljem Pitagorom.

Također pogledajte[uredi|uredi izvor]

Reference[uredi|uredi izvor]

  1. ^"Alcmaeon | Medical Contributions, Anatomy & Surgery | Britannica".britannica(jezik: engleski).Pristupljeno 29. 8. 2023.

Vanjski linkovi[uredi|uredi izvor]