Idi na sadržaj

Avari

S Wikipedije, slobodne enciklopedije

Avari(poznati i pod imenom Obri kako ih nazivaju Slaveni),nomadskinarod, porijeklom su iz središnjeAzije.Postoje dvije grupe Avara,evroazijski(o kojim govori ovaj članak) ikavkaskiAvari, stanovnici današnjegDagestana.[1]

Historija

[uredi|uredi izvor]

Premakineskimizvorima oko400.godine osnovan je savez plemenaDzut - Dzut,najvjerovatnije među Ujgurima koje su u Bizantu nazivaliOgorima.Ovladali su zemljomhunskogplemenaSabiraotkuda se jedna grupa oko460.godine pokrenula premaKaspijskomiCrnom moru.Tada se i po prvi put pojavljuje ime Avari u evropskoj historiji. Avari se ponovno pojavljuju557.godine kada nude pomoćBizantuu borbi protiv drugih barbarskih plemena. CarJustinijan Iih plaća za borbu protiv Bugara koji su učestalo upadali u bizantske teritorije.

Bajan,osnivač avarske države (Avarski kaganat)567.godine prelaziKarpatei u savezu saLangobardimauništava Gepide i zauzima područja istočno od Dunava. Kada su Langobardi napustiliPanoniju,Avari ostaju jedini gospodari ovog područja i šire svoju vlast premaDalmacijiali i premaČeškoji premaAlpama.Iako su bilo malobrojni, vrlo brzo su potčinili svaslavenskaplemena koja su se tu našla.

Karta američkog porijekla prikazuje avarskoslavensku imperiju Kaganat nakon zauzimanja Balkana, to jeste poslije kampanje u grčkom prostoru i osvajanja luke Patras na Peloponezu 588. godine. Ljubičasta linija je granica Kaganata i Bizantije nakon 626. godine. Historical Atlas, New York: Henry Holt and Company, 1911. (Wikipedia.org: Landnahme der Slawen auf dem Balkan; porijeklo slike: William R. Shepherd (1871 –1934)).

Uz povremene upade uFurlanijui uFranačku državu,Avari su uglavnom najveći problem predstavljali Bizantu, pa su pod Bajanom ovladali bizantskim uporištima u Panoniji,SirmijumomiSingidunumom,a učestalo su upadali preko starih rimskih putova i u Dalmaciju.

Njihov najveći pothvat je bio neuspjeli napad naCarigrad626.godine, u kojem su osim Avara učestvovali iSlavenii Gepidi, nakon čega su odbačeni s velikim gubicima. Porazom kodCarigradai počinje prestanak njihove moći. Slaveni ih napuštaju i uz pomoć Bizantije protjeruju ih u Panoniju. Propao je prviAvarski kaganat,ali ipak u Panoniji uspijevaju sačuvati još dva naredna vijeka svoju moć, sve do796.godine kadaKarlo Veliki(vidi:Franačko-avarski ratovi) uništava Avare, koji poslije toga i zauvijek nestaju.

Avari su bili organizirani po rodovima i plemenima na čijem su se čelu nalazilitarhani.Na čelu više rodova i plemena se nalaziokagan,a u ratnim pohodima pored njega je postojao još ijugur,kao prvi zapovjednik. Avari su imali brze konje i bili su odlični jahači, što im je i omogućilo nadmoć nad brojčano jačim Slavenima. Bitke su vodili uglavnom na otvorenim prostorima, a gradili su i velike logore, utvrđene zemljanim nasipima iz kojih su mogli vršiti ispade na sve strane. Kada su im se oko570.godine pridružili Bugari i Huni, mogli su brojati oko 50 hiljada.

Posljedica odlaska Avara saBalkanaje stvaranje velikog brojaSklavinija.[2]

Reference

[uredi|uredi izvor]
  1. ^"Avari".Enciklopedija Britanika.Avari, jedan od naroda nepoznatog porijekla i jezika...
  2. ^VizantijaGeorgije Ostrogorski, Prosveta Beograd, 1996 - "Istorija Vizantije"