Idi na sadržaj

Biocenoza

S Wikipedije, slobodne enciklopedije
Slatkovodni i kopneni ekosistem (mreža ishrane)

.

Biocenoza(grč. βiοs -bios= život + κοινός -koinós= zajednica) predstavlja skup istovrsnih ili različitihvrstaorganizamana određenom prostoru (biotopu) u određenom vremenu.[1]

Biocenoza (životna zajednica,biološka zajednica,ekološka zajednica) je termin koji je skovaoKarl Möbius(1877.) opisujući interaktivnostorganizamakojiživezajedno na istomstaništu(biotopu). Zanimljivo je da se rijetko koristi u engleskom jeziku, kao ni u anglofonskim područjima, ali je veoma raširen na većini svjetskih jezika. Umjesto toga, engleski naučnici obično koriste termineekosistemiili kaoekološkezajednice,biološkei druge životne zajednice.[2][3] [4]

Na osnovu pristupnog koncepta biocenozi, ekološke zajednice mogu se proučavati u različitim oblicima, tj. kompleksima i izdvojenim kategorijama:

Ekosistemi

[uredi|uredi izvor]

Ekosistemje prvobitno definirao Tansley (1935.) kao biotsku zajednicu (ili biocenozu) zajedno sa svojim fizičkim okruženjem (ilibiotopom). U ekološkim studijama, biocenoza je osobito usmjerena na odnose između vrsta na obuhvaćenom području. U razmatranju ovih odnosa proučava se i interakcija svake vrste posebno (i njihovih mogućih kombinacija) s fizičkim okruženjem.

Životne zajednice

[uredi|uredi izvor]
Na zidu bazena je zajednica morskih zvijezda (Dermasterias), sasa (Anthopleura) i spužvi (Porifera); Santa Cruz,California.

Biotske zajednice variraju u veličini, a veće mogu sadržavati i više manjih. Oblici interakcije su evidentni u ishrani ili hranidbenim odnosima. Temeljni metodi razgraničavanja životnih zajednica počivaju na mapiranjulanaca ishranei identifikaciji vrste hrane kojima su međusobno povezane njihove karike, a zatim na određivanju granica sistema kao i onih koji se mogu isključiti uz najmanje veze u potrošnji u odnosu na vrste unutar njegovih granica.

U mapiranju životne zajednice važna je identifikacija onih lokaliteta kojima je potrebna organizirana i zakonski regulirana zaštita okoliša, kao što je, npr.,britanskiSite of Special Scientific Interest(SSSIs),australijskiDepartment of the Environment and Heritageu međunarodnoj mrežiEnvironment Protection and Biodiversity Conservation Act1999(EPBCakt).

Osnovne karakteristike svake biocenoze su:

  1. Kvalitativni sastav
  2. Kvantitativni sastav.

Kvalitativni sastav

[uredi|uredi izvor]

Čine ga:

  1. broj vrsta (prosta i složena)
  2. prostorni raspored
  3. vremenski aspekt (smjena dana i noći, smjena godišnjih doba).

Kvantitativni sastav

[uredi|uredi izvor]

Količinski sastav predstavlja brojnost jedinki u okviru posmatrane zajednice, ttj. zastupljenost pojedinih populacija u biocenozi. Ekološke dominante su najzastupljenije vrste u biocenozi. Karakteristične vrste su vrste s posebnom adaptacijom na određene ekološke faktore. Efemerne vrste su pojave koje traju određeni period.


Nedovršeni članakBiocenozakoji govori obiologijitreba dopuniti.Dopunite gapremapravilimaWikipedije.

Reference

[uredi|uredi izvor]
  1. ^Škrijelj R., Đug S. (2009): Uvod u ekologiju životinja.Prirodno-matematički fakultet Sarajevo, Sarajevo,ISBN978 9958-592-03-4.
  2. ^Kendeigh S. C. (1961): Animal Ecology. Prentice-Hall, Inc., Englewood Cliffs, New Jersey.
  3. ^Mučibabić S. (1960): Osnovi ekologije. Univerzitet u Sarajevu, Sarajevo.
  4. ^Möbius K. (1877): Die Auster und die Austernwirtschaft.' Berlin. (English translation) U.S. Commission Fish and Fisheries Report, 1880: 683-751.

Također pogledajte

[uredi|uredi izvor]