Idi na sadržaj

Daorsi

S Wikipedije, slobodne enciklopedije
Karta koja približno pokazuje razmještaj ilirskih plemena u Iliriji
Daorsi u okviru Ilirskog (Ardijejskog) kraljevstva

Daorsi(Daversi) suilirskopleme koje je živjelo u dolini rijekeNeretve,na području današnjeBosne i Hercegovine.Najstariji podatak o njima potiče iz oko 500. god. pne. Spominju se i ulegendio nastanku ilirskog imena i plemena, koju je Appian zabilježio oko 200. god. pne.[1]

Gustav Zippel smatra da su seArdijejcisredinom 3. st. pne, s donje Neretve proširili i prema jugoistoku, te u svoju proširenu državu (kraljevstvo) uključili i Daorse, zajedno saPlerejima,DokleatimaiLabeatima[2]

Tokom posljednjeg ilirskog rata sa Rimljanima 167. god, Daorsi su napustili Karavancija,Gencijevapolubrata, i prešliRimljanima.[3]Nakon rata i propasti ilirskog kraljevstva, odlukom rimskog senata postali su slobodni iimmunes(oslobođeni poreza). Tada su brojali XXV dekurija (oko 7 – 8 000 stanovnika).

Napad 156. god. pne na Daorse, tada još uvijek slobodnihDalmata,koji su se nalazili u rimskoj provincijiIlirik,bio je povod zaPrvi dalmatski rat.[2]

Plemensko središte im se nalazilo u velikom utvrđenom naselju kod mjestaOšanjićiu bliziniStocapo imenuDaorsoiili Daorson, Daorsum (grčki: ΔΑΟΡΣΩΝ), osnovanom u IV-III stoljeću p. n. e, na području naseljenom još ubronzano doba.[4]Karl Pačje smatrao da su njemu uvijek živjeliIliri.Đuro Baslerje mišljenja da su grad izgradiliGrcikao svoju trgovačku koloniju. Iliri (Daorsi) su se postepeno infiltrirali i pomiješali sa grčkim kolonistima, da bi poslije preuzeli upravljanje gradom.

Sadržavao je sve elemente grčkih gradova (kiklopske zidove, specifičnu urbanu arhitekturu, skupštinu i ostalo). Veličina i očuvanost ovog grada navode na zaključak da je pleme bilo prosperitetno i u dobrim odnosima sa susjedima pošto nisu uočeni tragovi razaranja kao na sličnim mjestima. Pošto su imali bliske odnose sa Grcima i stalnetrgovačkeveze sa njima, preuzeli sugrčki jeziki pismo i postepeno se helenizirali.[5]

U jednom manjem objektu u graduDaorsoipronađena je kovnica novca s prigodnim alatima i matricama, 39 raznih novčića (29 s likom kraljaBalejaiz 168. p. n. e., te 9 novčića sa grčkim natpisom ΔΑΟΡΣΩΝ i likom lađe).[6]Novac je značio nezavisnost plemena Daorsa, kao i potvrdu da su imali razvijeno zanatstvo,kulturui trgovinu sa drugim narodima.

Brodovi prikazani na daorskim novčićima govore o značaju trgovine za Daorse pa i za širu okolinu. Među brodovime se razlikuju ratni i trgovački, koji su ploviliNeretvomi neretvanskim kanalom. Luka i brodogradilište bili su današnjimTasovčićima.[1]Prvenstveno si izvozili poljoprivredne proizvode, do Narone i Visa.

Poznata arheološka nalazišta: Martinovića gomila u Hodovu, Konštica (Paprati kodStoca), Gradina u Prednju kod Stoca, Zvonigrad u Gornjem Pologu,Hutovo Blato(Desilo), Mala gradina u Čapljini,Gradac (Neum),Narona.

Literatura

[uredi|uredi izvor]
  • Bojanovski, Ivo (1988).BOSNA I HERCEGOVINA U ANTIČKO DOBA.ANUBiH, Sarajevo.
  • Miočević, Duje Rendić (1968).Ilirski vladari u svjetlu numizmatičkih i epigrafskih izvora(PDF).Historijski zbornik, Povijesno društvo Hrvatske, Zagreb. Arhivirano soriginala(PDF),30. 1. 2020.Pristupljeno 28. 12. 2018.
  • Papazoglu, Fanula (1969).Porijeklo i razvoj ilirske države.ANUBiH - DJELA KNJIGA XXX, CENTAR ZA BALKANOLOŠKA ISPITIVANJA Knjiga l. SARAJEVO. Arhivirano soriginala,14. 7. 2020.Pristupljeno 31. 12. 2020.
  • Mesihović, Salmedin (2014).Historija Autarijata(PDF).Filozofski fakultet Sarajevo. Arhivirano soriginala(PDF),21. 3. 2016.Pristupljeno 28. 12. 2018.

Reference

[uredi|uredi izvor]
  1. ^ab"Zdravko Marić - helenistički uticaji na pleme Daorse"(PDF).ANUBiH - GODIŠNJAK KNJIGA / 31 Sarajevo 2000.Arhivirano soriginala(PDF),30. 11. 2020.Pristupljeno 9. 2. 2019.
  2. ^ab"Zippel G. 1877. Die Römische Herrschaft in Illyrien".Pristupljeno 9. 2. 2018.
  3. ^"John Wilkes - the Illiyans".Elektronska verzija.Pristupljeno 9. 2. 2018.
  4. ^Bojanovski, 1988
  5. ^"Enver Imamovic - On elements of political organization of illyrian communities".'Prilozi', 30, Sarajevo, 2001., pages. 25-41.Pristupljeno 9. 2. 2016.line feed character u|title=na mjestu 18 (pomoć)
  6. ^Miočević, 1969

Vanjski linkovi

[uredi|uredi izvor]