Hronostratigrafija
Hronostratigrafijaje oblaststratigrafijekoja proučava staroststratumastijena,u odnosu navrijemenastanka.
Glavni cilj hronostratigrafije jest urediti znanja o redoslijedu depozita i vremenu taloženja svih stijena unutar geoloških regija, a na kraju i cjelokupnih geoloških otkrića o Zemlji.
Standardna stratigrafska nomenklatura je hronostratigrafski sistem, koji je zasnovan na paleontološkim vremenskim intervalima, definiranim prepoznatljivim fosilnim sklopovima (biostratigrafija). Cilj hronostratigrafije je otkriti značenjestarosniog datiranjaovim intervalima i skupovima fosilnih sučelja.
Metodi
[uredi|uredi izvor]Hronostratigrafija se u velikoj mjeri oslanja naizotopsku geologijuigeohronologiju,da bi se odredila teška datiranja poznatih i dobro definiranih stijenskih jedinica, koje sadrže specifične fosilne sklopove definirane stratigrafskim sistemom. Kako je praktično vrlo teško izotopski datirati većinu fosila i sedimentnih stijena, moraju se podaci interferirt, kako bi se dostigao datum starosti koja odražava početak intervala.
Metodi koji se koriste tom prilikom, zasnivaju se na pravilu/zakonu superpozicije (najjstariji sloj je najdublji, najmlađi na vrhu profila) i principima unakrsnih odnosa.
Budući da semagnetskestijene pojavljuju u određenim vremenskim intervalima i u osnovi su trenutne na geološkoj vremenskoj skali, zbog čega sadrže mineralne sklopove koji se mogu preciznije i poudanije datirati izotopskim metodima, rekonstrukcija hronostratigrafskog stuba se uveliko oslanja na intruzivne i ekstruzivne magnetske stijene.
Metamorfizam, često povezan s greškama, može se koristiti i za redoslijed intervala deponiranja u hronostratigrafskom stupcu. Metamorfne stijene se povremeno mogu datirati, a to može dati neke granice dobi u kojoj je ležište moglo nastati. Naprimjer, ako sloj koji sadržigraptoliteu nekom periodu prekriva kristalni sloj ispod njega, datiranje tog podkristalnog sloja dat će maksimalnu starost tefosilnegrupe.
Ovaj postupak zahtijeva značajan stupanj napora i provjere odnosa na terenu i starosnog datiranja. Naprimjer, može proći više miliona godina između nastanka nekog ležišta i nasilnog urušavanja stijena koji ga lome; procjena starosti mora nužno biti između najstarije ukrštajuće intruzivne stijene u fosilnom sastavu i najmlađe stijene na kojoj počiva grupa.
Jedinice
[uredi|uredi izvor]Hronostratigrafske jedinice, sa primerima igeohhronološkimparaleizmom:[1]
- Aonotem –fanerozoik
- Eratem –paleozoik
- Sistem –ordovicij
- Serija – gornji ordovicij
- Kat – ašgil
Razlike od geohronologije
[uredi|uredi izvor]Važno je ne brkatigeohrološkei hronostratigrafske jedinice.[2]Hronostratigrafske jedinice su geološki materijal, pa je tačno reći da su fosili vrsteTyrannosaurus rexpronađeni u gornjoj krednoj seriji.[3]Geohrološke jedinice su vremenski periodi i uzimaju isti naziv kao standardne stratigrafske jedinice, ali zamenjuju izraze gornji / donji sa kasnim / ranim. Stoga je tačno i reći da je „Tyrannosaurus rex “živio u epohi kasne krede.[4] Hronostratigrafija je važna grana stratigrafije jer su dobijene korelacijske veze ključne za kreiranje preciznih presjeka prostorne organizacije stijena i pripremu preciznih paleogeografskih rekonstrukcija.
Također pogledajte
[uredi|uredi izvor]- Biostratigrafija
- Hronozona
- Geohronologija
- Geološka vremenska skala
- Izotop
- Zakon superpozicije
- Stratigrafija
- Tektonostratigrafija
Reference
[uredi|uredi izvor]- ^Juia A. Jackson, ured. (1997).Glossary of Geology(4th izd.). Alexandria, VI: American Geological Institute.ISBN978-0-922152-34-6.
- ^Fastovsly, David E.; Weishampel, David B. (1996).The Evolution and Extinction of the Dinosaurs.Cambridge [u.a.]: Cambridge Univ. Press.ISBN978-0-521-44496-5.
- ^Smith, J. B.; Lamanna, M.C.; Lacovara, K.J.; Dodson, P. Jr.; Poole, J.C.; Giegengack, R. (1. 6. 2001)."A Giant Sauropod Dinosaur from an Upper Cretaceous Mangrove Deposit in Egypt".Science.292(5522): 1704–1706.doi:10.1126/science.1060561.ISSN1095-9203.PMID11387472.
- ^International Commission on Stratigraphy."Chronostratigraphic Units."International Stratigraphic Guide.Accessed 14-DEC-2009.